wtorek, 18 kwietnia 2017

Jak sprzedać nieruchomość. Czy należy remontować?

Nieruchomości na sprzedaż idą w różnych stanach, czasem są umeblowane w ciekawy sposób, czasem w mniej ciekawy, zdarzają się nieruchomości puste, albo o bardzo specyficznym zaaranżowaniu, a także w stanie do kapitalnego remontu. Dziś podzielę je na kilka części i powiem czy warto je remontować oraz jak.


Mieszkania i domy należy podzielić na takie jak:
 • mieszkanie lub dom do odświeżenia
 • mieszkanie do remontu
 • dom do remontu
 • mieszkanie lub dom do generalnego remontu


 A więc pomalutku.
Nieruchomości do odświeżenia

To takie, w których wyeksponowane jest już jakieś umeblowanie, które pokazuje nam funkcjonalność lokalu. W takim miejscu stan kuchni i łazienki będzie prezentował się bardzo dobrze lub dobrze. Potencjalny klient będzie się zastanawiał nad takim mieszkaniem, ale nie koniecznie się na nie zdecyduje.

Czy odświeżać?
Jeśli zależy Ci na szybszym sprzedaniu nieruchomości, myślę, że oprócz wszystkich wykonanych rzeczy, o których wspomniałam ostatnio (Podstawowe przygotowanie nieruchomości do sprzedaży), przemalowanie ścian jest bardzo dobrym pomysłem. Nada to wnętrzu świeżości (oczywiście jak farby już wyschną i wywietrzeją) oraz odmieni je na bardziej nowsze. Pamiętać jednak należy, by nadać tym także wnętrzom neutralności, a więc nie malujemy ścian na kolory ciemne i głęboko nasycone, a zdecydujmy się na odcienie pastelowe i jak najbardziej neutralne. Biel też nie zawsze jest dobrym pomysłem, ale z pewnością nada pomieszczeniom objętości.Mieszkanie do remontu

Powiedzmy, że to takie nieruchomości "po babci". Stare farby na ścianach, stare podłogi, boazeria, a nawet kasetony na sufitach, czyli generalnie wszystko raczej nie spodoba się potencjalnemu klientowi, który oczekuje mieszkania bardziej nowocześniejszego. Dodatkowo dochodzi stan kuchni i łazienki, które nie są atrakcyjne, a zdarzają się także takie, które zdecydowanie odstraszają. Często w ogłoszeniach widnieje informacja "do zamieszkania" lub "do remontu". Pod tą kategorię podciągnęłabym także mieszkania puste, gdzie brak nawet podłóg i przygotowanych ścian. Co tu dużo mówić, remont, ale kapitany.

Czy remontować?
Wszystko zależy jakim budżetem dysponujesz. Jeśli niewielkim polecam Ci wykonać wszelkie rady, o których pisałam w poprzednim poście. Jeśli jednak chcesz coś zdziałać Warto doprowadzić mieszkanie do stanu, w którym będzie prezentowało się świeżo, czyli gładkie białe sufity, neutralne ściany, nowe podłogi. Kupujący zazwyczaj są zajęci i poszukują gotowych rozwiązań. Głównie należy pomyśleć nad kuchnią i łazienką. Zły stan tych pomieszczeń, a przede wszystkim łazienki, może znacząco zaważyć na decyzji nabywcy. Odświeżając całe mieszkanie nie możemy zapomnieć o tych dwóch ważnych pomieszczeniach. Jak wykonać remont kuchni i łazienki napisałam poniżej. Trzeba się jeszcze zastanowić co z umeblowaniem i dekoracjami całego lokalu, które jest "stare", a puste wnętrza nie prezentują się najlepiej. Dodatkowym problemem jest m.in. wilgoć na ścianach lub grzyb - nie ukrywaj tych wad, powinieneś je naprawić lub zrezygnować z remontu.Dom do remontu

Tutaj niemal wszystko tak samo jak w mieszkaniu, różnica jest jednak taka, że domy często mają dużo większe powierzchnie więc i koszt remontu będzie większy. Druga sprawa jest taka, że mieszkania często są w miastach i miasteczkach, gdzie ludzie często się przemieszczają i łatwiejszy jest dojazd komunikacyjny, bliskość szkół, parków itd., co ma bardziej pozytywny odbiór. Domy z kolei znajdują się często gdzieś na uboczach, często na wsiach, odległości do wielu miejsc się zwiększają, co wpływa na to, że domy zazwyczaj sprzedają się nie tak szybko jak mieszkania, ale to nie znaczy, że nie ma klientów szukających domu w zaciszu.
W takim razie remont przyspieszyłby tę sprzedaż, ale też koszt remontu jest większy. Należy sobie przeanalizować na czym nam bardziej zależy: zainwestować sporą sumę pieniędzy i prawdopodobnie sprzedać szybciej nieruchomość, czy czekać na potencjalnego klienta zdecydowanie dłużej, inwestując jedynie w niezbędne usterki, które wychodzą losowo, ze względu na czas czy warunki atmosferyczne. Weź pod uwagę głównie lokalizację nieruchomości, a także to jak wygląda ona z zewnątrz (*prezentacja nieruchomości - poniżej).


Mieszkanie lub dom do generalnego remontu

Opcja mieszkania do generalnego remontu zdarza się rzadko, ale jednak czasami jest. Jeśli chodzi o dom, to albo jest to stan surowy, albo jest to ruina z przeciekającym dachem. Tutaj koszty remontów są bardzo wysokie. Wilgoć na ścianach także kwalifikuje się już pod droższe inwestycje. Nie zapominajmy, że kiedy sprzedać nieruchomość nie chcemy wydawać zbyt wiele i nie możemy inwestować jedynie w najtańsze materiały, a odpowiednie przygotowanie nieruchomości do sprzedaży musi być wykonane solidnie. Decyzja o remoncie należy do właściciela, warto przeliczyć jaki koszt wyniesie renowacja względem wartości nieruchomości, jednak najczęściej są to inwestycje bardzo drogie.Jak remontować kuchnię i łazienkę?

Wykonując tutaj jakiekolwiek prace znowu musisz trafić w potencjalnego klienta. Nie wykonuj więc tych pomieszczeń według swoich upodobań, a z myślą o nowym nabywcy. Kuchnie zwie się często sercem domu, łazienka to miejsce, gdzie choć na chwilę możemy zamknąć się przed całym światem i zrelaksować biorąc kąpiel, dlatego najbardziej pożądana rzecz przy ich wykonaniu to

funkcjonalność.

Pomieszczenia, które są tak ważne w naszym życiu muszą być funkcjonalne. Musi być łatwy dostęp do każdego z urządzeń. Kuchnia powinna zawierać wystarczającą ilość przestrzeni roboczej oraz miejsca do przechowywania.
Po drugie:

neutralność.

Nie stosuj więc specjalnie designerskich przedmiotów, by złapać klienta, nie rób nic w mocnych barwach, unikaj siarczystych i ostrych kolorów. Nie baw się w projektanta wnętrz i nie zapominaj, że przygotowujesz nieruchomość na sprzedaż.
Po kolejne:


nie stosuj jedynie najtańszych materiałów.

To się będzie od razu dało zauważyć, przez co odwiedzający Twoją nieruchomość stwierdzi: "ktoś odwalił tu szybką, tanią robotę, za którą chce teraz zgarnąć moje pieniądze, a sam bym zrobił to lepiej". Jasne, że remont nie może być zbyt kosztowny, ale ma być wykonany dla kogoś, kto będzie tutaj mieszkał, kogo przecież nie znamy, ma być wykonany po to by sprzedać nieruchomość, a nie pozbyć się jej.

spójna całość

Każde pomieszczenie w lokalu powinno być połączone wspólnym motywem, kolorem lub stylem w jedną całość. Nie należy robić tak, że kuchnię mamy w stylu rustykalnym, a łazienkę już w bardzo nowoczesnym.

Jak wykonać remont?

Dobrze i solidnie, a to oznacza, że nie możemy korzystać jedynie z najtańszych materiałów. Pamiętaj także, że wszystko musi być sprawne i czyste oraz wyglądać atrakcyjnie. Co sobie pomyśli potencjalny klient, który odwiedzi Twój lokal, a tutaj wszystko pięknie cacy, ale nie działa domofon, skrzypią drzwi, lub świeżo pomalowana ściana już jest pobrudzona? Całokształt musi być wykonany idealnie - pamiętaj, że nowy nabywca będzie odczuwał lęk przed ukrytymi wadami, dlatego nie powinno ich być.
Remont też należy wykonać ostrożnie, bardziej kosmetyka niż generalne burzenie ścian. Pilnuj swojego budżetu. Umiejscowienie kuchni po stronie południowej, kiedy równie dobrze mogłaby być po wschodniej, może się komuś nie do końca spodobać, chyba że jesteś architektem i znasz się na ergonomii projektu domów.Weź także po uwagę jak prezentuje się nieruchomość z zewnątrz?
Czyli wspomniana wcześniej *prezentacja nieruchomości

