środa, 14 czerwca 2017

Projekty domów polskich - czy są lepsze od brytyjskich?


Jakiś czas temu pokazałam Wam jak budowane są domy w Wielkiej Brytanii, a innym razem mniej więcej przykładowe projekty ich planów rozmieszczenia pomieszczeń. Istotne znaczenie ma tutaj to, że często deweloperzy stawiają całe osiedla, a "wolne budownictwo" jest rzadziej spotykane.
Co do budowania w Polsce, możliwości jest wiele. Rożne technologie, rożne style domów, rożne lokalizacje i ich miejscowy plan zagospodarowania terenu czynią budownictwo w Polsce naprawdę różnorodnym i to jest w naszym kraju zdecydowanie lepsze. 


Projekt Domo 13  WAR1028


Dziś na podstawie gotowych projektów domów zaczerpniętych ze strony extradom.pl,  pokażę Wam rzuty planów domów i różnice pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. Przytoczę także kilka statystyk uzyskanych z tej strony, dzięki którym można zauważyć, na jakie typy projektów w ostatnim roku zdecydowali się inwestorzy.


Różnorodność!
Co charakteryzuje polskie domy? 
Głównie właśnie różnorodność i to nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także w wyborze  konstrukcji i technologii wykonania, także w kształcie budynku, możliwości podpiwniczenia, czy wykorzystania poddasza. Elewacje są pokryte przeróżnymi materiałami, a zastosowane okna także sugerują różny styl budynku, czy to tradycyjny czy nowoczesny, albo nawet i czasem dworkowy.
Według statystyk zdecydowanie częściej decydujemy się na klasyczne domy - 71%, a na nowoczesne projekty zdecydowało się 25%. Jeśli zaś chodzi o plan rozmieszczenia pomieszczeń, jest kilka aspektów, które się bardzo często powtarza.POWIERZCHNIA  UŻYTKOWA

Mamy na nią indywidualny wpływ, kiedy planujemy się sami budować. Co prawda ogranicza nas wielkość działki lub budżet, ale sami podejmujemy decyzję w jak wielkim domu zamieszkamy. W Polsce najczęściej powstają domy o metrażu 100-150m². Na takie projekty zdecydowało się aż 62% budujących według statystyk z ostatniego roku. 25% to mniejsze domy o powierzchni do 100m². PIWNICA

Choć niewiele jest projektów domów wraz z piwnicami, to Polacy wciąż są do nich przywiązani i rozważają ich posiadanie choćby pod częścią budynku.
PARTER

Na przykładzie domu o powierzchni 144m2
Projekt domu APS 256  LUA1284

Zawsze znajduje się na wysokości co najmniej kilku schodków, a do budynku wejdziemy przez niewielki wiatrołap. Na parterze znajdziemy zawsze kuchnię, jadalnię i salon. Jeśli dom posiada dodatkowe piętra, a powierzchnia pozwala zostanie usytuowany jeden dodatkowy pokój. Jeśli zaś dom jest parterowy, sprytnie zostaje rozdzielona część dzienna od nocnej, gdzie znajdują się sypialnie. Na parterze znajdziemy także większość schowków oraz kotłownię. Co jeszcze łączy partery domów?


WIATROŁAP
Inaczej zwany także przedsionkiem lub sienią, a w starych domach wysunięty przed budynek gankiem, to jedna z większych zalet polskich projektów. Wiatrołap pojawia się w każdym projekcie, a za to w Brytanii już nie. Jego największą zaletą jest wyłapywanie wiatrów i zimnego powietrza, zatrzymywanie przeciągów i dostawaniem się wody, piasku i brudu przynoszonych na butach lub odzieży do środka.


LOKALIZACJA KUCHNI
Przede wszystkim, tak jak wspomniałam już dawniej (Kuchnia od frontu czy od tyłu), kuchnia znajduje się od frontu. Znalazłam tylko nieliczne projekty, gdzie kuchnia znajdowała się w innym miejscu. 


