czwartek, 22 lutego 2018

O czym warto pomyśleć, wybierając gotowy projekt domu, aby trafiał jak najbardziej w nasze preferencje


Dom to świetne rozwiązanie dla rodzin, sielanka dzieciństwa i następnie piękne wspomnienia. Możliwości na zdobycie nieruchomości jest wiele. Na przykład rynek wtórny, ale ceny i często   standardy tych nieruchomości nie podchodzą przyjaźnie do naszych upodobań.  Jest także rynek pierwotny od dewelopera. Tutaj urządzamy swoje lokum jak chcemy, jednak o zewnętrznym wyglądzie domu i wewnętrznym rozmieszczeniu pomieszczeń decyduje już ktoś inny – ponownie może to nie trafić w nasze serca.

Stąd rynek pierwotny pozwala także na postawienie własnego domku, na własnej działce. Teren wybierasz najbardziej atrakcyjny dla ciebie, a projekt pewnie gdzieś już się kształtuje się w twojej głowie. Ale jak to zrealizować? Najprościej: architekt. Jest to jednak inwestycja wysokobudżetowa, stąd większość osób decyduje się na gotowe projekty z katalogów lub stron internetowych. Ale czy taki projekt trafi w nasze serca? W moim odczuciu gotowe projekty to oszczędność pieniędzy – ale nie zaoszczędzimy, jeśli później będziemy decydować się na architektów wnętrz!

Wybierając gotowy projekt – dobrze się przygotuj! Skoncentruj się, analizuj i decyduj!


Projekt domu EX 19 G2 energo plus WRC2697



BRYŁA BUDYNKU


Konstrukcja i typ budynku

Ważną sprawą jest zastanowienie się nad technologią budynku. Może on być wykonany w technologii murowanej albo drewnianej z bali lub szkieletowej, jest także dostępna konstrukcja stalowa, ale to zdecydowanie rzadkość jeśli chodzi o domy jednorodzinne.


Dach 

Przy konstrukcji zastanówmy się także nad kształtem i konstrukcją dachu. Najpopularniejsze z dachów to dwuspadowy, czterospadowy i płaski.


Poddasze użytkowe czy piętro? 

Często wybór poddasza użytkowego to po prostu niższy koszt całości przedsięwzięcia, ale zastanów się czy ilość okien dachowych nie nadwyręży i tak twojego budżetu. Warto wtedy pomyśleć o piętrze, dzięki któremu nie stracisz powierzchni pod skosami. 


MPZP

Wybór może Ci narzucić ogólne marzenie o Twoim stylu życia. Może marzy Ci się górski domek? A może drewniany dworek lub całkiem coś nowoczesnego? Wygląd zewnętrzny podkreśli twoje preferencje. Jeśli marzy ci się wiejska chata, nie stawiaj willi, a wybierz projekt na bazie prostokąta. A jeśli marzy ci się willa, nie wybieraj projektu ze zbyt małym metrażem. Koniecznie zajrzyj także do miejscowego planu zagospodarowania terenu! Znajdziesz go w urzędzie miasta lub na jego stronie online. Tam sprawdź czy nie jest narzucone przez miasto na przykład pochylenie połaci dachowej lub wysokość budynku. Najlepiej sprawdź to jeszcze przed kupnem działki, ponieważ może się okazać, że wymarzona bryła twojego domu nie jest możliwa w tej okolicy.

Projekt Domo 02 WAR1001



ROZMIESZCZENIE POMIESZCZEŃ


Jednak wygląd zewnętrzny to nie wszystko, bo to wnętrza muszą jeszcze bardziej trafić w twój gust! Dlatego oprócz ogólnego stylu, analizuj już swoje potrzeby i upodobania.

Najpierw zastanów się nad metrażem jaki będzie adekwatny dla twojej rodziny (może planujecie ją w przyszłości jeszcze powiększyć?). Przemyśl też czy dom nie będzie zbyt duży. Następnie przejdź do wyznaczenia ilości pokoi i sypialni potrzebnych Twojej rodzinie. A może często macie gości? Może przydałby się gabinet lub marzy ci się kącik z biblioteczką i wygodnym fotelem? Spisuj wszystkie zachcianki na kartce.

