piątek, 18 marca 2016

Wilgoć w domu - 9 sposobów na jej eliminację

Kto był kiedyś w Anglii z pewnością zauważył, że klimat tutaj zupełnie się różni od polskiego. A kto tutaj nie był, możliwe, że o tym już słyszał. Częste silne wiatry i niemal codzienny deszcz. Sytuacja ubiegłoroczna: zima stulecia - kiedy śnieg utrzymał się przez tydzień czasu, bo zazwyczaj go tutaj zwyczajnie nie ma. Chociaż średnia najniższa temperatura wynosi w styczniu 1-2 stopnie Celsjusza, nie oznacza to, że temperatura nie schodzi poniżej zera, a mimo to jest gorzej odczuwalna niż -10 stopni Celsjusza w Polsce. Dlaczego? Poprzez wysoki procent wilgoci w powietrzu! Tutaj zawsze jest wilgoć, nawet jeśli jej nie widać. A przede wszystkim wilgoć jest w naszych domach i mieszkaniach. I dzisiaj właśnie o tym. 

Wiem, że problem ten dotyczy także osób mieszkających w Polsce, więc temat przyda się każdemu. 

CO TO JEST KONDENSACJA?

Kiedy w czasie chłodnej pogody na zewnątrz, w domu przejawia się jakakolwiek aktywność, która ociepla pomieszczenia, dochodzi do skraplania się pary wodnej po stronie cieplejszej, czyli wewnątrz budynku. Można to zauważyć w zimne poranki na przykład na oknach. Może to być także zauważalne na lustrach, kiedy bierzemy kąpiel lub prysznic, a także na kafelkach i zimnych ścianach.

Należy kontrolować skraplanie się wilgoci, która może pojawiać się na oknach lub w ich okolicy, a także za szafami i szafkami kuchennymi. Nadmierna wilgotność w pomieszczeniach powoduje nadmierną kondensację pary wodnej co  może prowadzić do utworzenia się grzybni w ścianach i w meblach, pleśni w ciuchach i innych tekstyliach, a także w drewnianych oknach.  Wilgotne środowisko sprzyja rozmnażaniu się domowych roztoczy, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia, w szczególności dla astmatyków. 


CO SPRZYJA KONDENSACJI PARY WODNEJ?

zbyt duża wilgotność w twoim domu
niewystarczająca wentylacja
mostki termiczne na elewacjach
nieodpowiednia temperatura w twoim domu
CO SPRZYJA WILGOCI W TWOIM DOMU?

Każda aktywność w domu sprzyja pojawianiu się wilgoci, nawet samo w nim przebywanie, gdyż oddychanie wytwarza wilgoć - na dowód tego możesz chuchnąć na zimne okno, bądź lustro, a pojawi się na nim mgiełka. Jedna śpiąca osoba wytwarza nocą 0,3 litra wody do powietrza, a dwa razy więcej w ciągu aktywności podczas dnia.

Dla przykładu:

dwie osoby w domu przez 16 godzin = 1,7 litra
kąpiel lub prysznic                            = 1,2 litra
suszenie prania w domu                    = 5 litrów
gotowanie i użycie czajnika               = 3,4 litra
mycie naczyń                                      = 1,2 litra
użycie pieca gazowego przez 8h        = 2,3 litra

                                                    razem 14,8 litra
JAK REDUKOWAĆ WILGOĆ W DOMU?

1. Wieszaj mokre pranie na zewnątrz jeżeli jest to możliwe lub wieszaj w łazience zamknij drzwi i otwórz okno lub włącz wentylator. Nie wieszaj mokrych ciuchów na gorącym kaloryferze lub tuż przed nim!

2. Jeżeli używasz elektrycznej suszarki do prania miej pewność, że jest ona wentylowana na zewnątrz budynku lub że jest to nowy typ urządzenia.

3. Zawsze używaj pokrywek do garnków i zmniejszaj temperaturę kiedy woda już się gotuje. Używaj tylko minimalnej ilości wody jaką potrzebujesz.

4. Kiedy napełniasz wannę, nalej najpierw zimną wodę, a następnie dodaj gorącej - w ten sposób redukujesz parowanie wody nawet do 90%.

5. Próbuj unikać używania gazowego piecyka do ogrzewania, gdyż wytwarzają one wilgoć.

6. Nie używaj kuchenki gazowej do ogrzewania kuchni, ponieważ ponownie korzystasz z używania gazu do ogrzewania, a to sprzyja wilgoci - możesz zauważyć zamglenie na oknach.

7. Odpowiednia wentylacja  domu pomoże zredukować skraplanie się wilgoci, poprzez usuniecie wilgotnego powietrza na zewnątrz:
 • Wentyluj dom poprzez otwarcie małego okna na parterze oraz otwarcie małego okna na pietrze po przeciwnej stronie, a jeśli mieszkasz w mieszkaniu powinny to być okna po przekątnej. Powinny być w tym czasie pootwierane drzwi, aby zapewnić odpowiednią cyrkulacje powietrza. Taka wentylacja powinna być zapewniona przez około 30 min każdego dnia. Miej jednak pewność, że okna nie mają żadnych uszkodzeń i pamiętaj, aby zamknąć je kiedy wychodzisz z domu. 
 • Wentyluj kuchnie kiedy gotujesz lub zmywasz oraz łazienkę kiedy bierzesz kąpiel lub prysznic. Okno tylko nieco uchylone jest tak samo dobre jak całe otwarte. Jeżeli posiadasz to używaj okapu nad kuchenka.
 • Trzymaj zamknięte drzwi z kuchni i łazienki, kiedy z nich korzystasz, aby wytworzona wilgoć nie przedostawała się do innych pomieszczeń
 • Wentyluj kuchnie i łazienkę przez około 20 minut, po skończonym gotowaniu lub po kąpieli, poprzez trzymanie otwartego okna. Jeżeli posiadasz używaj wentylatorów - są tanie i bardzo efektywne.
 • Wentyluj łazienkę kiedy z niej nie korzystasz poprzez uchylone okno przez noc lub włącz wentylator jeśli łazienka go posiada (pamiętaj o bezpieczeństwie).
 • Aby zredukować wilgotność ubrań i innych przechowywanych w szafie i szafkach kuchennych rzeczy unikaj cyrkulacji powietrza dookoła niej poprzez prawidłowe ustawionej szafy lub wywiercenie otworów odpowietrzających. Możesz umieścić meble na bloku lub nóżkach, aby zapewnić także cyrkulacje od spodu. Pomiędzy tyłem szafy a ścianą powinna być zachowana szczelina. Szafa powinna być usytuowana przy ścianach wewnętrznych. Nie dociskaj półek do końca szafy i szafek kuchennych. Nigdy nie przepełniaj szafy i szafek jeśli to ogranicza cyrkulacje powietrza.

8.  Utrzymuj odpowiednia temperaturę w domu:
 • Utrzymywanie w domu ciepła zatrzymuje więcej wilgoci niż zimne powietrze, jednak ogrzewanie jednego pokoju na wysokim poziomie i trzymanie innego w zimnie przyczynia się do gorszej sytuacji niż przegrzewanie pokoi. Oznacza to, że najlepiej jest ogrzewać pokoje na średnim poziomie grzejnika w całym domu, ale sprawdzaj swoje rachunki by wiedzieć ile Cię to kosztuje.
 • Jeśli posiadasz ogrzewanie elektryczne podłogowe, ale boisz się go używać, bo ktoś Ci powiedział, że jest ono drogie, skontaktuj się z Energy Efficiency Advice Centre (EEAC) po poradę, aby skontrolować swój system ogrzewania. Może się okazać, że kosztuje Cię to mniej niż sądziłeś lub w porównaniu do Twoich wcześniejszych doświadczeń.
 • Jeśli nie posiadasz źródła ogrzewania w każdym pomieszczeniu, możesz trzymać drzwi otwarte, aby ciepłe powietrze się do niego dostawało.
 • Jeśli chcesz dogrzewać jakieś pomieszczenie bez instalowania dodatkowego źródła ciepła, lepiej użyć elektrycznych grzałek. Pamiętaj, że nie powinieneś używać przenośnych gazowych ogrzewaczy w domu, które wydzielają wiele wilgoci podczas ich użycia. Przeciwnie do popularnej wiary użycie elektrycznej grzałek wychodzi taniej niż tych gazowych.
 • Zachowaj ostrożność w nie przewentylowaniu domu kiedy jest zimna pogoda, może to zwiększyć ilość wilgoci, a także zwiększy Twoje koszty ogrzewania.

9. Najczęściej utrzymywanie się wilgoci w domach jest spowodowane istniejącymi mostkami termicznymi np. w dachu i w ścianach. W takich przypadkach mostki termiczne można wyeliminować poprzez docieplenie elewacji lub poddasza. Docieplenie budynku pomoże utrzymać więcej ciepła wewnątrz domu, a także obniży Twoje rachunki za ogrzewanie; jest to też najbardziej efektywny sposób na pozbycie się wilgoci.

Jeżeli wynajmujesz dom/mieszkanie, docieplaniem i polepszaniem jego stanu powinien zająć się Landlord - zgłoś się do niego, jeżeli zauważasz jakiś problem.
Jeśli uważasz, że ogrzewanie w Twoim domu jest niewystarczające w walce z wilgocią skontaktuj się ze swoim Landlordem w sprawie jego polepszenia. To on powinien to zadbać.
POJAWIAJĄCA SIĘ PLEŚŃ


Jeżeli w Twoim domu często zauważasz skraplanie się pary wodnej, w następnej kolejności możesz zauważyć pojawiającą się pleśń. Aby pozbyć się pleśni należy osuszyć lub spryskać ściany i ramy okien grzybobójczym spreyem posiadającym atest HSE i podążać za wskazówkami bezpieczeństwa. Spreye grzybobójcze często są dostępne w supermarketach. 
Po odpowiedniej kuracji należy pomalować ściany dobra grzybobójcza  farba  lub grzyboodporna tapetą, aby zapobiec powracaniu pleśni. Nie pojawia się ona ponownie tak jak na zwykłej farbie lub tapecie.
NIE PRÓBUJ osuwać pleśni szczotka lub odkurzaczem.

Należy wciąż stosować się do wszystkich puntów powyżej eliminujących wilgoć w domu.
PAMIĘTAJ: TYLKO OSTATECZNYM SPOSOBEM NA POZBYCIE SIĘ PLEŚNI JEST POZBYCIE SIĘ WILGOCI!

PODSUMOWUJĄC


REDUKCJA WYTWARZANIA WILGOCI

ODPOWIEDNIE WENTYLOWANIE 

UTRZYMYWANIE ODPOWIEDNIEJ TEMPERATURY

REDUKCJA MOSTKÓW TERMICZNYCHPowyższe informacje uzyskałam od agencji, od której wynajmujemy nasze mieszkanie. Dodam, że warto zainwestować także w odwilżacz powietrza, sprawdzaj jednak zawartość jego pojemnika, gdyż szybko może się przelać.
Większość znalezionych informacji w internecie na temat wilgoci i grzyba w domach mówi, że pojawiający się na ścianach i sufitach grzyb można już jedynie zamaskować, a nie usunąć. Wypowiadają się jednak także takie osoby, którym udało się wyeliminować problem poprzez wysuszenie grzyba. Doradzają, że należy zwiększyć ogrzewanie do 25 stopni Celsjusza, uchylić lekko okno, a w miejscu gdzie jest największy grzyb ustawić odwilżacz. Po zniknięciu pleśni można wyłączyć odwilżacz, ale należy nadal ogrzewać i wentylować pomieszczenie. W łazience bez okna i z grzybem lepiej wymienić wentylator, wstawić większy grzejnik, bo to powinno dobrze osuszyć ściany.

Może się zdziwisz, ale grzyb, pleśń i wilgoć jest bardzo powszechna w budynkach biedniejszych mieszkańców, o wiele rzadziej spotyka się go w domach, w których domownicy nie oszczędzają na ogrzewaniu. Dlatego tak jak w dietetyce nie warto starać się przez krótki okres, by osiągnąć cel, a należy zmienić swój styl życia.


Pozdrawiam,
Patrycja

51 komentarzy:

 1. Czyli przyczyniałem się bezwiednie do nadmiernej wilgoci w domu. Często wieszałem pranie na gorącym kaloryferze :P i do tego byłem z siebie dumny, że nawilżam sobie dodatkowo powietrze, które jest suche od grzejników. Ech :D silly me.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość ludzi tak robi. Jednak kiedy zagrożenie grzybem jest dość duże lepiej unikać tego błędu ;)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy i pomocny wpis. Przyda się ta wiedza na przyszłość. Pozdrawiam i słonecznego weekendu życzę, jeśli to możliwe :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Również pozdrawiam. Była słoneczna niedziela przez pół dnia ;)

   Usuń
 3. oj wilgoć nie jest mile widziana...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam, że codziennie wytwarzane jest tyle wilgoci, na szczęście nie mam z nią problemu w domu. Przydatne rady dla tych, którzy zmagają się z tym okropieństwem

  OdpowiedzUsuń
 5. Przed remontem mojej łazienki również nie miałam dobrej wentylacji i zbierała się wilgoć, teraz jest zdecydowanie lepiej! Dziękuję za ciekawy wpis!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja właśnie eliminowałem wilgowć w domu na różne sposoby, ale w końcu dopiero pomogła dobra impregnacja ścian środkami i zamontowanie kominka :
  http://www.foremski.com.pl/56-beam który dogrzewa nie tylko pomieszczenie ale i ściany dzięki temu wilgoci nie ma w ścianach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wilgoć to jeden z najgorszych do pozbycia się problemów w domu. Istnieje wiele środków na pozbycie się wilgoci, ale jest to chemia i osobiście uważam, ze lepiej nie przyczyniać się do jej powstawania. Znalazłam fajny artykuł w którym można dowiedzieć się co robić, aby zapobiegać wilgoci w domu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Cie przepraszam, ale poprawię Twój komentarz: "Pleśń to jeden z najgorszych do pozbycia się problemów w domu. Istnieje wiele środków na pozbycie się pleśni, ale jest to chemia i osobiście uważam, ze lepiej nie przyczyniać się do jej powstawania." A Pleśń powstaje z przyczyny wilgoci, o czym jest cały mój wpis, jak jej unikać w naturalny sposób :) Pozdrawiam

   Usuń
 8. Zenon Kacprzycki10 września 2018 15:34

  Wilgoć w domu to faktycznie uciążliwy problem. Czasami sami sobie czynimy to zło, gdyż nie ma u nas w pomieszczeniach ruchu powietrza. Momentami wystarczy włączyć zwykły wentylator jak https://interblue.pl/wentylatory,c,26 lub zamontować taki w kratce. Momentalnie wiloć może zostać wyciągnięta od nas z domu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z drugiej strony powietrze w domu powinno posiadać odpowiednią wilgotność, tak by nie było zbyt przesuszone. Aby temu przeciwdziałać warto jest wyposażyć się w specjalne urządzenia do nawilżania powietrza https://duka.com/pl/agd/nawilzacze-powietrza. Dzięki nim wilgotność powietrza będzie utrzymywać się na stałym, niezmiennym poziomie. Zbyt suche powietrze jest nie pożądane i często doprowadza do powstawania podrażnień skóry oraz alergii.

   Usuń
 9. Mi się niestety przytrafiła pleśń w mieszkaniu (ale to dlatego, że nie trafiłam na tego bloga wcześniej!). Na całe szczęście, usługi dezynsekcyjne są dość łatwo dostępne w moim mieście. Kiedy przyszli do mnie panowie z Despestu momentalnie podeszli do sprawy szybko, profesjonalnie i skutecznie. Od tego czasu nie mam problemu z nieprzyjemnymi gośćmi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajny i uczący przede wszystkim post ;) Wg. mnie najgorsza wilgoć pojawia się podczas suszenia i gotowania bez wentylacji ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sporo wilgoci pojawia się również przy oddawaniu moczu na ścianę.
   Pozdrawiam. Czesiek z Warszawy

   Usuń
 11. Świetne porady. U mnie największa wilgoć pojawia się w łazience ;/ Ciężko mi ją zwalczyć.

  OdpowiedzUsuń
 12. Podstawą jest prawidłowa wentylacja. Doraźnie można się wspomagać osuszaczem powietrza.

  OdpowiedzUsuń
 13. Oj tak. Wilgoć w domu to ciągły mój problem. Staram się nawet częściej wietrzyć w domu, zwłaszcza w łazience gdzie kąpiel i suszenie prania to ciągła monotonia ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Moim zdaniem na taki problem powinno pomóc także coś takiego jak ozonowanie. Polecam wam skontaktować się z firmą Airozone, która zajmuje się świadczeniem takich usług profesjonalnie i na prawdę można im moim zdaniem w tej kwestii zaufać

  OdpowiedzUsuń
 15. Będziecie zaskoczeni, ale wiecie, jaki był problem u mnie? Okazało się, że ubrania susze na standardowej suszarce i wilgoć z nich powodowała również wilgoć na ścianach. Nie było o to trudno, ponieważ mamy małe mieszkanie, ale gdy tylko dowiedzieliśmy się o tym, to zaczęliśmy sprawdzać na stronie https://www.oleole.pl/suszarki.bhtml suszarki do ubrań i właśnie będziemy jedną z nich zamawiać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Problemy z wilgocią w domu ma nie jedna osoba. Może to być przyczyna wielu rzeczy. Z jednej strony może to być zła klimatyzacja, ciągłe suszenie prania, a z drugiej strony gotowanie bez pokrywek. Warto zadbać o te aspekty. Wilgoć nie jest zdrowa.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jeśli mamy problemy z wilgocią, grzyb na ścianach to lepiej poradzić się fachowców co robić. Firma https://optimal-osuszanie.pl/ może przyjechać na bezpłatne oględziny, wykonać szczegółowy pomiar wilgotności. Stwierdzi wtedy czy na przykład koniecznie jest osuszania ścian, odgrzybianie. Z czego w ogóle wynika problem.

  OdpowiedzUsuń
 18. Wilgoć w mieszkaniu jest dużym utrapieniem, dlatego jak kupowałem swoje mieszkanie to długo szukałem takiego z dobrą wentylacją, szczególnie w łazience. Dopiero w ofercie dewelopera https://www.mojdom.com.pl/ znalazłem kilka fajnych propozycji z naprawdę dobrą wentylacją. W styczniu się do niego wprowadziłem i jak dotąd nie mogę narzekać na jakąkolwiek wilgoć

  OdpowiedzUsuń
 19. Problem nadmiernej ilości wody w powietrzu dotyka wielu mieszkań. Na szczęście można go rozwiązać nawet wtedy, gdy na ścianach zaczynają się pojawiać wykwity pleśni.

  OdpowiedzUsuń
 20. Na szczęście dostępne są bezinwazyjne rozwiązania, które pozwalają pozbyć się wilgoci

  OdpowiedzUsuń
 21. Warto zakupić osuszacz powietrza i poprawić wentylację w domu

  OdpowiedzUsuń
 22. Niestety miałem ten problem :( Na szczęście już się z nim skutecznie uporałem.

  OdpowiedzUsuń
 23. Niestety, w UK wilgoc w mieszkaniach jest dużym problemem.Inwestorzy budując mieszkania, po prostu nie ocieplają ścian, bo chcą szybko oddać domu do wynajmu lub sprzadazy. Jest to straszne.,bo wynajmuje flat i normalnie splesniala sofa. Landlord oczywiście o takiej wilgoci nie informował. Mam teraz 70% wilgotnosci powietrza. Mogę wietrzyć nawet cały dzień, spada ona do 60%,jak zamknę znów rośnie. Nie chcę się nabawic problemów zdrowotnych z tego powodu, zwłaszcza z układem oddechowym. Landlord prawdopodobnie nic nie zrobi, bo koszta. Straszne. Pozdrawiam z UK.

  OdpowiedzUsuń
 24. Wszystkie porady i inspiracje jak najbardziej przydane. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 25. Jeżeli mamy dobrze ocieplony budynek i odpowiednią wentylację to nie ma problemu z wilgocią nawet wtedy gdy od czasu do czasu powiesimy w domu pranie czy nie włączymy okapu. Oczywiście jeżeli zaniedbamy mieszkanie i codziennie będziemy wieszać stertę prania i gotować bez włączonego okapu to również może pojawić się pleśń i się pojawi. Świetny artykuł. oby tak dalej!

  OdpowiedzUsuń
 26. Cenne informacje i wskazówki. Walka z wilgocią to nie łatwa sprawa

  OdpowiedzUsuń
 27. Pomocne informacje można znaleźć w tym wpisie

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo dobrze, że opowiadasz o takich rzeczach, to bardzo ważne.
  wnetrzazklasa.net

  OdpowiedzUsuń
 29. Mega praktyczny wpis. Wg mnie to powinna być lektura obowiązkowa dla każdego. Obecnie mamy dostęp do naprawdę doskonałych materiałów wysokiej jakości, świetne wodoodporne panele podłogowe, zmywalne farby, trwałe płyty meblowe... ale to wszystko na nic, jeśli w domu pojawi się wilgoć, z która w porę się nie rozprawimy.

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo lubię odwiedzać ten blog

  OdpowiedzUsuń
 31. Jest to z pewnością temat który nie jednej osobie przysparza problemów.

  OdpowiedzUsuń
 32. Ciekawy i inspirujący wpis

  OdpowiedzUsuń
 33. Niesamowicie wartościowy wpis. Supe

  OdpowiedzUsuń
 34. W każdym przypadku bardzo ważnym jest to aby wiedzieć dokładnie jak możemy pozbyć się wilgoci z naszych wnętrz. Jak u mnie doszło do zalania mieszkania to wtedy wezwałam firmę https://www.osuszarnia.pl/ która właśnie zajmuje się osuszaniem budynków.

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo przydatny artykuł, w zeszłym roku odziedziczyłam dom na wsi i mam ogromny problem z regulowaniem wilgoci. Trzymajcie za mnie kciuki

  OdpowiedzUsuń
 36. W takich sytuacjach warto pomyśleć o usługach umożliwiających skuteczne osuszenie budynku i eliminację pleśni.

  OdpowiedzUsuń
 37. Walka z wilgocią jest bardzo ciężka.

  OdpowiedzUsuń
 38. Te informacje są bardzo cenne. Rewelacyjny wpis.

  OdpowiedzUsuń