ANEKS KUCHENNY
To już niemal standard. Pomieszczenia muszą być kompaktowe. Salon-jadalnia-kuchnia to już niemal pewnik, choć czasami zdarzają się kuchnie "półotwarte", czyli oddzielone ścianką bez drzwi, zapewniającą nadal dobrą przestrzeń pomiędzy innymi pomieszczeniami. W brytyjskich domach, częściej pomieszczenia kuchnia, jadalnia i salon  są całkowicie odrębne.  (Z tego co zauważyłam po wpisie o brytyjskich projektach, brytyjskie domy choć z zewnątrz często wydają się Wam atrakcyjne to rozplanowanie ich pomieszczeń już nie koniecznie. Czy tu głównie zaważyła lokalizacja kuchni i połączenie salonu jadalni i kuchni w całość? Przypuszczam ze tak.)


KOMINEK W SALONIE
W Wielkiej Brytanii często w nowych domach stosuje się już atrapy kominków lub nie stawia się kominków wcale, za to w Polsce widać w tym jakąś konieczność. Dodatkowo najczęściej kominki w polskich projektach są nowoczesne i daleko im wizualnie do tych tradycyjnych.


WYJŚCIE NA TARAS / OGRÓD
W Polsce oczywiście głównie przez salon, kiedy zaś za cieśniną La Manche jest ono często usytuowane od kuchni (kiedy ta znajduje się na tyłach), lub nawet przez pralnię. W Polsce to jednak zawsze salon, ewentualnie tuż obok, czyli przez jadalnię.


KOMÓRKI I SCHOWKI
W Polsce schowki znajdziemy głównie na parterze, na piętrze znajdziemy już jedynie garderoby i w większych projektach pralnie. Dodatkowe powierzchnie często są ściśle określone z ich przeznaczeniem, jak spiżarka, kotłownia czy garderoba.


OKNA
Otwierają się zawsze do środka. Muszę o tym wspomnieć, bo wiem, ze dla niektórych było wielką niespodzianką, że okna mogą otwierać się na zewnątrz jak to jest właśnie w Wielkiej Brytanii.
PIĘTRO


Na przykładzie domu o powierzchni 144m2
Projekt domu APS 256  LUA1284

W Polsce zdecydowanie częściej powstają budynki piętrowe, na takie zdecydowało się jedynie 41% ludzi wybierając projekt w ostatnim roku. Częściej także decydujemy się na poddasze użytkowe niżeli na pełne piętro, to aż 56% piętrowych projektów. Układ pomieszczeń na piętrze jest często taki sam, jest to niewielki korytarz, trzy sypialnie i łazienka. Dopiero jeśli powierzchnia piętra jest wystarczająco większa, pojawi się również dodatkowy pokój lub garderoba, w większych projektach także sypialnia wraz z osobistą łazienką. Brytyjczycy częściej budują pełne piętro.


ILOŚĆ SYPIALNI
Góruje ilość sypialni w ilości trzech  - to aż 42% budujących się, oraz cztery sypialnie - 39%. To całkiem podobnie jak na zachodzie. Rożnica jest jedynie taka, że w Polsce często jeden pokój znajduje się na parterze, w zachodnich projektach wszystkie sypialnie są na piętrze (lub pietrach).


BALKON  LUB  LOGGIA
To niemal zawsze pojawiający się element piętrowych projektów.DACH
W ostatnim roku większość postawiła na dachy dwuspadowe, bo aż 64% projektów. Można także zauważyć, że dużą popularnością cieszą się także dachy czterospadowe - 29% inwestorów zdecydowało się na takiż. Brytyjczycy niemal zawsze mają dachy dwuspadowe.GARAŻ
Garaż to istotna część budynku, którą warto rozważyć. Według uzyskanych statystyk 45% ludzi zdecydowało się na projekty domów z garażem jednostanowiskowym, dwustanowiskowy wybrało 28% inwestorów, 27% nie zdecydowało się na garaż. W Wielkiej Brytanii, garaż nie jest aż taki konieczny, często samochód stawia się przed domem.


TARAS
To także element, który posiada zdecydowana większość projektów. Jest to duża atrakcja dla Polaków, bo na taras zdecydowało się aż 98% budujących. W Wielkiej Brytanii często wychodząc na ogród wejdziemy bezpośrednio na trawę.Przejrzyjcie poniższe projekty, czy są faktycznie do siebie podobne, mają części wspólne, a tym samym przysposabiają się na charakterystykę współczesnego budownictwa jednorodzinnego w Polsce?

Duży projekt:
 

Projekt domu Kasjopea 7 WAH1694

Dom piętrowy (z pełnym piętrem) o powierzchni użytkowej 175,95 m². Tak samo jak mniejsze powierzchniowo domki posiada jeden dodatkowy pokój na parterze. Strefa dzienna jest faktycznie bardzo rozbudowana i zajmuje sporo powierzchni. Na piętrze znajduje się czwarty pokój, w tym przypadku nazwany gabinetem. Sypialnie są zdecydowanie bardziej przestronne. Główna z nich posiada osobista garderobę i łazienkę, które także nie należą do małych. W tym projekcie pojawia się pralnia, jest usytuowana obok łazienki na piętrze.


Średnie projekty:


Projekt domu Ariel  BSA1929

Powyższy projekt to dom parterowy o powierzchni użytkowej 128,14 m². Powierzchnia zajmowana jednak przez dom jest zdecydowanie dużo większa. Ten projekt posiada jak widać dwustanowiskowy garaż. Ciekawym rozwiązaniem jest optymalna powierzchnia salon-jadalnia-kuchnia w stosunku do strefy nocnej budynku. Główna sypialnia wraz z osobistą łazienką i garderobą jest ciekawym rozwiązaniem, zdecydowanie nawiązującym do brytyjskich master bedroom
Projekt Ariel to jeden z najchętniej wybieranych projektów.Projekt domu Noelia BIS 2M WOK1052

Duży piętrowy dom o powierzchni użytkowej 130,09 m². Pomieszczenia w nim są wystarczająco przestronne. Tutaj pojawiła się jako rzadkość lekko oddzielna kuchnia, bo z drzwiami przesuwnymi.  Przestrzeń nad garażem jest przeznaczona na strych. W innym podobnym projekcie jest wykorzystana na sporą powierzchniowo sypialnię, co zdecydowanie też zwiększa metraż domu.


Mniejsze projekty:
Projekt domu BW-49 wariant 2 JGC1132

Ciekawe rozwiązanie, bo tutaj pojawia się przechodnia kotłownia. Myślę, ze ma to zdecydowanie swoje plusy, kiedy paliwo do ogrzewania domu jest "brudne" i można je także dostarczyć przez garaż, a nie wejściem przeznaczonym również dla gości. Składzik na tyłach garażu i od strony ogrodu to także dobry pomysł, bo warto od razu pomyśleć o sprzęcie ogrodowym, który będzie dostępny gdzieś w pobliżu.
Ten dom ma powierzchnię użytkową 99,1 m².Projekt domu Akacjowo DM-6559  KRF2641

Tutaj niewielki dom z zaprojektowaną piwnicą. Jego powierzchnia użytkowa to 100,6 m². Układ pomieszczeń jest dość prosty i jak widać powtarzalny, za to z zewnątrz dom może prezentować się całkiem oryginalnie.

Ostatnio już się Wam przyznałam, że 
zaczyna mi się marzyć własny dom

Przez ostatnie kilka lat byłam pewna, że to nie dla mnie, jednak do czasu, kiedy od kilku miesięcy coraz więcej osób przekonuje mnie do mieszkania w domu, moje dziecięce marzenia wróciły. Wróciły na tyle, że od kilku tygodni nawet staram się zaprojektować układ pomieszczeń domu w sam raz dla mnie. Obserwuję także rynek, interesuję się rozwiązaniami technologicznymi, cenami i podpytując męża... wspólna decyzja nie byłaby prosta, ze względu na rożne upodobania ;)A tutaj na extradom.pl jeszcze gotowe domki... no i przepadłam :)  

Na tej stronie znajdziecie również pomoc w przygotowaniu darmowej prezentacji projektów pod Wasze preferencja. Planując budowę najlepiej od tego zacząć, bo może się okazać, że żona i mąż oczekują całkiem czegoś innego. Tak jest właśnie u nas. Spójrzcie co wybrałam ja, a co mąż ;)

Ja najchętniej zdecydowałabym się na prostokątną bryłę, dom parterowy z dwuspadowym dachem, bez piwnicy, garaż zbędny, sypialni trzy, powierzchnia domu do 100m2.
Znalazłam projekt domu z powierzchnią użytkową 98,2 m² oraz z dodatkową sypialką.


Projekt domu GL-1245 Drops  BBA2202Preferencje męża to: dom w kształcie L, ilość sypialni 3, piętro lub poddasze użytkowe, dom murowany, bez piwnicy, bez strychu, bez garażu, o powierzchni 180m2. Jednak na moje głośne "Hyyyy!!! A kto to będzie sprzątał?!" stwierdził, że wystarczy 130-150m2. 147 m² to powierzchnia użytkowa tego projektu.Projekt domu Tytus bez garażu [B]  WRF1417

Jaki jest Twój wymarzony dom? 
Jaką powinien mieć powierzchnię i ilość sypialni?


Pozdrawiam, 
PatrycjaPost powstał we współpracy z extradom.pl

27 komentarzy:

 1. Bardzo fajne projekty. Na kilka osobiście bym się zdecydowała. Własny dom to moje marzenie, już od dawna.
  Miłego długiego weekendu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa czy ktoś nie marzył kiedyś o własnym domku :) Ja jednak jest blokową dziąszką i nie wiem czy umiałam bym sobie z prawdziwym domem poradzić. Mimo wszystko wciąż o tym marzę i planuję czasem już na poważnie :)

   Usuń
 2. Ja chyba chciałabym mały dom :)
  Mniej czasu na sprzątanie :) hhihih

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest i więcej plusów... szybsze nagrzewanie domu, mniejsze rachunki, mniej bieganiny po posiadłości, itd ;)

   Usuń
 3. W domach brytyjskich lubie to, ze maja dwa ogrody, z przodu i z tylu, oraz lazienki w sypialniach, kazdy ma swoja. W polskich domach niestety ostatnio widze tendencje na tworzenie aneksu kuchennego zdala od wszelkich okien, w salonie. Nie wyobrazam sobie takiego ukladu, musze miec kuchnie oddzielona i z oknem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trafne spostrzeżenia. Takie ogrody w UK często wynikają z tego, że działki są wąskie, w Polsce nierzadko posiada się rodzinne włości ;)

   Usuń
 4. interesting!

  I like small houses.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe dane, fajnie czytało się wpis. Ja bym chciała mały domek. Może kiedyś... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Ja też bym wolała mały. Jednak jak się zaczyna oglądać i oglądać... to zauważyłam, że i metrażu chce się dodać. Trzeba więc się trzymać ściśle konkretnych wytycznych :)

   Usuń
 6. Oj własny dom to jest to :)
  Fajne projekty, można się zainspirować.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. chyba nie ma co dyskutować lepsze czy gorsze...po prostu inne, zresztą jak kto woli :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja chciałabym mieć skromny dom z bali:)

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
 9. Marzył mi się wolno stojący dom z ogrodem, tarasem, spiżarnią, piwnicą, garażem i najlepiej parterowy. Aby w ogóle mieć część z tego marzenia postawiliśmy na inne rozwiązanie. Trochę bliżej cywilizacji. Dzisiejszą wadą w budownictwie jest to, że deweloperzy (nie wszyscy)oferują lokale mieszkaniowe bez piwnic lub komórek lokatorskich. A przecież trzeba schować te rowery i inne sprzęty, których nie chcemy oglądać w swoim domu. Dlatego warto myśleć o swoim domku, a najlepiej zaprojektowanym przez z siebie lub z małą pomocą projektanta :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wybór projektu domu to spore wyzwanie dlatego warto kilka razy przemyśleć swój wybór.

  OdpowiedzUsuń
 11. Każdy z zaprezentowanych domów ma swój urok. Mnie jednak najbardziej urzekły drzwi zewnętrzne. Sama zdecydowałam się na zakup podobnych w Bielsko Białej, gdzie mają naprawdę duży wybór. Dzięki nim mój dom wykończony jest w spójnym stylu i prezentuje się zdecydowanie lepiej niż ze starymi drzwiami. Ten wpis stał się dla mnie inspiracją do zmian, które wniosły wiele dobrego.

  OdpowiedzUsuń
 12. Sam niedawno szukałem projektu domu, ponieważ zastanawiam sie nad budową. Podpowiem wam, że jeśli zalezy wam na niepowtarzalnym i ciekawym projekcie, na pewno znajdziecie taki tutaj projektyzwizja.pl . Sam wybrałem już kilka wstępnie dla siebie i teraz musze zdecydować, który jets najlepszy

  OdpowiedzUsuń
 13. Dużo jest fajnych projektów domów, mozemy spokojnie przebierać wśród setek ciekawych propozycji. Ja bez problemu znalazłam projekt na swój wymarzony dom.

  OdpowiedzUsuń
 14. Moim zdaniem najważniejsze jest to, aby budynek został dostosowany do wymagań osoby, która będzie w nim mieszkać. Sam, dopiero wyglądam projekt swojego domu i wiem, że na pewno nie zabraknie w systemu zarządzania budynkiem oferowanego przez https://www.se.com/pl/pl/work/solutions/system/s1/buildings-systems.jsp

  OdpowiedzUsuń
 15. Dzisiejsze czasy są o tyle dobre, że nie jesteśmy skazani na stacjonarne i drogie biuro projektowe. Mamy internet a w nim tańsze gotowe projekty. Ja ostatnio przeglądałam ofertę biura Projekty z Wizją, i kilka domów przypadło mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 16. Moim zdaniem budownictwo w Polsce w przeciągu ostatnich 10 lat mocno poszło do przodu i można zauważyć, że Polacy lubią nowoczesne bryły i ladne otoczenie domu. My teraz właśnie aranżujemy sobie podjazd oraz zmienialiśmy ogrodzenie. Wszystko zakupiliśmy w firmie https://kostbet.pl/ i już część jest wyłożona. Nie mogę się doczekać efektu końcowego. Dom przy takim otoczeniu będzie wyglądał bardzo elegancko i nowocześnie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Takie domy wyglądają bardzo gustownie i nowocześnie. Podobają mi się nowoczesne rozwiązanie w budownictwie, dlatego bardzo interesuje mnie od dłuższego czasu budownictwo modułowe. Myślę, że to bardzo interesująca technologia, która przyciąga coraz więcej zwolenników.
  https://mobile-development.pl/dom-bez-pozwolenia-mozliwosci-i-ograniczenia/

  OdpowiedzUsuń
 18. Mi się marzy domek letniskowy z drewna. Polecany producent domów letniskowych może zaoferować naprawdę szeroki wybór domków z drewna za rozsądne pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 19. Projektowanie domów jak i również projektowanie wnętrz to bardzo trudne zadanie. Projektowania uczyłam się dobrych kilka lat i nawet teraz momentami mam problemy ;d

  OdpowiedzUsuń