Analizuj dalej: Garaż? Piwnica? Strych? Zastanów się czy potrzebujesz dodatkowego pomieszczenia na spiżarnię, pralnię, garderobę, a może chcesz taras?
Tak wiem! Wszystko to chętnie przygarniesz!


Ale ANALIZUJ!

Czyli przemyśl! Na przykład ile przechowujesz rzeczy w kuchni? Twoje meble kuchenne mają wiele schowków, a i tak pękają w szwach? Czyli przyda Ci się spiżarnia, ale jeśli jesteś minimalistą, nie kupujesz na zapas i nie robisz przetworów na zimę, spokojnie obejdziesz się bez.

Następnie zaznacz które pomieszczenia są niezbędne, a które mniej wymagane.


Projekt Dom przy Słonecznej 6 bis KRK1359




Róża kierunków

Zakładam, że masz już działkę, więc wiesz już z jakiej strony świata będziesz na nią wjeżdżać. Nie będę pisać tutaj o tym jakie pomieszczenia powinny się znaleźć od której strony świata, bo uważam, że nie ma reguły.

Taras czy wyjście na ogród wcale nie musi być od południa. Analizuj styl życia twój i twojej rodziny. Czy mocne słońce wam odpowiada czy może przeszkadza? Może lubicie patrzyć na zachody słońca lub macie z tej strony piękny widok? A może wolicie schronienie w cieniu?

Tak samo z sypialnia. Nie musi być od wschodu, bo wschodzące słońce równie dobrze może ci przeszkadzać, wiec wtedy swój pokój zarezerwuj z innej strony. Nie mniej jednak należy różę kierunków wziąć pod uwagę i przeanalizować.



Aranżacja pomieszczeń

Aby kupno gotowego projektu wyszło Cię naprawdę nisko kosztownie przygotuj się już od razu na aranżację pomieszczeń. Tak – już teraz, bo ilość okien i drzwi w pomieszczeniach znacznie wpłynie na komfort mieszkania. Więc zbieraj inspiracje z gazet, katalogów i internetu: instagram, pinterest, może jakieś grupy na facebooku, czy grafika z google. Stwórz foldery do każdego z pomieszczeń. Na razie mniej ważna jest kolorystyka, a bardziej ważne  rozmieszczenie umeblowania względem wejścia czy okien.

Przeanalizuj także wnętrza w których właśnie przebywasz i mieszkasz. Co w nich ci się podoba, co absolutnie nie. Nie mów ze wszystko! Przemyśl, czy potrzebujesz zmywarkę? Czy lodówka jest wystarczająco oddalona od zlewu, czy wolisz wannę czy prysznic?
Zapisuj swoje przemyślenia i pomysły. Każde rozwiązanie czy to materiałowe czy aranżacyjne ma swoje dobre i złe trony, czytaj na ten temat doszukuj się plusów i minusów, nadal analizuj swój styl życia i podejmuj decyzje.

W całej tej rozmowie ze sobą zawsze zadawaj sobie dużo pytań i pytaj „dlaczego?”

Dlaczego chcesz wyspę w kuchni?

Bo już masz i dobrze ci się sprawdza? Jeśli dlatego ze ci się podoba pytaj siebie dalej – co w niej takiego jest, jakie ma spełniać funkcje. Chcesz pić przy niej kawę z mężem? A może lepiej by było przy stoliku? Może na wsypie marzy Ci się zlew i kiedy będziesz zmywać naczynia to będziesz zaglądać na telewizor? Zastanów się nad bałaganem na wyspie lub nad tym, że zaplanowałaś już zmywarkę…

Projekt domu Tuliusz WRP1455

Projekt domu Tuliusz WRP1455


PRZEMYŚL TAKŻE:


Wiatrołap, ganek
Czy ma mieć okno? Jak wielki ma być?

Kuchnia
Czy połączona z salonem czy nie? Jak wielka ma być? Zastanów się w jakiej kuchni już funkcjonujesz, czy taką właśnie chcesz, co w niej się sprawdza, co absolutnie nie. Rozrysuj najlepszy według ciebie układ kuchni  - pamiętaj, że to bardzo ogólne, jednak będziesz wiedzieć ile i jakich mebli potrzebujesz. Zbieraj zdjęcia kuchni jakie ci się podobają. Zwróć uwagę, gdzie chcesz mieć okno, czy faktycznie nad zlewem? Czy może nie?

Jadalnia
Gdzie będzie się znajdowała, czy to w kuchni czy w salonie, czy będzie oddzielnym pomieszczeniem, czy może stanie pośrodku miedzy kuchnią a salonem?

Salon
Co jest w nim potrzebne? Sofa, a może coś więcej? Weź pod uwagę, że dobrze się tu spisze dywan, dodatkowe oświetlenie czy kwiaty. Szukając później idealnego projektu, zwróć uwagę na rozmieszczenie okien i drzwi, aby nie zakłócały komunikacji, np. do ogrodu lub światło słoneczne nie wpadało prosto w telewizor.

Gabinet / pokój dla gości
Czy jest na pewno potrzebny? Czy powinien znaleźć się na dole czy może być już u góry? Zastanów się czy te dwie funkcje nie są do zrealizowania w jednym pomieszczeniu – i czy takie rozwiązanie cię usatysfakcjonuje.

Łazienka
To niezbędne pomieszczenie, ale czy potrzebujemy czegoś więcej? Może pralnia lub komórka albo garderoba, składzik, spiżarnia?


Projekt domu Fabia V WRP1552


KOMPROMISY I WYOBRAŹNIA


Zastanów się jeszcze raz nad swoim stosem notatek. Czy aby na pewno wszystkie pomieszczenia są wam potrzebne? Im więcej wytycznych tym trudniejsze poszukiwania, ale pamiętaj, że wybierając gotowy projekt trzeba nie rzadko iść na kompromisy, więc przemyśl co jest ważniejsze, pralnia czy spiżarnia itd. z czego możesz zrezygnować, a z czego absolutnie nie.



Na koniec wpisz najważniejsze preferencje w wyszukiwarkę projektów. A następnie przejrzyj gotowe projekty i postaraj się wybrać swój wymarzony. Przyglądając się projektom bierz pod uwagę swoje preferencje, jak chęć posiadania garażu czy posiadanie wyspy w kuchni.

Nie sugeruj się rozmieszczeniem mebli na projektach! – masz swoje koncepcje, przeglądaj je i dostosuj do projektów. Myślę że ciężko będzie znaleźć projekt, w którym będzie się wszystko zgadzało, ale dlatego musisz wcześniej przeanalizować co jest dla ciebie ważniejsze! 

Staraj się też oczyma wyobraźni  obracać projekt tak, abyś widział z której strony jest wjazd na działkę. Wyobraź sobie strony świata, dzięki temu zobaczysz czy np. kuchnia znajduje się na pewno od wschodu, a czy z sypialni masz ten piękny widok za oknem, o który ci chodziło.

Wyobraźnią modyfikuj też projekty według wersji lustrzanej – cena projektu nie ulegnie zmianie. Natomiast wszelkie zmiany jak przestawienie ścian czy zmiana technologii to modyfikacje, które nanosi architekt adaptujący i do ceny projektu zostaną doliczone dodatkowe koszty. Z pewnością poszukiwanie swojego wymarzonego projektu to nie prosta sprawa, dlatego na stronie extradom.pl macie również możliwość skorzystania z wykwalifikowanego doradcy, który z pewnością pomoże wam wybrać odpowiedni projekt domu do waszych preferencji i upodobań, a także do warunków zabudowy na waszym terenie.

Projekt domu BW-52 bez garażu JGC1169


Pozdrawiam,
Patrycja




Wpis powstał we współpracy z extradom.pl


62 komentarze:

  1. MPZP to masakra - przez to naprawde ciezko nam teraz znalezc jakis projekt :( ciekawy wpis - akurat bardzo nam się przyda w tym momencie zycia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się bardzo, że akurat trafiłam :) Powodzenia w poszukiwaniach :)

      Usuń
  2. Powiem Ci, że ja za budowanie domu się nie zabieram - jakoś chyba nie moje marzenie ;) Ale jeśli ktoś ma w planie, to świetny wpis! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba jesteś jedną z nielicznych, którym nie marzy się domek :P Chociaż ja kiedyś też miałam taki okres, a później znowu obudziła się we mnie chęć własnego domku :)

      Usuń
  3. Masz rację, trzeba dobrze przemyśleć i zastanowić sie, czego szukamy, bo to często wybór na całe życie, albo przynajmniej na długie lata. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, ale i to nie jest proste. Taka analiza może jeszcze bardziej namieszać w głowie, więc powinna być długoterminowa... Pozdrawiam :)

      Usuń
  4. Dom to najważniejsza inwestycja w naszym życiu, więc trzeba się do niej bardzo przygotować. Twoje porady są bardzo pomocne, na pewno osobą które już w tym roku zaczynają budowę, bardzo się przydadzą.
    Pozdrawiam ciepło:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki. Taki wybór nie jest prosty, no i zawsze są wątpliwości, dlatego warto wszystko skrupulatnie przemyśleć i przedyskutować.

      Usuń
  5. Ja marzę o malutkim domku - takim na kurzej łapce :) - ale mega fajnie zorganizowanego - oglądam mini domy jarają mnie strasznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aż taki malutki? :) Ja bardziej taki domek z piernika bym wybrała :) Nie za mały nie za wielki ;)

      Usuń
  6. Ja również marzę o domu... takim z drewna, z prawdziwego zdarzenia. Mam nadzieję, że prędzej czy później będę mogła sobie na taki pozwolić

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak! Drewniane domy mają moc :) Też je uwielbiam :) Szkoda, że wybór technologi to pierwszy gorący temat z moim mężem, który woli technologie murowane...

      Usuń
  7. Ja marzę o domu z bali drewnianych:)
    Pozdrawiam serdecznie!

    xxBasia

    OdpowiedzUsuń
  8. Podstawa to wielkość domu i rozmieszczenie pomieszczeń. Reszta to już sprawa indywidualna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ale chęć wielkiej kuchni z wyspą pośrodku ma już znaczenie na początku. Nie mniej jednak wielkość domu także ma duże znaczenie. Warto przemyśleć ile będzie domowników, by dom nie okazał się później zbyt wielki.

      Usuń
  9. My wybraliśmy tradycyjny domek z nutką nowoczesności.
    Jest to domek z użytkowym poddaszem, gdzie będą sypialnie plus łazienka.
    A dół otwarty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie tradycyjnie :) teraz wiele osób się na takie decyduje :) Są przytulne i ciekawe :)

      Usuń
  10. Bardzo rzetelny i dopracowany poradnik. Przyda się zarówno pionierom w świecie projektowania jak i stałym zainteresowanym. :) Projekt z ulicy Słonecznej wygląda wspaniale i jest wyjątkowo dobrze przemyślany.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Projekt ze Słonecznej ma bardzo ciekawie i funkcjonalnie podzielone strefy nocną i dzienną. Ale nie spisze się dobrze na każdej działce, ale oczywiście wszystko zależy od upodobań osób w nim zamieszkujących :)

      Usuń
  11. Podobno pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie ;)Fajny poradnik

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, stąd powstał ten poradnik, aby ułatwić nieco sprawę. Wiele osób wybiera projekty w ciemno, nie zastanawiając się nad kolejnym ruchem, potem przy aranżacji pojawiają się łamigłówki i trzeba rezygnować z czegoś o czym się marzyło lub inwestować w dodatkowe przebudowy.

      Usuń
  12. Jeżeli chodzi o kompromisy przy gotowym projekcie to jak najbardziej prawda. Czasem trzeba odpuścić kilka elementów typu "widzi mi się", ale moim zdaniem warto.

    OdpowiedzUsuń
  13. Jestem na etapie oglądania projektów domów. Podobają mi się z homekoncept. Ciekawe rozwiązania proponują. Ja chce dom najlepiej trochę ponad 100 metrów. Z garażem i tarasem. Na rozmieszczenie zwracam uwagę bo chce mieć otwartą kuchnię. No i na dole obowiązkowo solon ma mieć przeszklenia. Kilka projektów spełnia moje wytyczne.

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo ciekawy wpis. Właśnie zastanawiamy się z mężem, czy lepiej wybrać dom czy działkę.

    OdpowiedzUsuń
  15. Fajne podsumowanie :) Przed wybraniem projektu, dobrze jest sobie zrobić "listę życzeń" - co chcielibyśmy żeby się znalazło, a czego nie chcemy i potem na projekt patrząć mając tą listę z tyłu głowy. Fajnie jest tez poszukac jakiegoś pewnego architekta, który ten projekt przekształci pod nasze wymagania

    OdpowiedzUsuń
  16. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo fajne porady i z pewnością przydatne przy budowaniu domu. Chociaż ja bym zaczął od zastanowienia się ile trwa budowa domu https://motobudowa.pl/budowanie-domu/ile-trwa-budowanie-domu ponieważ nie jest to decyzja, którą można podjąć impulsywnie. Rozpoczęcie budowy wiąże się z wielkimi planami.

    OdpowiedzUsuń
  18. Dawniej nie przywiązywało się tak wagi do wyglądu domu. Miał stać i mieć jak największą przestrzeń użytkową. Teraz z kolei projekt domu musi być wykonany przez architekta, ma się ładnie prezentować a przy okazji posiadać wiele pomieszczeń. Też marzę o własnym domu, ale wolałabym chyba postawić na klasykę niż wymyślne kształty.

    OdpowiedzUsuń
  19. Dobrze napisane porady. Ja zwracam uwagę również na to by okna w nowym domu były w dobrej jakości. Np. ten producent na http://www.sapor.pl/ ma interesującą ofertę stolarki PCV o odpowiednich parametrach termoizolacyjnych. Jak dla mnie każdy, kto zamierza zbudować swój dom, powinien rzucić okiem na tego typu oferty

    OdpowiedzUsuń
  20. Świetny wpis! Ja co prawda nie korzystam z gotowego projektu, ale wszystkie informacje są bardzo pomocne. My ze względu na dużą rodzinę a niewielką działkę znaleźliśmy biuro projektowe, które specjalnie dla nas dopasuje projekt domu. Chcemy, aby każde dziecko miało własny pokój, a my sypialnie. Poza tym kąt do wspólnego spędzania czasu - a to wszystko na jakiś 120m! Mam nadzieję, że jak dom będzie wybudowany to będziemy dobrze się w nim czuć :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Wybór projektu to jedno z najważniejszych zadań jakie mamy przy budowie domu. Tak naprawdę od niego zależy jak w domu będzie się mieszkało. Gotowe projekty to pomocne rozwiązanie, a Ci co nie mogą znaleźć odpowiedniego zawsze mogą skorzystać z usług fachowca i stworzyć własny projekt.

    OdpowiedzUsuń
  22. My wybudowaliśmy swój domek 5 lat temu i projekt szybko wybraliśmy, współpracowaliśmy z dobrą firmą. Ale teraz czeka nas sprzedaż bo do Wrocławia się przeprowadzamy i tym razem będzie to mieszkanie. Myślę o tej ofercie https://vantage-sa.pl/mieszkania-z-ogrodkiem-wroclaw/ bo nieruchomości są od razu z ogródkiem co jest świetną opcją jak na mieszkanie w mieście, prawda? :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Bardzo wiele przydatnych wskazówek. Podchodząc do tematu własnego domu, mamy obecnie dostęp do olbrzymiej liczby przeróżnych ofert, począwszy od projektu, po nawet najdrobniejsze meble i elementy wystroju. Świetnie, że dzięki takim wpisom możemy właściwie się zainspirować i nie pogubić w gąszczu możliwości

    OdpowiedzUsuń
  24. Moim zdaniem taki projekt przede wszystkim musi być funkcjonalny. Jeśli chodzi o wybór projektów, to sporo bardzo ciekawych i moim zdaniem niepowtarzalnych możecie znaleźć tutaj projektyzwizja.pl . Sam zastanawiam się nad wyborem jednego z nich. Na prawdę jest tu na czym oko zawiesić

    OdpowiedzUsuń
  25. Taki właśnie minimalizm jest obecnie w modzie. Jest to praktyczne rozwiązanie i mi się to podoba. Fajnie że tu w projekcie jest kominek. Ja u siebie na pewno będę taki miała.

    OdpowiedzUsuń
  26. Z pewnością jeśli budujemy dom to możemy sobie mniej więcej zaaranżować już przyszłą przestrzeń. Moim zdaniem ważne jest, gdy mamy mały metraż http://www.developersi.pl/aranzacja-malej-przestrzeni-podpowiadamy-na-co-zwrocic-uwage/ to zrobienie wszystkiego, aby po prostu dobrze to rozplanować.

    OdpowiedzUsuń
  27. Nam zależało na minimalizmie i nowoczesności. Chcieliśmy mieć też w projekcie uwzględnione drzwi aluminiowe. Architekt tak właśnie zaprojektował nawet nam doradził bysmy kupili drzwi zewnętrzne w firmie aluhaus.com.pl tak też zrobiliśmy. Drzwi aluminiowe są solidne i bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż inne materały. Już pół roku mieszkamy w naszym wymarzonym domu, jesteśmy bardzo zadowoleni, nasz dom to nasza Idylla. Uwielbiamy w nim spędzać czas.

    OdpowiedzUsuń
  28. Bardzo fajne rady i wskazówki:) Z pewnością warto wziąć je pod uwagę, wybierając projekt idealnego, wymarzonego domu :)

    OdpowiedzUsuń
  29. Bardzo cenne rady. Wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie przy budowie domu.
    https://rustykalneuchwyty.pl/102-zasuwy-i-skoble

    OdpowiedzUsuń
  30. trafjne i cenne rady! Właśnie zastanawiamy się z mężem, czy lepiej wybrać dom czy mieszkanie...
    https://e-mebler.pl/k/449/przedpokoj

    OdpowiedzUsuń
  31. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  32. Akurat ja jestem zdania, że sam zakup mieszkania to jest jeden z najlepszych wyborów. W sumie ja również całkiem niedawno kupowałem nowe mieszkanie od dewelopera https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-rumia.html i jestem zdania, że był to bardzo właściwy wybór, którego na pewno nie żałuje.

    OdpowiedzUsuń
  33. Dokładnie pamiętam jak ja wybierałam projekt i teraz już stoi nasz piękny dom. Całkiem niedawno również byli u mnie fachowcy z firmy https://bruk.warszawa.pl/ którzy na pracach brukarskich znają się znakomicie. Teraz również posiadam już piękny podjazd.

    OdpowiedzUsuń
  34. Super - bardzo przydatny wpis! :D

    OdpowiedzUsuń
  35. Bardzo dobrze czytało mi się ten wpis, czekam na kolejne, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  36. Ja wybierając projekt zastanawiałem się niezwykle długo.. ale było warto poświęcić na to tyle czasu :D

    OdpowiedzUsuń
  37. To naprawdę trudna sprawa, wiem coś o tym.. :D

    OdpowiedzUsuń
  38. Nie będę ukrywać, że pomógł mi ten wpis :D

    OdpowiedzUsuń
  39. Mi marzy się samodzielne zaprojektowanie domku kiedyś... :)

    OdpowiedzUsuń
  40. Na początku chciałam sama spróbować aranżacji domu ale w rezultacie stwierdziłam, że łatwiej będzie mi skorzystać z programów dostępnych online https://projektowanie-wnetrz-online.pl/aranzacje . Widziałam, że biuro oferuje też świetne projekty poddasza.

    OdpowiedzUsuń
  41. Ciekawy i bardzo pomocny artykuł. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  42. Nad tymi kwestiami w sumie ja się nigdy nie zastanawiałam, ale jestem za to przekonana, że dość ważnym etapem jest przede wszystkim wybór właściwego geodety. Jak coś to ja mogę każdemu polecić świetną firmę https://geo-szkic.pl/ która jak dla mnie sprawdza się znakomicie.

    OdpowiedzUsuń
  43. Ogólnie ja jestem przekonana, że również ważnym obszarem w naszych domach są schody. Jeżeli ktoś szuka schodów drewnianych znakomitej jakości to na pewno w https://artcorestudio.pl/schody znajdzie je bez problemów.

    OdpowiedzUsuń
  44. Ogólnie to jest wiele kwestii o których warto pamiętać i chcę wam powiedzieć, ze także niezwykle istotne są na pewno specjalistyczne analizy środowiskowe. W każdym razie zachęcam was do zapoznania się z oferta od http://eco-expert.eu/ gdyż wiem, że oni takie rzeczy wykonują.

    OdpowiedzUsuń
  45. Niesamowicie wartościowy wpis. Super

    OdpowiedzUsuń
  46. Szukasz rozwiązania fotowoltaicznego dla swojej firmy? Oferujemy kompleksowe usługi. Dzięki naszym systemom fotowoltaicznym możesz obniżyć koszty energii. Zwiększ niezależność energetyczną i działaj ekologicznie. Skontaktuj się z nami i zainwestuj w fotowoltaikę dla swojego biznesu!

    OdpowiedzUsuń