Tutaj bardzo ważna rzecz, o której wielu właścicieli sprzedających nieruchomość łatwo zapomina. Prosto powiem tak: nie robimy kosmicznie nowoczesnych wnętrz w starych budynkach i na odwrót. Stylizacja wnętrzarska (w tym kuchnia i łazienka) musi być optymalnie dostosowana do tego co widzimy na zewnątrz. Dworkowe budynki inaczej powinny być aranżowane niż mieszkanie w bloku z wielkiej płyty lub loft. Zabierając się za remont musimy mieć jakieś pojęcie o architekturze. Same budownictwo nie wystarczy.
Na rynku nieruchomości istnieją także konkretni potencjalni klienci, jest ich znacznie mniejsza ilość, którzy na przykład jak Kasia z Conchita Home szuka starego przedwojennego domu (o jej preferencjach możesz poczytać tutaj). Jest to rzadkość, ale należy zauważyć, że jeśli Twój dom posiada niezwykłą bryłę lub historię, albo jeśli posiadasz w swoim domu starą stolarkę okienną i drzwiową lub podłogę z desek drewnianych, mogą one być, aż wręcz pożądane przez potencjalnego klienta.
Tutaj już w gusta nabywcy ciężko będzie trafić z remontem i głównie warto się zastanowić czy wykonywać remont takiej nieruchomości? Może przecież ktoś chce ją taką jaka jest? Chce ją, jak Kasia określiła, "uratować".
Czy wykonać remont? - podsumowanie

Tutaj musisz odpowiedzieć sobie sam, ocenić Twój dom, spojrzeć na niego okiem potencjalnego klienta. Przeanalizuj plusy i minusy wykonania remontu uwzględniając w tym swój budżet. Weź pod uwagę całokształt, czyli ilość prac wewnątrz, stan budynku, lokalizację, informacje o terenie oraz kim może być potencjalny klient. Wszelkie porady z poprzedniego wpisu mogą w zupełności wystarczyć. Odnowienie lokalu może jednak znacznie wpłynąć na szybkość sprzedaży. Nie ukrywaj wad lokalu, wszelkie niedoskonałości muszą zostać naprawione, a nie zatuszowane.
Odpowiedź brzmi "I tak i nie" - musisz dobrze ocenić sytuację. Przede wszystkim pamiętaj o tym że przygotowana nieruchomość na sprzedaż ma być neutralna i atrakcyjna, by trafiała w serca jak największej ilości odbiorców. Dlatego remontowanie według własnych upodobań zdecydowanie całkowicie odpada. Co innego odświeżenie ścian i sufitów czy podłóg. Dobrze wyglądające mieszkanie czy dom prędzej się sprzeda niż źle wyglądający. Ma tutaj także znaczny wpływ okolica i stan budynku. Jeśli nie umiesz poradzić sobie z tym sam, wezwij pomoc.

 Moim zdaniem:
 • mieszkanie lub dom do odświeżenia-  należy odświeżyć,
 • mieszkanie lub dom do remontu (typu "po babci") - warto odnowić,
 • mieszkanie lub dom do generalnego remontu - nie warto, ale wskazane jest przemyśleć.
 PAMIĘTAJ:
 • nie ma nic gorszego, niż niedokończony remont! - dlatego przemyśl to dobrze.
Wezwij pomoc home stagera

Jeśli jest Ci trudno podjąć decyzję, co należy poprawić w Twoim lokalu, zawsze możesz skorzystać z pomocy zawodowego home stagera. Taka osoba może udzielić Ci konsultacji ustnej, na której przedyskutujesz wszelakie trapiące Cię problemy, postara się rozwinąć twoje wątpliwości, doradzić co warto remontować i w jaki sposób, a co warto zostawić w takim stanie jakie jest lub ewentualnie "lekko poprawić". Oprócz konsultacji możesz wybrać jeszcze dwa wariantY współpracy: raport pisemny, gdzie zostaną spisane wszelkie informacje, które były przekazane na konsultacji ustnej lub pełna usługa home stagingowa, gdzie home stager będzie nadzorował całość prac czy to remontowych, czy aranżacyjnych i dekoracyjnych.

Zdaję sobie sprawę, że temat ten jest trochę kontrowersyjny, bo wszystko zależy głównie od nieruchomości. Nie można zdecydować za właściciela nieruchomości, można doradzać i podsuwać pomysły, ale jest to jego własność i dodatkowo włożony w to budżet. Remont jest częścią przygotowania nieruchomości na sprzedaż i wykonać to należy, jeśli chcemy to zrobić dobrze. Dodatkowym pytaniem i problemem może być rozwiązanie w sprawie kwestii wszelkich instalacji i rodzaju ogrzewania. 
Mam nadzieję, że post ten okazał się choć trochę przydatny w rozplanowaniu swojej sprzedażowej przyszłości.Pozdrawiam,

42 komentarze:

 1. Koszt farby jest niewielki, a mieszkanie wygląda dużo ładniej. Nie robiłabym w mieszkaniu na sprzedaż generalnego remontu łazienki czy kuchni. Jako nowy właściciel mieszkania sama bym wolała też te pomieszczenia urządzić po swojemu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj na prawdę zależy to od tego w jakim stanie jest mieszkanie. Jeśli łazienka jest w bardzo złym stanie to nikomu to nie ułatwi decyzji o kupnie nieruchomości; nie trzeba od razu wstawiać do łazienki niewiadomo jak świetnej wanny i inwestować wygórowanej sumy, ale pokazać jak można ją zaaranżować. Klienci często nie mają wyobraźnie i poszukują gotowych rozwiązań.

   Usuń
 2. Bardzo cenne porady. Remont to nie taka prosta sprawa i tylko odpowiednie jego zaplanowanie przyniesie świetne efekty. Jak dla mnie bardzo pomocny artykuł ponieważ mam w planach remont mieszkania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Liczy się też dobre planowanie i chyba też zapas do kosztorysu... częściej zdarza się przekroczyć budżet niżeli na tym zaoszczędzić...

   Usuń
 3. Przejrzyście to wszystko ujęłaś, przeczytałam z zainteresowaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Za rok - mam nadzieję - będę kupowała własne mieszkanie i mam nadzieję, że trafię na takie, którego nie trzeba będzie remontować od podstaw :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasem lepiej kupić mieszkanie lub dom wymagający remontu. Wtedy urządzimy się tak jak tylko chcemy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale trzeba mieć na to czas i chęci, a nie każdy ma :) Mieszkań do remontu na sprzedaż jest więcej niż tych w dobrym stanie :)

   Usuń
 6. Zgadzam się, że dobrze jest "odświeżyć" dom czy mieszkanie na sprzedaż, żeby wyglądało schludnie i zachęcało potencjalnych klientów do kupna. Co do generalnego remontu - jak sama piszesz - trudno powiedzieć jednoznacznie. Jest wiele za i przeciw. Najważniejsze jednak to nie ukrywać prawdy o stanie technicznym budynku. Przypomniał mi się teraz stary już film,komedia, nie pamiętam tytułu - gdzie Tom Hanks wraz z żoną wprowadzał się do nowego lokum, który według starych właścicieli wymagał jedynie lekkiego odświeżenia. Znasz ten film? Oczywiście jak zaczęli remontować, to okazało się, że wszystko jest do wymiany i remont trwał w nieskończoność. Nie pamiętam szczegółów, ale film był zabawny i jakże pasuje do Twojego posta:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie kojarzę tego filmu, ale lubię Toma, muszę gdzieś to odszukać i obejrzeć :) Pozdrawiam

   Usuń
 7. Bardzo interesujący post!
  Pozdrawiam serdecznie!:))

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo pomocny artykuł! Ja kilka lat temu kupiłem mieszkanie do remontu i sporo czasu stracilem na jego odnowienie. Teraz cieszę się pięknym wnętrzem ale następnym razem pewnie zdecydowałbym się na kupno domu gotowego do zamieszkania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Super porady! Na pewno przydadzą się osobom, które stoją przed wyborem kupna mieszkania. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ha moje było po lekkim liftingu - np tapety na ścianie z pominięciem meblościanki - za nią już nie było tapety.
  Potem jak ją ściągałam to mogłam zawijać ją w rolki - bo nawet ściana nie była przygotowana i tapeta świetnie schodziła.
  Ja tam bym nie remontowała - ew. tylko odświeżyła :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeśli ktoś ma czas to oczywiście może sam się w to wszystko angażować, lecz nie jest to łatwa praca. Ja szukanie wymarzonego apartamentu zleciłam dla https://highlevelestate.pl i oferty zaskoczyły mnie całkowicie. Jestem zdania, że na rynku nieruchomości jest tylu specjalistów, że lepiej im zlecić taką pracę aniżeli samemu się męczyć.

  OdpowiedzUsuń
 13. Z pewnością warto jest trochę nawet mieszkanie odświeżyć, aby mieć absolutną pewność co do tego że wygląda ładnie. No i zdecydowanie łatwiej nam będzie taką nieruchomość wtedy sprzedać, gdyż wielu kupujących jest wzrokowcami. Po za tym kto by chciał wprowadzać się do zniszczonego mieszkania.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak próbowałem sprzedać stare mieszkanie rodziców, przez prawie 2 lata dużo osób oglądało, ale nikt nie był zainteresowany w takiej cenie. Zdecydowałem się więc wziąć z https://taktofinanse.pl/Interesuje-Cie-szybka-pozyczka-na-dowod-osobisty-bez-zaswiadczen-o-dochodach-poznaj-mozliwosci pożyczkę i wyremontować całe mieszkanie. Wrzuciłem ogłoszenie i po 2 miesiącach mieszkanie sprzedałem w wyższej cenie (o kosztów remontu).

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie miałem jeszcze nigdy okazji sprzedawać nieruchomości i na ten moment tylko je kupowałem. Całkiem niedawno od developera kupiłem bardzo ładne mieszkanie w https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdansk.html i jestem zdania, że jak najbardziej pozostanę tu na pewno na dłużej.

  OdpowiedzUsuń
 16. Akurat ja się takimi sprawami nie zajmowałem nigdy i bardziej interesuje mnie sam fakt budownictwa. Nawet niedawno czytałem o fajnym oprogramowaniu dla budownictwa https://www.connecto.pl/oprogramowanie-dla-budownictwa-poznaj-zalety/ które moim zdaniem jest bardzo solidne i pomocne.

  OdpowiedzUsuń
 17. Moim zdaniem nieruchomość przede wszystkim powinna być ubezpieczona. Jeśli szukacie ubezpieczenia dl siebie polecam wam zajrzeć tutaj http://kompleksowaochrona.pl/ . Na stronie znajdziecie opisy wielu takich produktów i na pewno wybierzecie jakiś dla siebie

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja jeszcze nie miałam okazji sprzedawać nieruchomości, ale jakiś czas temu właśnie kupiłam moje pierwsze mieszkanie. Najbardziej podoba mi się to, że poprzez biuro nieruchomości http://immobiliachojnice.pl/ znalazłam doskonałe dla mnie miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 20. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  OdpowiedzUsuń
 21. Kwestia przeliczenia. Niektórych rzeczy jak np. panele podłogowe nie opłaca się wymieniać, ale odnowienie ścian, posprzątanie dokładne jest jak najbardziej wskazane.

  OdpowiedzUsuń
 22. Jeżeli panele podłogowe są zniszczone, to warto je wymienić.

  OdpowiedzUsuń
 23. Przy sprzedażu domu warto zadbać o takie szczegóły jak ściana, tapety czy podłoga

  OdpowiedzUsuń
 24. Na pewno trzeba zadbać o mieszkanie przed sprzedażą, możemy tylko na tym zyskać.

  Podłogi Kalisz

  OdpowiedzUsuń
 25. To podstawa, żeby odmalować i posprzątać mieszkanie przed sprzedażą.
  Listwy podłogowe

  OdpowiedzUsuń
 26. Rewelacyjny jest ten wpis

  OdpowiedzUsuń
 27. Moim zdaniem nie ma co się zabierać za to na własną rękę. Lepiej odezwać się do: biuro nieruchomości kraków i im zaufać w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 28. Moim zdaniem szkoda czasu i nerwów na działania na własną rękę. Po to jest biuro nieruchomości poznań aby móc swobodnie korzystać z jego usług.

  OdpowiedzUsuń
 29. Ten wpis jest bardzo ciekawy

  OdpowiedzUsuń
 30. Niesamowicie wartościowy wpis. Super

  OdpowiedzUsuń
 31. Jeśli chcemy uzyskać lepsze pieniądze za nasze mieszkanie to zawsze warto je lekko odświeżyć. Oczywiście zawsze zależy w jaki sposób chcemy sprzedać mieszkanie. Czasem szkoda na to wszystko czasu i lepiej odpuścić remonty, a lekko obniżyć cenę za mieszkanie. Zawsze można udać się do firmy, która skupuje mieszkania. Zawsze zaoferują dobre pieniądze za nieruchomość.

  OdpowiedzUsuń