Jesteście ciekawi jak budowane są domy w Anglii?
Zapraszam.
Zacznę od tego, że zdjęcia w tym poście przedstawią budownictwo angielskie, ale również istniejące już budynki. Nie mam po prostu zbyt wiele materiału, aby pokazać Wam budowę.
Wszelkie formalności pominę. Rzutami projektów domów zajmę się możliwe, że innym razem, jest to ciekawy temat, ale rozbudowany. Dzisiejszy post ma przedstawiać jedynie budowę, na której kieruje jedna osoba i jest to menadżer. Pełni on role kierownika budowy, a raz w tygodniu jego prace są kontrolowane przez projekt menadżera, który ma pod sobą kilka budów. Oprócz nich z firmy deweloperskiej zatrudnionych jest 2 lub 3 osoby zajmujące się sprzedażą w domu pokazowym.
A co z całą ekipą budowlaną?
Ano pozostałe osoby to firmy zatrudniane do wykonania konkretnej pracy: murarz zajmuje się tylko ścianami, ale od wprawiania okien jest już całkiem ktoś inny, stolarkę wewnętrzną wykona
jeszcze inna osoba, tak jak instalacje również ktoś inny.
Rzadko się spotyka by ktoś się budował samodzielnie. Mam na myśli to, że zazwyczaj powstają całe osiedla. Czasem nawet 300 domów w jednej okolicy, z czego może nawet do 30 z nich jest przeznaczonych dla miasta, w celu udostępniania domów socjalnie, tak zwane domy z Cancilu. Wnętrza domów to około siedmiu różnych projektów, dlatego idąc do sąsiada prawdopodobnie trafisz na te samo rozmieszczenie pomieszczeń.
FUNDAMENTY
Domy są niepodpiwniczone, a fundamenty wykonuje się z betonowych bloczków. Nie wiem do końca jak jest z ławami fundamentowymi, z resztą nie mogę za dużo o tym napisać, gdyż jest to element zależny jest od gruntów.
PODŁOGA NA GRUNCIE
Na fundamenty i bezpośrednio na ziemię wewnątrz nich wylewana jest wylewka betonowa, stanowiąca idealnie poziomą bazę pod ściany. Ciekawe jest to, że przy wykończeniu domu podłoga uzyskuje poziom 0, czyli równy z gruntem na zewnątrz budynku.
ŚCIANY ZEWNĘTRZNE
Ściany zewnętrzne są warstwowe i niemal zawsze wykonane z bloczków betonowych i czerwonej cegły po zewnętrznej stronie, a pustka powietrzna pomiędzy nimi jest wypełniana wdmuchiwaną izolacją. Anglia słynie ze swoich ceglanych elewacji.
STROPY
Stropy są konstrukcją drewnianą, a wewnątrz nich są prowadzane wszelkie instalacje. W nowych domach drewniane podłogi nie skrzypią, choć przypuszczam, że przychodzi to z czasem.
Schody
w Polsce to zazwyczaj kawał długiej i ciężkiej roboty, a tutaj to
prawie jeden gotowy element, o ile są to schody jednobiegowe, bo są nie
rzadko stosowane. Schody wykonywane są zawsze w konstrukcji drewnianej i nie wymagają fundamentu.
DACHY
Więźba dachowa przyjeżdża na budowę złożona w "trójkąty", czyli krokwie łączone przy dole belką (ewentualnie inne elementy konstrukcji dachowej jak jętki). Podnoszone są specjalistycznym sprzętem na odpowiednią wysokość, a pracownicy, zazwyczaj dwóch, przytwierdzają je na budynku łącząc dach w całość i pokrywając dachówką.
KOMIN
Anglicy bardzo przywiązani są do tradycji, dlatego komin musi być. Zaraz wspomnę o wentylacji, bo w kominie takaż nie występuję, a w nowych budynkach kominy to po prostu atrapy!
OKNA
Stolarkę okienną montuje firma od okien. Okna są wykonane z plastiku, a co ciekawe otwierają się na zewnątrz.
WENTYLACJA
Wentylacja jak już wspomniałam w kominie nie występuje. W łazienkach i kuchniach wykonywane są otwory w ścianach zewnętrznych, a jeżeli na przykład kuchnia znajduje się w głębi domu w stopie prowadzona jest specjalna rura do otwory w ścianie zewnętrznej.
WODA I KANALIZACJA
Rury z wodą najczęściej prowadzane są w stropach, a kanalizacja idzie po zewnętrznych ścianach budynku.
ŚCIANY WEWNĘTRZNE
Ściany działowe to płyty gipsowo kartonowe, pomiędzy którymi znajduje się jedynie stelaż. Brak jakiejkolwiek izolacji sprawia, że akustyka jest tragiczna.
STOLARKA WEWNĘTRZNA
Czyli poręcze do schodów, listwy przypodłogowe, framugi do drzwi i drzwi wykonuje ta sama osoba co schody i są to elementy drewniane.
POSADZKI
Podłogi najczęściej pokryte są dywanami, jedynie w kuchni i łazience znajdują się kafelki.
WYKOŃCZENIE
W domach jest zawsze gotowa kuchnia i łazienka. Gotowa, czyli mam na myśli, że znajdują się w niej meble i sprzęt taki jak kuchenka, okap, zlew, wanna, umywalka i ubikacja czasem także lodówka i pralka. Pralka najczęściej znajduje się w małym pomieszczeniu przy drzwiach ogrodowych.
OGRÓD
Dookoła domu poziom gruntów wyrównuje się do poziomu podłogi na parterze domu, a następnie rozwija się trawę z rolek,
SPRZEDAŻ
Pierwszy
z wykonanych domów jest domem pokazowym, czyli przygotowanym w sposób "na pokaz" klientom. Znajdują się w nim ustawione odpowiednio meble,
ściany posiadają tapety i dekoracje i tak dalej. Jeżeli znajdzie się zainteresowany
kupnem domu, który dopiero powstaje, może mieć on wpływ na wygląd swojej
kuchni czy łazienki, w przeciwnym razie dom idzie na sprzedaż z deweloperską kuchnią i łazienką.
Godziny pracy to niemal zawsze 8 godzin dziennie. Kiedy pada deszcz niektóre prace są przesuwane na inny termin (na przykład wykonanie dachu). Nie zawsze, ale w większości przypadków panuje ustanowiony harmonogram pracy: najpierw powstaje zewnętrzna bryła domu, następnie jedna osoba wykonuje swoja prace w budynku, a kiedy skończy wchodzi dopiero kolejna i tak dalej. Kiedy murarze postawią już kolejne cztery ściany następnego budynku, a dekarze skończą swoją pracę, schemat się powtarza i tak w kółko do skończenia całego osiedla.
Czy prace są wykonywane na czas - tego niestety nie wiem, ale przypuszczam, że poślizg czasem się zdarza. Domy buduje się szybko i sprawnie. Podoba mi się w ich metodzie działania to, że każdy ma swoją pracę i nie musi być złota rączką od wszystkiego, choć czasem może to być denerwujące i zwyczajnie nudne: całe życie układać mury z cegieł?!
Przekonuje Was taka technologia i sposób pracy?
Pozdrawiam,
Patrycja
P.S. Post powstał w oparciu o doświadczenia bliskiej mi osoby.
Bardzo lubię oglądać program "Pogotowie remontowe", bo tam widać bardzo dokładnie jakimi metodami budowane są angielskie domy :) Zawsze oglądam go z zapartym tchem, bo wiele spraw w budownictwie i architekturze angielskiej mnie fascynuje. Ale sporo tez mnie dziwi. Właśnie ta posadzka na poziomie gruntu i brak wydajnej wentylacji - przy tak wilgotnym, deszczowym klimacie, chyba powinni to rozwiązać nieco inaczej. Nawet u nas, na górce i piaszczystym podłożu, mamy posadzkę 2 bloczki nad ziemią i kominy wentylacyjne ;) W projekcie mieliśmy również strop wiązarowy, ale w polskiej mentalności jeszcze zapala się w tym miejscu pomarańczowa lampka - z betonu będzie solidniej :D W angielskim (czy niemieckim) budownictwie podoba mi się to samo co Tobie - każdy jest od innej pracy i zna się na niej dobrze, a nie jedna ekipa od fundamentów po dach, a jakość pracy pozostawiająca wiele do życzenia... ;) Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńJa się bardzo oswajam z angielszczyzna... Wiele rzeczy mnie początkowo denerwowało, jak wykusze czy kominki, ale dziś nawet gdybym budowała się w Polsce to chyba bym chciała taki angielski domek właśnie. Klimat tutaj wilgotny i faktycznie kilka rozwiązać bardzo dziwi ;/ Pozdrawiam
UsuńOkna na zewnątrz? Jakie to musi być uciążliwe przy ich myciu :P
OdpowiedzUsuńco do tych ekip remontowych - coraz częściej i w Polsce zauważam, że jak ktoś ma firmę i zatrudnia w niej kilku budowlańców, to każdy ma inne zadanie i jest najlepszy w tym na czym się zna, co ma wyuczone :)
Moja mama dała radę :D Choć wyglądało to bardzo niebezpiecznie i mówiłam jej, że nam okna z zewnątrz myje specjalistyczna firma (chyba zatrudniona przez agencję, bo my nic nie załatwialiśmy). Mieszkańcy domów zatrudniają sobie sami ekipę od mycia okien (z zewnątrz) - i kolejni ludzie mają pracę.
UsuńAha, czyli tak to działa - no bo na parterze, to jeszcze do ogarnięcia, ale na górze - ja bym padła, albo raczej spadła! ;)
UsuńMi się wydają zawsze takie delikatne i niestabilne - nie to co u nas w PL. Ale może to tylko moje wrażenie...
OdpowiedzUsuńFaktycznie... te stare domy też takie mi się wydają. Wszystko drewniane z czasem zaczyna skrzypieć, to nie to co betonowe schody czy stropy. Ale rozbiórka takiego domu (np po ponad 100 latach) jest łatwiejsza, a metoda budowania w szybki sposób zapewnia nowe osiedle.
UsuńNa budowie domów się zupełnie nie znam, ale to dośc zabawne, że ktoś montuje sobie komin atrapę, bo jest przywiązany do tradycji. Co do trawy w rolce to cóż, jakoś trzeba sobie radzić, chociaż nie ma to jak prawdziwa trawa wyrośnięta sama z siebie :)
OdpowiedzUsuńAngielska trawa często wygląda jak dywanik :) Mam wrażenie, że wolniej rośnie, jest gęściejsza, bardziej się błyszczy... Nie wiem czy to metody dbania o nią, klimat czy może inna odmiana... ale chce się na niej leżeć.
UsuńZastanawiam się, gdzie trzymali kiedyś węgiel i drzewo, bo w tych starych domach też nie ma piwnic. Komórek i szopek nie widać obok domów.
OdpowiedzUsuńxxBasia
Bardzo ciekawe pytanie. próbuje poszukać na nie odpowiedzi, ale jest mi ciężko :o Komórki są czasem na ogrodach na tyłach domów, ale wydają się mi być zbyt małe na takie przechowywanie...
UsuńWidzialam w ogrodzie taka betonowa "budowle' w ksztalcie kostki z dziurka z przodu na dole do wybierania wegla. To chyba tam trzymali :)
UsuńZ dziurką z przodu na dole? Hmm..
UsuńW ogrodzie byly coal house
UsuńBardzo podoba mi się ten styl w budownictwie. Faktycznie minusem jest to, że nie ma piwnicy i oglądając różne programy dziwię się, że w większości domów są bardzo nisko sufity. Ale te kominy i wykusze są przepiękne :-)
OdpowiedzUsuńJa mieszkałam dotychczas w bloku i nasza piwnica to na prawdę klitka. W Anglii nie ma piwnic, ale jest zawsze wydzielona jakaś komórka (np pod schodami), gdzie można przechowywać różne przedmioty. Mi piwnica do szczęścia nie jest potrzebna. Gdybym budowała dom to niepodpiwniczony. Do wykuszy się przyzwyczaiłam, bo początkowo nie byłam ich zwolenniczką. Niskie sufity mają swoje minusy, ale z drugiej strony szybciej się nagrzewają pokoje, a to przy tym klimacie jest z kolei wielkim plusem :D
UsuńNaprawdę ogrom informacji i wiedzy na temat budownictwa angielskiego...
UsuńZ przyjemnością czytam i chłonę tę wiedzę
Dobry artykuł! Dużo się dowiedziałam! Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDziękuję
UsuńByłam dwa razy w Anglii i tak przeżywałam te ich domy... w ogóle mi się nie podobają, szczególnie że wszystkie są "na jedno kopyto" :) wolę naszą Polską różnorodność :)
OdpowiedzUsuńJa byłam tego samego zdania co Ty. Dzisiaj... Chyba już przesiąkłam ta angielszczyzną, bo nie mam nic przeciwko byle by było w nich ciepło i bez grzyba :)
UsuńDla mnie to kompletnie nowość :) Fajnie dowiedzieć się tylu ciekawostek.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam, Marta
Bardzo mi miło. Pozdrawiam
UsuńCzęsto oglądam na Domo+ programy o sprzedaży i zakupie domów. Lubię zaglądać do angielskich domów, choć nie są to domy a szczególnie ich wnętrza w moim guście. Wolę raczej styl skandynawski, jest taki "lekki"
OdpowiedzUsuńMa to chyba ten cel, że jest oszczędnie. Może większy porządek, ale też mniejsza kreatywność...Ciekawe, nie miałam o tym pojęcia
OdpowiedzUsuńDomy z cegły...:)
OdpowiedzUsuńŚwietnie wyglądają.
Pozdrawiam.
Partner Szczecin (www.partner.szczecin.pl) gwarantuje najwyższą jakość usług. Warto im zaufać.
OdpowiedzUsuńDomy w Anglii budowane są za pomocy cegieł. Czytałam kiedyś coś podobnego na https://motobudowa.pl i w sumie jest dość charakterystyczne dla budownictwa wyspiarskiego. Myślę, że ma to coś wspólnego z klimatem tam panującym.
OdpowiedzUsuńnie z cegieł tylko z bloczków betonowych, to co na zewnątrz to klinkier. Domy najtańszym sposobem budowane: brak piwnic, zero ocieplenia ścian zewnętrznych, wewnętrznych i zero ocieplenia sufitu (karton gips przykręcony do belek, płyta i papa), wszystkie domy skrzypią jak sie chodzi po piętrze.
UsuńKorzystałem z usług wielu producentów, ale dopiero z Partner Szcecin (www.partner.szczecin.pl) zrozumiałem, co oznacza jakość wykonania. Rewelacja!
OdpowiedzUsuńPodoba mi się angielskie budownictwo. Może przez pewnego rodzaju "egzotykę". U nas zupełnie inaczej się buduje :)
OdpowiedzUsuńOgólnie jestem zdania, że sama technika budowania zbyt wiele się nie różni. Z pewnością na budowie używa się gniazd siłowych https://interblue.pl/osprzet-silowy,c,201 i całej reszty niezbędnego okablowania.
OdpowiedzUsuń'Pełni on role kierownika budowy' -> rolĘ
OdpowiedzUsuń'domy z Cancilu' ? -> chodzilo Ci o domy komunalne czyli'council houses'? no to albo daj polską nazwę, skoro taka isnieje, albo popraw wersję angielską bo paskudnie to wygląda.. :)
OdpowiedzUsuńDomy w Anglii mają podobny styl tak jak te w Holandii. Bardzo podoba mi się estetyka budownictwa w tych krajach. Tam np każdą rzekę zabezpieczają ścianki Larsena i wygląda to świetnie. W Polsce też jest podobnie, ale tylko w większych miastach
OdpowiedzUsuńBudownictwo w Anglii jest specyficzne. Dwa lata temu jak pojechałem tam do pracy to nie zrobiło to na mnie wielkiego wrażenia. W Polsce przyzwyczajeni jesteśmy do przestrzeni, a w Anglii domy budowane są szeregowo, a w pokojach wg mnie jest mało miejsca. Na wyspach właściwie wszystkie miasta wyglądają tak samo. To czerwone ściany szeregowców i mało zieleni. W Polsce wygląda to dużo lepiej :)
OdpowiedzUsuńŚwietna fotorelacja. Takie budownictwo ma zapewne wiele plusów, ale i minusów. Chociażby atrapy kominów pozbawione wentylacji, to coś co w Polsce raczej byłoby nie do przyjęcia :)
OdpowiedzUsuńBudując dom warto szukać inspiracji wszędzie:) Wiadomo, że nie będziecie raczej się tak budować, ale zawsze w formie ciekawostki warto porozglądać się za takimi rzeczami. Macie może w planach kominek?
OdpowiedzUsuńSame najważniejsze informacje. Nigdy wcześniej nie czytałem o tym.
OdpowiedzUsuńMyślę, że sama technika budowy nie różni się od tego co jest u nas. Jednak ja jestem zdania, że jeśli już decydujemy się na taką inwestycję to warto jest od razu rozważyć instalację fotowoltaiczną. Tym bardziej, że jak widziałem na stronie https://olsztynskieokna.eu/ to można mieć bardzo fajną fotowoltaikę w ciągu chwili.
OdpowiedzUsuń"Myślę, że sama technika budowy nie różni się od tego co jest u nas...." nie znasz się- nie pisz.
UsuńWygląda to super. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńCiekawe. Pierwszy raz o tym czytam
OdpowiedzUsuńŁadnie to wygląda.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńJag gifte mig med min fru inte mindre än 5 år, hon fick en pojke åt mig efter några månader. Vi bodde lyckligt tillsammans som en familj, men hon hade aldrig gillat mitt jobbs natur,
OdpowiedzUsuńhon klagar alltid på att jag inte tillbringar mycket tid med henne och hon vill att jag ska sluta jobbet.
Jag sa till henne att jag snart kommer att gå i pension, jag ber henne att klara mig just nu och hon instämde med mig.
Så en dag gav jag ett uppdrag att åka till Pakistan för 4 månaders jobb, jag berättade för henne om det hon accepterade på ett villkor att jag måste komma hem för att besöka 3 dagar efter tre veckor. Detta var vårt avtal innan jag åkte till mitt uppdrag, så efter två veckor ringde min son till mig på telefon och han ledsen pappa snälla skynda tillbaka hem, mamma ser en annan man, kommer hem varje kväll för att tillbringa tiden, jag tror mamma fuskar på dig. Jag var så orolig och jag rusade hem igen just den dagen för att hitta min fru
med en annan man som har en kärleksaffär med en annan man. Jag var så arg och ledsen i chock i två dagar vilket ledde mig till sjukdom. Hon kom till mig och sa att hon ville skilja sig från mig, jag trodde aldrig att min underbara fru skulle sluta med mig så plötsligt. Hon visste att det var min son som berättade om det. När hon tog min son till skolan nästa dag ringde hon till min son Bastard i hans vänner och alla hans vänner kallade honom Bastard från den dagen och min son grät alltid hem och sa till mig att han vill sluta skolan igen, och han sa att han inte vill träffa sin mamma längre
Jag måste tigga honom så att han kan fortsätta med sina studier. Jag hör av honom via e-post då och då, de senaste tre åren har jag nu inte riktat blicken mot honom på grund av mitt jobb. Jag älskade fortfarande min fru och jag vill att hon ska älska och ta hand om vår son, jag vill inte att min son ska skiljas från sin mor. så jag kontaktade Dr.Oduduwa Love spell Caster för att hjälpa mig med en magisk kärleksformulering för att få min fru att återvända till sina normala sinnen och att älska mig och vår son som en lycklig familj, idag lever vi alla tillsammans i kärlek mer än någonsin tidigare. Jag rekommenderar den här stora mannen Oduduwa att lösa alla dina relationsproblem inom två dagar, din familj kommer att återförenas lycklig igen. kontakta Oduduwa för hjälp via sin e-post:
dr.oduduwaspellcaster@gmail.com
Angielskie
OdpowiedzUsuńAngielskie domy to porażka
OdpowiedzUsuńZ zewnątrz wyglądają dosyć śmiesznie
OdpowiedzUsuńhttp://opodlogach.pl/
Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.
OdpowiedzUsuńSama budowa domu jest na pewno ważna, ale również moim zdaniem niezwykle istotną kwestią jest to aby wiedzieć komu zlecać różnego rodzaju remonty. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest również nawiązanie współpracy z firmą https://www.wawerbud.pl/remonty/ która bardzo dokładnie wszelkiego rodzaju remonty wykonuje.
OdpowiedzUsuńprzydatny wpis.
OdpowiedzUsuńŚwietny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńCiekawe i bardzo przydatne informacje
OdpowiedzUsuńInteresująco to wygląda. Super wpis.
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuńFascynujący wpis. Podoba mi się.
OdpowiedzUsuńChcesz zainwestować w fotowoltaikę w Tarnowie? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie! Oferujemy kompleksową instalację paneli słonecznych, które przekształcą energię słoneczną w czystą energię elektryczną. Nasza firma w Tarnowie specjalizuje się w fotowoltaice i zapewnia profesjonalny montaż oraz doradztwo. Z naszymi panelami słonecznymi możesz oszczędzać na rachunkach za prąd i jednocześnie zwiększyć wartość swojego domu. Skontaktuj się z nami już dziś i zainwestuj w fotowoltaikę w Tarnowie.
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuń