środa, 21 października 2015

Paryskie stare mieszkanieNatknęłaś się już kiedyś w sieci na to mieszkanie?
Ja już parę razy i jestem zafascynowana!
Paryskie mieszkanie opuszczone zostało przez jej właścicielkę Madame de Florian w 1942 i pozostawało nietknięte przez prawie 70 lat. Właściciel kamienicy otwarł apartament dopiero po śmierci właścicielki w 2010 roku.
Apartament został urządzony w eleganckim bogatym stylu. Pod warstwą kurzu odnaleziono przedwojenne dzieła sztuki i artefakty.
Co o tym sądzisz?
Przepiękne są te krzesła o pięknie zdobionych nogach, i ta toaletka! Pojemnik na listy, kolekcja szczotek do włosów, i te zasłony w tym musztardowym kolorze idealnie pasują do wysokich okien oraz do całej reszty. Belki pod sufitem dodają uroku pałacowego wnętrza, a wypchany struś świadczy o zamożności właścicielki.
A co może symbolizować w tym mieszkaniu pluszowa Myszka Mickey?
Wówczas jeszcze „nowa” zabawka coraz sławniejszego Walta Disneya.
Największą świetnością pochodzącą z tego apartamentu cieszy się obraz damy w różowej sukni. Pani ta to babka właścicielki Martha de Florian. Obraz ten został wykonany przez Giovanniego Boldiniego w 1898 roku, a na aukcji został zlicytowany za ponad 2 miliony euro.


Mnie ciekawi dlaczego Madame de Florian nigdy już nie powróciła do swojego mieszkania, które opłacała do końca swego żywota. Co takiego wydarzyło się w jej życiu? Co ją zatrzymało po wojnie? Czego się obawiała lub co było dla niej ważniejsze? No i dlaczego nie znamy nawet jej imienia?
Jeśli ktoś z Was natknął się na więcej informacji to jestem ciekawa! :)
Więcej plotek i ploteczek o tej historii znajdziecie TU i TU. Niestety informacje czasami są sprzeczne.

Dziś apartament należy do wnuczki właścicielki sprzed wojny, a dalsze jego losy pozostają nieznane.


Pozdrawiam,
Patrycja

10 komentarzy:

 1. Przyznam, że jak dotąd nie widziałam tego apartamentu. Choć nie przepadam za przepychem we wnętrzach, to ma w sobie coś intrygującego. Najpierw, moją uwagę zwróciły duże okna i oryginalny sufit z odsłoniętymi belkami, potem przyjrzałam się bliżej detalom. Zgromadzone wyposażenie jest dość eklektyczne (hmm, co robią tu ten struś i Myszka Miki???) i właściwie mieszkanie wygląda jak kapsuła czasu. Na misternie zdobionej toaletce widzimy kosmetyki i szczotki właścicielki, a na regale rozrzucone książki – tu czas się zatrzymał. Świetny wpis i naprawdę warto zapoznać się z tą historią, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na jednej ze stron widziałam, że ktos nazwał to mieszkanie 'wehikułem czasu' całkiem podobnie jak Ty :) Mieszkanie faktycznie odwzorowuje całkiem inne czasy :) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Myszkowałabym, na bank bym sobie coś znalazła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością :) Ja bym chciała chociaż poczuć zapach tego mieszkania...

   Usuń
 3. Robi wrażenie! Ja osobiście bardziej lubię minimalistyczny, nowoczesny styl, ale takie wnętrza mają w sobie coś magicznego. Jak w średniowiecznym zamku :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne mieszkanie. Jedyna możliwa decyzja to odrestaurowanie takich pomieszczeń. Barbarzyństwem byłoby urządzenie je w nowoczesnym stylu. Już niewiele pozostało takich mieszkań, dlatego trzeba je chronić. Wiele osób z chęcią zamieszka by również w takich wnętrzach — w tym ja :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To właśnie klasyka jest najpiękniejsza...

  OdpowiedzUsuń
 6. Klasyczne, paryskie mieszkanie - piękne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mieszkanie z klasą - chyba nie ma nikogo, komu by się ono nie spodobało...

  OdpowiedzUsuń