niedziela, 3 kwietnia 2016

Organizer według Twoich własnych potrzeb do pobrania


Wiem ze na blogach powstały już dobrze zaprojektowane organizery i dobrze jest z nich korzystać. Ja jednak nie byłabym sobą, gdybym nie pomyślała o czymś własnym. Nie często mi się zdarza,  że pomysł doczekał się realizacji, ale w tym przypadku jest inaczej.


Ja już kiedyś pisałam, jak organizuję swój czas. Jeżeli także lubisz robić dla siebie listy zadań na dzień czy na tydzień czy listy zakupów lub zapisujesz swoje pomysły na kartce... lub na kartkach, które z czasem walają się po całym domu, po kieszeniach i po torebce, a w ostateczności je zwyczajnie tracisz, pewnie chcesz mieć wszystko w jednym miejscu. Może już korzystasz z podręcznych notesów, ale po czasie wyglądają one jak brudnopisy, z których trzeba wyrywać niepotrzebne już kartki. Nie wyglądają już estetycznie, a to do nich zniechęca. Cześć spraw w nich zostaje i ginie, a część przepisujesz do nowego notesu... Albo posiadasz każdy notes czy zeszyt z innym przeznaczeniem? Jeden do przepisów, inny do zapisywania swoich pomysłów, inny do kontaktów i adresów. Nie pragniesz posiadać tego wszystkiego w jednym miejscu?


Organizer, który Ci proponuję możesz pobrać i dopasować do własnych potrzeb. Drukujesz tylko te strony, które będą Ci potrzebne i układasz je w takiej kolejności jaka Ci się najbardziej podoba lub jaka jest dla Ciebie najwygodniejsza. Przygotowałam strony w wersji pionowej i poziomej, ale możesz je sobie również zmiksować, bo dobierasz je według własnej wygody. Możesz wydrukować je w wersji większej A4 jak i mniejszej A5.

 JAK PRZYGOTOWAĆ ORGANIZER

Poniżej znajdziesz krótką instrukcję jak przygotować swój organizer wraz z cennymi uwagami, aby był on wykonany estetycznie.
  

Do wykonania własnego organizera 
potrzebować będziesz jedynie:
 • segregator o wymiarze A4 lub A5 - Ty decydujesz jaki jest dla Ciebie wygodniejszy,
 • koszulki do segregatora, ale nie są konieczne,
 • dziurkacz do papieru,
 • nożyczki lub nożyk do tapet wraz z linijką, jeżeli decydujesz się na wersję A5,
 • drukarkę.


1. Wybierz odpowiednie dla Ciebie strony organizera.
2. Wydrukuj je w ilościach, które Cię usatysfakcjonują. Formaty A4 i A5 są gotowe do wydruku zawsze w formacie A4. Nie dotykaj papieru brudnymi rękami, zadbaj o to by dłonie były umyte, tak samo jak biurko czy stół, na którym będziesz pracować.
3. (tylko dla formatu A5) Za pomocą linijki i nożyka do tapet przetnij kartki na pół. Pomogą Ci w tym linie pomocnicze, które znajdziesz po obu stronach kartki A4. Przecinaj kartki pojedynczo i naciskaj mocno nożyk, unikniesz w ten sposób ponacinania kartek, co będzie wyglądało nieestetycznie. Używaj także linijki "całej" - mam na myśli, aby linijka nie była składana, gdyż łatwo o jej przesunięcie się podczas pracy nożykiem do tapet. Unikaj także tępego nożyka. 
4. Przyłóż dziurkacz do papieru w połowie strony. Pomogą Ci w tym linie pomocnicze usytuowane zawsze z lewej strony. Możesz przykładać po kilka kartek, ale nie przesadzaj z ich ilością (proponuję po 6 sztuk). Następnie mocno naciśnij i miej pewność, że wszystkie kartki zostały przedziurkowane. Linie pomocnicze nie występują na stronach tytułowych.
5. Włóż wybrane strony do koszulek.
6. Wepnij koszulki i strony do segregatora w wybranej przez Ciebie kolejności.
KOLEJNOŚĆ STRON

Kolejność stron jest dowolna. Sam/sama decydujesz o tym co jest dla Ciebie ważniejsze, czy strona Lista zakupów czy też może Notatnik. Pamiętaj, że strony zawsze możesz przepiąć w inne miejsce, i na przykład stronę pt. Pamiętaj umiejscowić na pierwszej pozycji, a już zaraz po otwarciu organizera, przypomni Ci ona o czym nie możesz zapomnieć.

KTÓRE STRONY TRZYMAĆ WE FOLII

Wcześniej wspominałam, że możesz skorzystać także z folii do segregatora, tak zwanych koszulek. Jednak, aby organizer był funkcjonalny nie każda strona powinna być we folii, gdyż utrudni to zapisywanie informacji. We folii warto trzymać te strony, na których nic więcej już nie będziemy notować, jak na przykład strona tytułowa, kalendarz, kontakty czy stronę pt. Pamiętaj, jeżeli wykorzystujesz ją zapisania kilku mądrych sentencji.

Można także trzymać we folii pierwszą stronę danego tematu, a resztę do zapisywania informacji za koszulką. Taki sposób pomoże szybko odnaleźć dany temat. Aby móc także sprawnie odnaleźć odpowiednią stronę, a nie chcesz korzystać z folii do segregatora, tę pierwszą stronę możesz wydrukować na grubszym papierze lub na papierze w innym  kolorze.

Ważne jest, aby nie zapomnieć wydrukować kilku stron na zapas. Możesz wszystkie trzymać wpięte
w kleszcze segregatora albo jedynie kilka stron, a resztę schować we folii, ale pamiętaj, że jeżeli chcesz mieć spory zapas stron, folia będzie przeciążona i będzie się wychylać ze segregatora lub nawet nadrywać.

Oczywiście jest to tylko sugestia - pamiętaj, że to Ty ustalasz co i gdzie się znajduje w Twoim organizerze. 


JAK TRZYMAĆ PORZĄDEK W ORGANIZERZE

Strony, które są już w całości zapisane i wykorzystane, wypinasz i wyrzucasz. Jeżeli na przykład z listy zakupów zostały odhaczone wszystkie punkty z wyjątkiem jednego (lub nawet kilku), listę wyrzuć, a te kilka punktów przepisz sobie na kolejną listę zakupów. Dzięki tej zasadzie, organizer nie będzie wyglądał jak brudnopis.
Wpinaj strony segregatora tematycznie. Nie rób niepotrzebnego bałaganu, że strona pt. Kontakty pojawia się za stroną np. Lista i jeszcze raz na końcu organizera.

STRONY ORGANIZERA
 
Strony organizera są przygotowane w formacie A4 i A5, ale do wydruku jedynie w formacie A4, gdyż ten jest najpopularniejszy przy korzystaniu z drukarek. Strony do pobrania dostępne są w wersji PDF na końcu posta i w wersji JPG przy opisach tuż poniżej.
Starałam się przygotować każdą stronę, aby była i uniwersalna, i wygodna dla Ciebie, ale jeżeli masz jakieś uwagi, śmiało pisz, zobaczymy co da się zrobić ;) Strona tytułowa
Kalendarz roczny
Kalendarz miesięczny

Myślę, że opisywanie tych kilku stron jest zbędne, jednak doradzę, aby zadbać o stronę tytułową i umieścić na niej kontakt do siebie (telefoniczny lub e-mail). Przyda się tym bardziej, jeżeli używasz organizer również poza domem i w przypadku jego zguby, znalazca będzie mógł się z Tobą skontaktować, a Ty będziesz wiedział/ wiedziała jak odzyskać organizer.
W kalendarzu rocznym pogrubione są jedynie dni świąteczne wolne od pracy, tydzień zaczyna się od poniedziałku. Taka sama zasada występuję w kalendarzu miesięcznym. Tutaj każdy dzień jest niewielkim kwadratem, w który możemy wpisać planowane wydarzenie dnia czy czyjeś urodziny. Dodatkowo znajduje się na tej stronie miejsce na notatki i kalendarz miniaturka na kolejny miesiąc.

 

Plan tygodnia
Plan na trzy dni
Plan dnia

Te trzy karty pozwolą Ci na dokładne rozplanowanie czasu w najbliższym tygodniu lub w najbliższych trzech dniach jeżeli ciężko Ci planować na siedem dni do przodu. Możesz także skorzystać z karty planu dnia i rozpisać sobie go dokładniej przy widniejących godzinach.
Żadna z tych stron nie ma oznaczaj konkretnej daty, za to posiada miejsce na jej wpisanie lub oznaczenie. Dzięki temu nie robi nam się niepotrzebny bałagan, karty nie są pomijane, a w organizerze trzymamy jedynie najpotrzebniejsze informacje.
 Lista zakupów
Lista

Lista zakupów tu raczej oczywiste o co chodzi. Można ją wypiąć z segregatora kiedy wybieramy się do sklepu lub otworzyć organizer na potrzebnej stronie podczas zakupów. Lista ta posiada okienka, w których możemy odhaczyć rzeczy, które znalazły się już w naszym koszyku. Znajdują się na niej także trzy miejsca na wpisanie tytułu, czyli na przykład nazwy sklepu lub oznaczenie działu handlowego (art. spożywcze, art. chemiczne itd.) 
Strona z tytułem "lista" posiada poniżej miejsce do wpisania, czego ona będzie dotyczyła - możesz stworzyć listę dowolnych rzeczy jak lista filmów do obejrzenia czy lista rzeczy do spakowania na wakacje. Możesz ją wykorzystywać jak tylko chcesz. Znajdują się tutaj także okienka do odhaczania wykonanych spraw.


Pamiętaj

Tutaj możesz zapisać sentencje życiowe poprawiające nastrój lub motywujące Cię do działania. A możesz wykorzystać ją jako przypominajkę o niezbędnych rzeczach do zrobienia - jak odprawa samolotowa, o której lepiej nie zapomnieć czy jakiś egzamin lub wzór do zapamiętania. Czasem warto tę kartkę umieścić sobie jako pierwsza w segregatorze. 


Projekty

Jest to strona, na której można zapisywać lub rysować swoje nowe pomysły. Możesz wypisać sobie tytuły postów, które planujesz wykonać, czy wykorzystać ją na uczelni jeżeli masz sporo projektów do wykonania.
Przypuszczam, że ta krata dla każdego z Was powinna wyglądać inaczej. Inaczej z niej będzie korzystać ktoś, kto wykonuje jedynie prace pisemne, inaczej student architektury, inaczej ktoś kto lubi wyszywać. Jeżeli masz pomysł jak dostosować te kartę najlepiej, a może jesteś pewny, ze przyda się zdecydowanie więcej miejsca w kratkę - daj koniecznie znać w komentarzu lub na e mail.


Wydatki

Lubisz zapisywać takie rzeczy dla kontrolowania swojego stanu konta? 
 
Sprawdź

Jeżeli zdarzyło Ci się być u poza domem i przypomnieć, że miałeś/ maiłaś sprawdzić coś w internecie (a nie masz właśnie dostępu do internetu) lub nagle nie jesteś pewna czy klucze są odłożenie w odpowiednie miejsce, czy kończy się makaron lub czy w ostatnim projekcie nie ma błędu i koniecznie musisz to sprawdzić kiedy będziesz miał/ miała dostęp do programu - ta karta z pewnością Ci się przyda.

 
Przepis 

Dla maniaków kulinarnych :) Myślę, że nie warto z organizera robić od razu książki kulinarnej, ale może będziesz kiedyś u kogoś w gościach, zjesz pyszną sałatkę i zechcesz zapisać przepis?  


Testy 
 
Ta strona została stworzona do porównywania jakości przedmiotów - na przykład nowych kosmetyków, dwóch różnych płynów do mycia naczyń czy nowych długopisów. Pewnie nie przyda się nikomu, kto od razu zapamiętuje takie rzeczy.Kontakt
Notatnik 
 
Tutaj chyba opis również jest zbędny ;)


 

JAK JA UŻYWAM SWÓJ ORGANIZER

Może jesteś ciekawy jak można wykorzystać organizer? Przedstawię Ci przykład na moim przykładzie ;)
Poniżej znajdziesz informacje, z których stron to ja korzystam i w jakiej kolejności znajdują się w moim segregatorze. Swój organizer drukuje zawsze na czarno-biało. We foliach trzymam tylko te strony, na których już nic więcej nie notuję (jak strona tytułowa, kalendarz, kontakty), lub notuję rzadko lub jedynie pierwszą stronę danego tematu, a następnie za nią te do zapisywania. 

Pamiętaj jednak, że to Ty ustalasz co i gdzie się znajduje w Twoim segregatorze, poniżej jest tylko przykład.


Strona tytułowa - trzymam tę stronę we folii i jestem na niej jedynie podpisana wraz z moim nr telefonu i e-mailem, gdyż zabieram go ze sobą na zewnątrz. W razie jego zguby, ktoś będzie mógł się ze mną skontaktować, by móc mi go zwrócić. Tę stronę mam jako pierwsza, ale często przepinam inną stronę na to miejsce, by o niczym nie zapomnieć.

Kalendarz roczny - mam w foli tylko do wglądu, w kółkach zaznaczam dzień, w którym ktoś bliski ma urodziny, zazwyczaj pamiętam kto i wtedy wpisuję sobie w kalendarz miesięczny.

Kalendarz miesięczny - jest wpięty bezpośrednio w kleszcze segregatora tak, że mogę już w danym kwadracie wpisać prędko np. kolejną wizytę u dentysty. Wpisuje tutaj wydarzenia, które są pewne w tym miesiącu jak wizyty u lekarza czy czyjeś urodziny. We folii przed aktualnym miesiącem trzymam kolejne miesiące, aby nie drukować ich co chwilę. (Kolejne miesiące są także dostępne w wersji pdf do pobrania)

Plan tygodnia - zapisuję tutaj plan działania i listę zadań do wykonania na cały tydzień. Nie są one  wpisywane kolejno w konkretny dzień, gdyż sprawy z poniedziałku, mogłam nie wykonać ze względu  na na przykład marudnym nastroju Ali (a jak wiadomo dziecko jest zawsze ważniejsze) i wykonam to nawet i w środę. Wielkimi literami lub z wykrzyknikami przepisuję sobie wydarzenia pewne, które przepisuję z kalendarza miesięcznego.Z tej karty korzystam najczęściej, bo przy małym dziecku nie umiem się jeszcze dokładnie zorganizować. Kartę planu dnia i planu na trzy dni, posiadam "na wszelki wypadek" we folii.

Lista zakupów - no oczywiście, że muszę ją mieć.  My zakupy robimy zazwyczaj w sobotę, więc tworzę listę przez cały tydzień. Kiedy zauważam, że czegoś nam brakuje, że coś się skończyło czy pomału się kończy i może zabraknąć w następnym tygodniu szybko wpisuję na tę listę. Na zakupy zabieram, cały segregator, ale czasem wypinam tę stronę. Po zakupach wyrzucam ją, dlatego nie mam bałaganu w segregatorze. Jeżeli czegoś nie było w sklepie przepisuje na kolejna "Listę zakupów".

Lista - także posiadam, lubię je po prostu tworzyć.

Pamiętaj - posiadam zarówno taką z sentencjami życiowymi poprawiającymi nastrój jak i taką, która przepinam sobie na pierwszą stronę, aby pomóc sobie przypomnieć na przykład o tym, by wykonać odprawę samolotową.

Projekty - tu zapisuje swoje nowe pomysły i ewentualnie je już opisuje żeby wiedzieć co mi po głowie chodziło. Najczęściej służy mi do planowania kolejnych postów.

Wydatki - lubię się podliczać, albo na przykłąd przeznaczać np 1f dziennie na jakiś cel, a później przewidywać , kiedy osiągnę odpowiednią sumę na zrealizowanie "zadania". 

Przepis - trzymam ją we foli, maniakiem kulinarnym nie jestem, ale czasem ugotować coś lubię ;)  

Testy - stworzyłam tę stronę, gdyż chcę porównać kilka kosmetyków z różnych firm. Ta strona w moim przypadku będzie długoterminowa, dlatego jest we folii.

Kontakt - ja trzymam swoje kontakty w telefonie, ale tutaj zapisałam sobie tylko kilka adresów do osób, do których wykonuję czasem pocztę.

Notatnik
DOSTĘPNE FORMATY ORGANIZERA

Jeśli przyda Ci się taki organizer zapraszam serdecznie do pobierania. Myślę, że jest on na tyle elastyczny, że możesz go dostosować wygodnie do swoich potrzeb. Jeżeli masz pomysł na dodatkową stronę, której tutaj nie ma lub zauważyłeś/zauważyłaś gdzieś błąd, napisz do mnie.


 Dostępne wersje w PDF
A4 PIONOWY  POBIERZ
A4 POZIOMY  POBIERZ
A5 PIONOWY POBIERZ
A5 POZIOMY POBIERZPozdrawiam,
Patrycja

13 komentarzy:

 1. Wow świetny pomysł z pewnością kilka kartek sobie zapisze i druknę bo z pewnością mi się przydadzą.

  OdpowiedzUsuń
 2. oooo super, właśnie coś takiego mi się przyda! dzięki wielkie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacja, wszystko wtedy jest do ogarnięcia, chyba podkradnę :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No pewnie bierz, u mnie się dobrze spisuje. Testowałam przez cały marzec :)

   Usuń
 4. Bardzo fajny pomysł i dobrze rozplanowane - z pewnością przyda się wszystkim, którzy lubią mieć uporządkowany rozkład dnia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Także tym, którzy lubią mieć notes przy sobie by spisywać pomysły itd.

   Usuń
 5. Jesteś niesamowita! Musiałaś przecież multum pracy w to włożyć! Gratuluję :) Organizer już mam, ale listę zakupów pobiorę, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, testowałam organizer w marcu, jak był już skończony to zawsze znalazła się jakaś niewielka usterka i tak w kółko, ale już skończone :) Dziękuję za docenienie i zapraszam do pobierania :*

   Usuń
 6. Musiałaś się nieźle napracować przy stworzeniu tego organizera. Wygląda bardzo profesjonalnie :-) Ja akurat, ku mojemu własnemu zaskoczeniu, przywiązałam się do kalendarza google oraz do pewnej aplikacji w telefonie, która mi o wszystkim przypomina. Karteczki fruwają tu i tam, ale głównie wtedy, gdy pracuję przy biurku - po skończonej pracy je wyrzucam :-) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że umiesz się tak zorganizować. U mnie karteczki walały się wszędzie :D Teraz mam porządek - wszystko w jednym miejscu :)

   Usuń