piątek, 28 grudnia 2018

Na czym na pewno nie powinieneś oszczędzać, gdy budujesz dom


Hej! Jak minęły Wam święta? Mam nadzieję, że radośnie, spokojnie i rodzinnie. U mnie właśnie tak było. I poprószył nawet śnieg, który zdążał już stopnieć, ale zrobiło się na chwilę tak przyjemnie i świątecznie. W ostatnim czasie pokazałam wam fragment mojej jadalni. W końcu stanął w niej nowy stół, który zdobyłam także na olx. Stół jest większy niż planowałam, ale to w sumie kwestia przyzwyczajenia. Ma piękne nogi i rozkładany blat, który niestety jest dość mocno zniszczony. Pomimo tego, że wykonywałam już nie jedną metamorfozę drewnianych mebli, tym razem zdecyduję się na współpracę z profesjonalistą. I o dziwo znalazłam ciekawą osobę poprzez portal fixly.pl. A na portal trafiłam dzięki Oli, która napisała do mnie przed świętami. Przygotowała dla was także ciekawy artykuł: "Na czym na pewno nie powinieneś oszczędzać, gdy budujesz dom"
Budowa domu to bez wątpienia największa inwestycja w życiu wielu osób. Poszczególne elementy budowy: zakup działki, projekt wymarzonego domu, zatrudnienie ekipy budowlanej, materiały to bardzo duże koszty. Nic dziwnego, że staramy się je jak najbardziej zminimalizować i szukamy oszczędności na każdym etapie budowy. Niestety niektóre z nich mogą bardzo negatywnie wpłynąć na jakość i wytrzymałość konstrukcji budynku lub standard życia jego mieszkańców. Na czym nie warto oszczędzać, budując dom?Przy tak dużej inwestycji, jaką jest budowa domu, cieszymy się z każdej zaoszczędzonej złotówki. Z przyjemnością wydamy ją na wyposażenie i aranżację wnętrza. Niestety częściej będziemy musieli zapłacić za remont lub naprawę, spowodowaną oszczędzaniem na najważniejszych etapach budowy. Dlatego zanim poszukamy sposobu na cięcie kosztów okien, izolacji czy materiałów warto wiedzieć, dlaczego nie warto tego robić.


Zanim zaczniemy budowę
 

Bardzo często inwestorzy szukają oszczędności zanim rozpoczną budowę. Zakup działki czy projektu
można tak zorganizować, aby kilka lub kilkanaście tysięcy zostało w naszej kieszeni, ale już kryterium wyboru ekipy budowlanej nie powinny być jedynie pieniądze. Pamiętajmy, że fachowcy odpowiadają za solidnie wykonaną pracę oraz mają realny wpływ na terminowość budowy.

Jeśli ekipa budowlana popełni błąd niestety będziemy borykać się z nim jeszcze długo, aby go usunąć, naprawić czy znaleźć nowych robotników. Szukaj ekipy, która jest sprawdzona i może przedstawić referencje, zadzwoń do inwestorów z którymi współpracowała, dopytaj o dodatkowe koszty i koniecznie podpisz umowę.
Materiały budowlane 

 

Wydawać by się mogło, że na niektórych materiałach można zaoszczędzić, bo nie mają one dużego wpływu na całą konstrukcję. Nie jest to prawdą, bo w przypadku budowy domu każdy element ma znaczenie. Dom ma być trwały, solidny, ciepły i bezpieczny, dlatego nie oszczędzajmy na materiałach, które nam te kwestie zapewniają. Przede wszystkim podczas wyboru poszczególnych produktów najważniejsze jest, aby miały one atesty i znaki budowlane CE lub B.

Decydujmy się na sprawdzone materiały, znanych producentów oraz marek. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję wysokiej jakości, a tym samym solidnego wykonania poszczególnych etapów budowy. Dotyczy to prac już od fundamentów, aż po wstawianie okien. Lepiej wydać więcej na porządne produkty niż później zapłacić znacznie więcej za gruntowny remont.Instalacja grzewcza – komfort cieplny

 

Często wydaje nam się, że jeśli jakiegoś elementu nie widać to możemy zastosować jego najtańszą wersję. Niestety prawda jest inna – te ukryte instalacje z reguły są najważniejsze. Ogrzewanie w domu to nie tylko tak ważny komfort cieplny dla mieszkańców, ale przede wszystkim zabezpieczenie przed wilgocią całego budynku.

Jeśli wybierzemy słabej jakości kocioł grzewczy może okazać się, że nie ma on wystarczającej mocy, aby odpowiednio ogrzać dom, a to doprowadzi do wychłodzenia konstrukcji i powstawania wilgoci, która szybko zmieni się w grzyby oraz pleśń. W takie sytuacji czekać nas będzie poważny i kosztowny remont oraz zakup drugiego kotła.Wysokiej jakości okna i ich montaż

 

Otwory okienne, ściany oraz dach to miejsce, przez które odnotowuje się największe straty cieplne. Przez źle dobrane i nieprawidłowo zamontowane okna może uciekać nawet do 30% ciepła. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać produkty wysokiej jakości, z dobrych materiałów, o wysokich parametrach przenikania ciepła. Warto wybierać okna energooszczędne, których koszty zwrócą nam się w niższych rachunkach za ogrzewanie. Niestety, aby utrzymać komfortowy mikroklimat w domu, wszelkie straty ciepła musimy „pokryć” zwiększonym ogrzewaniem.

Aktualnie dla domów nowo budowanych współczynnik przenikania ciepła dla okien powinien wynosić 1,1 do 1,6 W/(m2·K) w zależności od ich rodzaju. Istotny jest również sam montaż. Najlepiej zaufać sprawdzonej ekipie, która solidnie zamontuje i dokona dobrej izolacji okien tak, aby nie powstały żadne mostki ciepła. Ich obecność może nie tylko prowadzić do strat ciepła, ale także pojawieniu się wilgoci.Ocieplenie domu – elewacja

 

Ściany zewnętrzne generują straty ciepła na poziomie 20-25%. Aby im zapobiec niezbędne jest prawidłowe i odpowiednio grube ocieplenie budynku. Najpopularniejsze materiały do termoizolacji domu to styropian i wełna mineralna. Warto zwrócić uwagę na klasę styropianu, która może mieć współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) od 0,031 do 0,044 W/(m2·K). Im niższy współczynnik, tym materiał posiada lepsze właściwości izolacyjne.

Wełna mineralna charakteryzuje się takimi samymi właściwościami izolacyjnymi jak styropian, ale dodatkowo wyróżnia ją odporność ogniowa, izolacyjność akustyczna, mniejsze ryzyko zawilgocenia i powstawania pleśni w budynku. Wyższy wydatek na materiały izolacyjne zwróci się podczas długoletniego eksploatowania budynku. Szczególnie, że dobre ocieplenie ścian i wysokiej jakości okna są w stanie obniżyć zużycie ciepła nawet o 15%.Tynkowanie elewacji

 

Elewacja nie tylko ma za zadanie estetycznie wykończyć dom, ale pełni bardzo ważną rolę izolacyjną. Przede wszystkim podnosi izolację cieplną całego budynku, a także zabezpiecza ściany przed wilgocią i zimnem oraz chroni warstwę izolacyjną ścian przed działaniem słońca, deszczu czy mrozu. Poddana na bezpośrednie działanie szkodliwych czynników atmosferycznych izolacja niszczeje, a tym samym traci swoje właściwości. Ostatecznie może doprowadzić to do uszkodzenia warstwy izolacyjnej i konieczności jej naprawy, a nawet wymiany. Tym samym narażamy się na dodatkowy koszt nowej izolacji oraz jej otynkowania.Dach i jego ocieplenie

 

Przez dach budynek może tracić nawet 25-30% ciepła, co szybko przełoży się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Dlatego dobrze zaizolowany dom musi posiadać nie tylko prawidłową i wysokiej jakości izolację ścian oraz energooszczędne okna, ale także porządnie ocieplony dach. Jeśli pominiemy tę czynność grozi nam nie tylko problem z wychładzaniem domu. Zimno przenikające przez mostki cieplne sprzyja powstawaniu wilgoci, a ta szybko staje się pożywką dla grzybów i pleśni.

Zainfekowane miejsca mogą ostatecznie kosztować nas naprawę całego dachu, wymianę krokwi, a nawet nadwyrężyć konstrukcję stropu oraz ścian. Do izolacji poddasza używamy wysokiej jakości i o odpowiedniej grubości materiałów izolacyjnych: styropianu, wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej. Dodatkowo jeśli wymaga tego materiał należy zastosować folię paroprzepuszczalną.


Autorką wpisu gościnnego jest Ola - redaktorka bloga Fixly.
Pozdrawiamy serdecznie,
Ola i Patrycja

11 komentarzy:

 1. Świetny wpis muszę przyznać :) Na pewno dużo w tym racji , że na budowie domu nie ma co oszczędzać , bo to za kilka kilkanaście lat może się zemścić i dopiero wtedy będzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super artykuł, myślę, że przyda się każdej osobie, która planuje zabrać się za budowę domu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny i ciekawy wpis :)
  Natalko, Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku, dużo zdrówka i miłości !
  OdpowiedzUsuń
 4. Ha ja mam przed sobą budowę domku letniskowego - nie wiedziałam ze to będzie takei skomplikowane! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny merytoryczny poradnik :) Widać doświadczenie piszącego!

  OdpowiedzUsuń
 6. I pomyśleć, że człowiek zawsze chce na wszystkim oszczędzić, a niestety nie zawsze to wychodzi tak, jak powinno.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajny wpis. Jako miłośniczka ekologii, pogłębiłabym temat ogrzewania - żeby nie było smogów i innych potworów, warto zainwestować w ekologiczne rozwiązania. Jeśli ktoś jest ciekawy, to piszę o nich tutaj: https://ekomesh.com.pl/post/181675684108/w-jaki-sposob-ogrzac-mieszkanie-eko-rozwiazania Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak naprawdę stan surowy to są tak ważne elementy, że na niczym nie warto oszczędzać. Bo potem się okaże że tak naprawdę nie zaoszczędziło się nic - koszty utrzymania będą sporo większe.

  OdpowiedzUsuń