niedziela, 10 maja 2015

Domowo

Czym jest  dom?

* Bezpieczeństwo! - miejsce, gdzie możemy schronić się przed deszczem, mrozem czy upałem, przed wrogiem. Niby tak niewiele, ale to zazwyczaj największa zaleta.

* Swoboda - miejsce, gdzie możemy być sobą, gdzie czujemy, że możemy wylewać z siebie wszelkie emocje, i te pozytywne i te negatywne, które ukrywamy przed całym światem (ta opcja jednak nie zawsze odbija się odpowiednio na współlokatorach), miejsce gdzie możemy chodzić ubrani tak jak nie pokazalibyśmy się na zewnątrz, gdzie możemy robić co chcemy np. tańczyć wygibasy przed lustrem, śpiewać/fałszować jak tylko potrafimy, przebierać się we wszystkie ciuchy, które posiadamy w domu, robiąc mały pokaz mody przed szafą i.in. Czasem jednak zdarza się, że ściany mają uszy a okna oczy ;)

*Odpoczynek - miejsce, gdzie relaksujemy się po ciężkim dniu w pracy, gdzie mamy miejsce na sen i na hobby.

* Rodzina - miejsce, gdzie spędzamy z nimi najwięcej czasu, gdzie wszyscy - wszystkie osobowości - mają na się znaczący wpływ i pozytywny i negatywny, miejsce gdzie budzą się emocje radości, a także złości na siebie nawzajem, gdzie odbijają się od ścian śmiechy i ukrywany jest płacz, miejsce gdzie prowadzimy ze sobą rozmowy, wymiany zdań i poglądów.

* Magazyn - miejsce, gdzie przechowujemy wszystkie nasze "zdobycze" oraz upominki - meble, ciuchy, jedzenie, książki, pamiątki, tekstylia, narzędzia, urządzenia rtv, przedmioty związane z naszymi zainteresowaniami i hobby.

* Architektura - miejsce gdzie dbamy o wystrój wnętrz, aby rozmieszczenie umeblowania odpowiadało wygodnemu życiu, dbamy o dobór kolorów i dodatków. Coraz bardziej popularne dziś podążanie za bieżącą modą również w tematyce wnętrz, aby wszystko wyglądało ładnie i było przede wszystkim PRAKTYCZNE (o czym mam wrażenie sporo osób zapomina ciesząc oko wyglądem).

Dom to **STYL ŻYCIA**
Dom to miejsce, gdzie planujemy swój dzień, swój ubiór, makijaż, wykonujemy codzienna toaletę, miejsce gdzie spotykamy się z przyjaciółmi i rodziną, gdzie spędzamy święta, miejsce gdzie ćwiczymy i/lub rozwijamy nasze hobby, gdzie obserwujemy jak dorastają nasze dzieci i starzeją się rodzice, gdzie czas odbija się w lustrach, gdzie mamy swoje sentymenty do wielu przedmiotów, które straciły już dawno swą wartość, ale nadal mają wielką cenę dla naszych serc. DOMOWY CHARAKTER przedstawia się w tym co czujemy, a także mam wrażenie w tym ile przedmiotów (potrzebnych i tych mniej potrzebnych) znajduje się we wnętrzu miejsca, które nazywamy domem.


A dla Ciebie? Czym jest jeszcze dom?
Nie chodzi mi o budynek, bo możesz mieszkać również w bliźniaku, w bloku, w kamienicy, czy w maleńkiej kawalerce, ale o uczucie związane z tym miejscem.
Myślę, że każdy ma odczucia indywidualne. Powyższy tekst jest raczej idealistyczną wersją, czasami w czterech kątach wydarzają się historie, które stają się horrorami we wspomnieniach. "Dom" i "mój dom" jest tak jakby dwoma odseparowanymi miejscami.
 

 

HOME IS WHERE THE HEART IS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz