czwartek, 10 grudnia 2015

Dekoracje świąteczne na stół wigilijny

Jeśli tak jak ja szukacie różnych inspiracji w internecie, pamiętajcie, aby wziąć sobie poprawkę na to co się widzi. Niestety media nas oszukują... tzn. zdjęcia często są wykonane tak, aby cieszyć nasze oko, ale później w praktyce wynika, że jednak nie tak to miało być.
Doradzę, aby w tym jak udekorować podanie do stołu z internetowych inspiracji sugerować się np. wyglądem zastawy, czym jest ona udekorowana, co stoi w jej najbliższej okolicy. Skorzystać z pomysłu ustawienia serwetki lub podania sztućców i drobnych elementów, które mogą (lub powinny) się znaleźć na stole, jak na przykład świece. Ale pamiętajmy... DWIE w zupełności wystarczą, po co cały stół w świecach?!













Wiele stołowych inspiracji pochodzi z innych krajów, w których nie ma tradycji dwunastu potraw, dodatkowego nakrycia czy sianka pod obrusem. Często cały środek stołu jest "zawalony" pięknymi dekoracjami, które zajmują nam miejsce, które jest potrzebne na wazy, misy, sosjerki czy salaterki.
No chyba, że macie na święta szwedzki stół?
Macie?
To poważne pytanie jestem ciekawa, czy u kogoś się praktykuje taką opcję w dniu wigilii :)











Niektóre stoły są aż śmieszne, jak te:
czy te osoby siedzące na przeciwko siebie będą się w ogóle widziały?




Ale przy odrobinie rozsądku można wyciągnąć z każdego coś dla siebie: jak dobranie kolorystyki, czy zaserwowanie w danym stylu lub po prostu znajdziecie pomysł choćby na ciasto albo podanie rybki :D






Na koniec trochę polskości, które ciężko znaleźć w wyidealizowanych inspiracjach. 





W maminym domu na wigilijnym stole można też znaleźć niewielką stajenkę, która czasami ląduje pod choinką, w zależności ilu jest gości :) A co u Was znajduje się dodatkowo na stole? U teściów znalazłam rybią łuskę jako wróżbę na gruby portfel :)


Pozdrawiam,
Patrycja



Zdjęcia pochodzą ze strony stylowi.pl oraz z wyszukiwarki Bing.

14 komentarzy:

  1. Aż się rozmarzyłam... :) Choć najbardziej pobobają mi się proste pomysły np na tym pierwszym zdjęciu. Ja jestem gościem w te święta więc nie muszę sie martwić o dekoracje stołu - choć dom to coś innego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a my wigilie w tym roku prawdopodobnie tylko we dwóch i pół. Więc się dużo nie namęczę i z gotowaniem i dekoracji na niewielki stół za wiele też nie trzeba

      Usuń
  2. Spodobały mi się pierwsze dwa zdjęcia. Uwielbiam zestawienie iglaka z jarzębiną (?) - cudo.
    Na maminym stole jest zazwyczaj tyle jedzenia, że dekorację odkłada się na bok... Świąteczne są serwetki i obrus ;)
    Od zeszłego roku też praktykujemy rybią łuskę ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też myślałam, ze jest to jarzębina... ale sprawdzam teraz w necie i jest to raczej głóg

      Usuń
    2. Znalazłam gdzieś informacje, że to może być ostrokrzew ;)

      Usuń
  3. strasznie podobają mi się szyszki na świątecznym stole i gałązki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A mnie tego roku urzeka jarzębina/głóg :) Chociaż z czerwonym kolorem jest u mnie różnie ^^

      Usuń
  4. Chciałabym życzyć ci, aby te, jak i każde kolejne święta były najpiękniejsze. Aby panował u ciebie klimat przepełniony miłością i życzliwością. Najważniejsze abyście wy i wasze rodziny były bezpieczne i zdrowe, a jeśli do tego zaowocuje w pieniądze tym lepiej :). Spełnienia najskrytszych marzeń i tych nieskrywanych oraz jak najwięcej prostych ścieżek w życiu. Nikola z Pastelowego domku :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :* oraz również życzę wesołych zdrowych i spokojnych Świąt !

      Usuń
  5. Często się zastanawiam, komu chce się przygotowywać takie dekoracje i stoły na wigilię :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Obrus, świece, serwetki, ale też nawet tego rodzaju wyposażenie https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/sztucce/sztucce-do-serwowania-potraw do serwowania potraw jest ważne, żeby wszystko było idealnie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Przepiękne dekoracje zwłaszcza te ze złotem. Powiem Ci autorko tego bloga, że dzięki temu pozbyłam się problemu dotyczącego kompozycji wigilijnego stołu.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciekawie napisane. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń