wtorek, 5 marca 2019

Na jaką podłogę się zdecydować – panele, deska czy panele winylowe


Chciałabym wam przestawić porównanie kilku różnych typów podłóg, ze względu o moje doświadczenie. Na wstępie dodam że jesteśmy czteroosobową rodziną, z czego starsze dziecko ma 3 lata, więc te podłogi u nas są dość mocno testowane. Na pewno porównam deskę barlinecką, panele Quick Step i panele laminowane ( te trzy podłogi mam we własnym mieszkaniu), dodatkowo wspomnę o panelach winylowych. Wspomnę o klasie wytrzymałości podłogi oraz o kładzeniu tych podłóg na ogrzewaniu podłogowym.



Panele laminowane

W moim mieszkaniu są one wybrane przez poprzednich właścicieli, więc nie mam danych konkretnych o tym produkcie na temat klasy wytrzymałości itd. Są one położone w kuchni, jeśli się przyjrzycie, wyglądają  nieco jak kafelki. Jestem z nich bardzo zadowolona, gdyż nie wyobrażam sobie kafelek w kuchni usytuowanej od strony północnej. Nie raz tutaj spada jakiś widelec, łyżka, szklanka czy talerz i z  tymi panelami u nas nic się nie dziele. Nie ma wgnieceń, ani ubytków. Ale jeśli już się coś wydarzy, a mam takich trzy drobne ubytki, które prawdopodobnie powstały kiedy był przeprowadzany remont mieszkania, wiec ubytki zostały spowodowanie ostrym narzędziem. Wtedy już taki ubytek widać charakterystycznie, tym bardziej na jasnych panelach. Nie będzie tez dziwne, ze jeśli rozleje się tutaj woda, panel napęcznieje.

Nasza kuchnia i po poprzednich właścicielach







Deska barlinecka

Deska Dąb Derby Grande

Wszyscy odradzali nam deski przy małych dzieciach ze względu na szybkość zniszczeń podłogi. I muszę potwierdzić, że panele się niszczą, wgniatają się i rysują, nawet jeśli klocek tylko zostanie przesunięty po powierzchni podłogi. Ale co bym chciała zaznaczyć: takie panele niszczą się nie przy dzieciach, a przy ludziach! I czy je będą użytkować dorośli czy młodzi zawsze powstają jakieś uszczerbki użytkowania. Wybierając taką podłogę musisz liczyć się z tym, że wgniecenia powstaną przy różnych sytuacjach: może ci upaść drobna rzecz, może większa i te uszczerbki powstaną i tak.

Na zdjęciach poniżej chcę pokazać wam, jak prezentuje się pokój w całości i jak prezentuje się podłoga w zbliżaniach. Podłoga jest moim zdaniem w bardzo dobrym staniem, bo prezentuje się dobrze, za to jeśli przyjrzysz się z bliska (myjąc podłogę), ubytków jest mnóstwo. Wgniecenia są małe, w postaci rys lub w postaci delikatnych wgnieceń, a także większe w postaci wgnieceń takich milimetrowych lub dwumilimetrowych. Na prawdę ich nie widzę. Siedząc na sofie widzę idealną podłogę. Ta podłoga jest świetna pod względem ciepła i naturalnego materiału, od razu człowiekowi jest cieplej i przyjemniej wiedząc ze ma pod stopami cos takiego. 

Jak użytkujemy podłogę

To może być także istotna kwestia. Podłoga jest położna w salonie i jadalni. Użytkujemy ją każdego dnia, bo najwięcej spędzamy czasu właśnie w tym pomieszczeniu. Oglądamy tutaj telewizor, jemy tu posiłki. Mamy dwa dywany, jeden pod stołem i krzesłami, drugi koło sofy na stolik kawowy (którego tak na prawdę nie mamy, a ten który jest na zdjęciach jest takim wstępnym zastępnikiem). Mamy tutaj także zabawki i nie chcesz wiedzieć co tutaj się z nimi naprawdę dzieje. Jedyne czego dzieciakom nie pozwalamy,  to używania łosia na biegunach na panelach (przesuwamy go na dywan), czy szurania stolikiem kawowym, ale to są dzieci i niestety nie da się wszystkiego przypilnować. Na koniec jeszcze powiem, że podłogę użytkujemy przez 10 miesięcy.





Podłoga Quick Step


Chcieliśmy deski wszędzie w całym mieszkaniu, ale ceny przerosły troszkę nasze oczekiwania, więc w ostateczni postanowiliśmy zainwestować w podłogę z deski, jako podłogę droższa i w Quick Step, jako w podłogę tańszą, i w ten sposób uśrednić koszt by nas satysfakcjonował.
Wybraliśmy...

  • Poczytaj wpis o tym jaką wybraliśmy podłogę i co się właściwie z nią wydarzyło TUTAJ. Powiem wam już, ze dwa razy odrzucono nam reklamację i jeśli ktoś tutaj z czytających wie lub ma pomysł czy można cos w tej sprawie jeszcze uczynić, to dajcie znać w komentarzach lub pod adresem e-mail: domowo158@gmail.com.

Wybraliśmy podłogę Dąb Klasyczny Naturalny
Używamy podłogę Dąb Klasyczny Beżowy

Mimo wszystko te dwie podłogi maja te same wytrzymałości, różnią się jedynie wzorem i kolorem.
Z podłogi tego producenta jestem zadowolona, ze względy na wytrzymałość. Są u nas one położone w pokoju dzieci w naszej sypiali i w przedpokoju, w tym w części przy drzwiach wejściowych do mieszkania. Panele są wytrzymałe: tutaj także latają zabawki, dzieci jeżdżą na hulajnogach, na rowerach, autkiem, no wszystko się u nas dzieje i jak najbardziej podłoga jest okej.
W jakiś sposób powstały nam dwa małe ubytki. Jeden prawdopodobnie przy przenoszeniu szafy, a drugi tez nie wiem kiedy, ale prawdopodobnie mały Dawidek przewrócił się tutaj z pchaczem, który był drewniany i posiadał metalowe elementy.
Tych wgłębień nie widać. Muszę na prawdę poświecić czas by je znaleźć. Są one spowodowane czymś ciężkim czy ostrym metalowym narzędziem. Te wgniecenia nie charakteryzują się ciemnym kolorem jak przy zwykłych panelach, dzięki temu są niezauważalne, tym bardziej przy wzorzystym usłojeniu.
W części wejściowej podłoga także się spisuje.  Tutaj uważam, żeby pod butami czy kółkami od wózka nie zbierała się woda. Od razu przecieram. Ale sprzedawca w skepie mówił, że panel Quik Step może być do 24 h zanurzony w wodzie i nic mu się nie stanie. Dlatego dobrze nadają się do łazienki i do kuchni. W naszym przedpokoju zbiera się  także piasek i także nie zauważyłam, by cos się tutaj działo w związku z tym.






To podłogi które chciałabym omówić ze względy na własne doświadczenia.
 Warto jednak jeszcze przyjrzeć się:


Panele winylowe

Bardzo cienkie panele, które tak jak panele Quick Step, można także układać w kuchni i łazience, gdyż maja podwyższaną odporność na wilgoć i uderzenia. Bardzo często od różnych osób słyszałam pozytywne uwagi na temat tej podłogi. Wykorzystane zostały zarówno w realizacji home stagingowej gdzie szybko odmieniły starą łazienkę, jak i w projektach u praktykantów i architektów. Minus tej podłogi to to ze wciąż wiele osób nie wie o tym, że panele czy drewno może pojawić się w kuchni czy w łazience. Wiec jeżeli ktoś nie wie ze istnieją takie panele na rynku z automatu sobie pomyśli o nich źle, ale po to właśnie jest ten wpis, by uświadomić wam ze możecie się mylić, albo ktoś może się mylić.

Panele są cieniutkie i widzę tutaj na razie problem z dopasowaniem ich do wysokości płytek. Oczywiście są specjalne listwy maskujące, ale jednak najlepiej, aby poziom był jak najbardziej zbliżowny.



Montaż – rodzaje montażu

Na klej – panele są klejone bezpośrednio do podłoża. Metoda ta wymaga większego obeznania się w temacie. Zapewnia lepszą akustykę.

Podłoga układana w wersji zatrzaskowej – na specjalnej piance podłogowej. Metoda jest bardzo szybka i prosta. Wybór odpowiedniej pianki ma wpływ na akustykę.



Na co zwracać uwagę przy wyborze paneli podłogowych


Klasa ścieralności paneli:
To bardzo ważny parametr, dzięki któremu rozpoznamy czy panel jest trwały.
AC1 i AC2 – już niemal nie występuję – najsłabsze
AC3 i AC4 najczęściej stosuje się w mieszkaniach i domach (oczywiście lepszą wytrzymałość posiada klasa AC4)
AC5 – przeznaczone są dla użyteczności publicznej  (możesz wykorzystać je w domu, z tym, że mają wyższą cenę)




Ogrzewanie podłogowe


Bardzo ważną sprawą przy drewnianej podłodze  ułożonej na ogrzewaniu podłogowym jest dbanie o szybkość zmieniającej się temperatury i wilgoci powietrza. Zanim położysz drewnianą podłogę (nawet nie na ogrzewanie podłogowe) zaleca się by produkt przebywałam w mieszkaniu od około 2-3dni (odpakowany), by przyzwyczajał się do powietrza jakie znajduje się w mieszkaniu. Dzięki temu unikniemy odkształcenia się desek po zainstalowaniu na podłogę.

Przy ogrzewaniu podłogowym musisz koniecznie stosować się do zaleceń producentów podłóg zarówno laminowanych jak i drewnianych. Kiedy zmienia się sezon z letniego na zimowy należy  zwiększać temperaturę podłogi STOPNIOWO. Tak samo kiedy schodzimy z temperatury w sezonie z zimowego na letni. Bardzo bezpiecznie jest stosować się do wszystkich zaleceń producentów. 

Ściśle przestrzegaj instrukcji montażu kładzenia podłogi. Najczęściej zalecana jest podłoga pływająca. Współczynnik przenikania ciepła zależny jest od grubości produktu, rodzaju drewna i gęstości produktu. W przypadku paneli, rodzaj drewna nie ma akurat znaczenia, ale grubość i jakość paneli jest różna. Współczynnik przenikania ciepła posiada każdy z materiałów jaki masz zastosowany w pomieszczeniu, ściana, deska, podłoga czy tkanina. Na co dzień jednak nie przywiązuje się do niego takiej uwagi. Producenci podłóg zalecają swoje produkty do stosowania na ogrzewanie podłogowe (częściej na wodne niżeli elektryczne), ale nie upowszechniają wartości współczynników przenikania ciepła.



Temat dość obszerny i jeszcze ni do końca wyjaśniony. Staram się zglebić tajemnicę współczynników przewodzenia ciepła wszelkich podłóg. Producenci nie upowszechniają tych danych, a to zapewne dlatego, że niektóre z produktów przestały by być wybierane jako dobre podłogi na ogrzewanie podłogowe.


Pozdrawiam,
Patrycja


PS. Nie wiedziałam, że jest taka długa przerwa pomiędzy tym a ostatnim wpisem. Postaram się to jakoś nadrobić. A tym czasem możecie także czytać mnie TUTAJ.
 

66 komentarzy:

  1. interesting post with lot of information!

    OdpowiedzUsuń
  2. Cenne informacje.Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów więc warto zastanowić się zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny wpis. Osobiście preferuję drewno, ale teraz pomyślę nad alternatywami

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko ma swoje plusy i minusy :) Warto je znać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

      Usuń
  4. Ja mam wszędzie panele, ale marzy mi się prawdziwy parkiet w jodełkę.
    Pozdrawiam ciepło :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Piękna będzie w jodełkę. Klasyka :) Zawsze się ślicznie prezentuje :)

      Usuń
  5. Zdecydowanie drewno w deskach albo parkiet dębowy- podłogi na lata. Osobiście nie mam przekonania do parkietów, ale zdjęcia śliczne :)
    Pozdrawiam :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz racje, ale ceny czasami także decydują :D

      Usuń
  6. Great post. Regards Dear

    OdpowiedzUsuń
  7. Cenne informacje. Bardzo przydatne wskazówki.

    OdpowiedzUsuń
  8. jestem własnie po generalnym remoncie domu... trochę to trwało bo na takich"fachowcow" trafiliśmy,że sprawa o mało nie skończyła się w sądzie. tak własnie poznaliśmy pana z parkietlux, który był naszym mediatorem w konflikcie z firma, która podjeła sie wymiany podłóg. dzięki niemu doszliśmy do porozumienia i odzyskaliśmy część pieniędzy a do tego wykonał dla nas taki parkiet i schody, że goście aż wzdychają jak wchodzą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze, ze historia zakończyła się happy endem :)

      Usuń
  9. Gdybym miał robić remont po raz drugi to zapewne wybrałbym panele winylowe. Są uniwersalne, łatwe w utrzymaniu i stosunkowo odporne na zużycie. Oczywiście najpiękniejsze są podłogi z drewna naturalnego, no ale to zupełnie inna bajka kosztów i późniejszej konserwacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie zastawiają te panele winylowe. Jeśli będziemy remontować kuchnię albo łazienkę koniecznie biorę je pod uwagę :)

      Usuń
  10. Dzięki za bardzo cenne porady :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Panele szklane do kuchni bardzo mi się podobają! Zastanawiam się nad ich montażem, ale słyszałam, że są bardzo trudne w utrzymaniu ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Panele w kolorze dąb rustykalny to jak dla mnie najlepszy wybór. Mam takie w salonie i bardzo dobrze się sprawują. Są odporne i pięknie się prezentują :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Jak dla mnie nie ma nic lepszego od paneli na podłogę. Dekoracyjne panele – dąb rustykalny to wg mnie jedne z najlepszych i najbardziej solidnych paneli do każdego pomieszczenia w domu ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. Super, bardzo rzetelny i dobrze przygotowany tekst. Łoś na biegunach mnie rozczulił. :) Dla osoby, która stoi przed wyborem podłogi, ten artykuł będzie mega wartościowy. Dobra robota. :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Dla mnie najlepsze, najbardziej odporne no i świetnie prezentujące się we wnętrzu są ładne panele podłogowe dąb naturalny! Służą mi już 5 lat i wyglądają jak nowe ;)

    OdpowiedzUsuń
  16. Deska się najlepiej prezentuje, szkoda tylko że nie każdego na to rozwiązanie stać. Ale warto, najtrwalsza i najsolidniejsza jest drewniana podłoga właśnie.

    OdpowiedzUsuń
  17. Pompowanie na sile tych paneli plastikowych nic nie pomoże bo ludzie myślący nie dadzą się nabrać w takich cenach za te plastiki wszędzie gdzie nie wejdziesz tylko winyle bo taka moda ale moda kosztuje minimum 250 zł z ułożeniem chyba ze sam to trochę taniej jak będą po te z najwyższej polki po 50 zl te plastiki to może bym ułożył a tak zostaje przy drewnie

    OdpowiedzUsuń
  18. jak panele to tylko drewniane, żadne tam nowomodne wymysły, które w przyszłym sezonie zostaną wyparte przez kolejny ,,nowy, wspaniały produkt", jak się ma profesjonalny płyn do mycia paneli i o nie dba, ma podkładki filcowe pod meblami by ich nie rysować itd to nie niszczą się, a estetyka jest o niebo lepsza niż przy jakiś tam plastikach :/

    OdpowiedzUsuń
  19. Jeśli myślisz pod jakie podłoże najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe to myślę, że będą to kafelki. Na drewnianej podłodze nie będziesz tak czuć zimna jak na kafelkach. Też jestem po montowaniu ogrzewania podłogowego w kuchni i łazienkach. Do remontu szykowałem się długo, wziąłem szybką pożyczkę z https://taktofinanse.pl/szybka-pozyczka-pozabankowa-przez-internet-na-raty, kupiłem płytki i elementy ogrzewania. Remont trwał prawie miesiąc, ale na szczęście wszystko się udało

    OdpowiedzUsuń
  20. Ja mam deskę przy ogrzewaniu podłogowym i wszystko działa jak nalezy.

    OdpowiedzUsuń
  21. Ja nie widziałam w swoim wnętrzu nic innego jak czyste drewno. Długo się z mężem zastanawialiśmy nad tym, czy zlecić to profesjonalistom, czy może jednak zrobić to samemu. Podjęliśmy się wyzwania i dziś jesteśmy zadowoleni :D Przydała nam się pilarka YATO, nożyce oraz kilka innych drobiazgów. Najważniejsze, że misja zakończona sukcesem.

    OdpowiedzUsuń
  22. Zależy od pomieszczenia. W łazience i kuchni zdecydowałem się na kafelki, ale to dlatego, że mam tam ogrzewanie podłogowe. Znalazłem profesjonalną firmę na https://instaltechnik.pl/, która montowała mi ogrzewanie. W reszcie domu montowałem drewniane panele

    OdpowiedzUsuń
  23. Zdecydowanie deska! Panele są tańsze, znacznie mniej trwałe, łatwo je uszkodzić mechanicznie a naprawa panela jest trudniejsza od naprawy deski.

    OdpowiedzUsuń
  24. Deska jest zdecydowanie najtrwalszym materiałem. Jest co prawda droższa, ale moim zdaniem warto zainwestować trochę więcej w podłogę.

    OdpowiedzUsuń
  25. ładne panele podłogowe dąb naturalny to najlepszy wybór paneli do domu. Bardzo długo z mężem zastanawialiśmy się nad rodzaje paneli i stanęło na panelach dębowych.

    OdpowiedzUsuń
  26. Spore znacznie ma również to, czy zdecydujecie się na ogrzewanie podłogowe. My korzystaliśmy z usług firmy Uponor, także postawiliśmy na panele winylowe, które można kłaść właśnie na ogrzewanie podłogowe.

    OdpowiedzUsuń
  27. trzeba jeszcze pomyśleć nad tym by wybrać do nich dobre listwy przypodłogowe, na przykład listwy Krome w kolorze białym

    OdpowiedzUsuń
  28. Cześć Patrycja! Na samym początku, chcemy pogratulować świetnie prowadzonego bloga. Jest nam odrobinę smutno, że dopiero teraz na niego trafiliśmy. Dodajemy adres do zakładek i będziemy wpadać częściej. Ale do meritum. Panele winylowe są coraz częściej spotykane i stosowane są u naszych klientów, ale to płytki są wciąż numerem jeden. Całe szczęście, że nie są to już małe kwadraty o pastelowych kolorach a duże, często 60x60 szare, przypominające beton ceramiki. Pozdrawiamy i do przeczytania :)

    OdpowiedzUsuń
  29. Zdecydowałam się na panele winylowe. Super sprawa. Wyglądają jak drewno a łatwe do utrzymania jak płytki. Mam je w całym 80m2 mieszkaniu. Inspiracji szukałam tutaj: https://www.akademiafloorexpert.pl

    OdpowiedzUsuń
  30. Do nowego domu wybrałam ładne panele podłogowe dąb naturalny i bardzo nam się podoba efekt końcowy. Na początku bardzo bałam się jak to będzie wyglądało, ale jest super.

    OdpowiedzUsuń
  31. Mój wybór padł na panele i jestem zadowolony, aczkolwiek nie jest to na pewno drewno.

    OdpowiedzUsuń
  32. Jak dla mnie nie ma nic lepszego niż ozdobne panele ścienne 3D. U nas w salonie prezentują się świetnie.

    OdpowiedzUsuń
  33. W salonie mamy panele gipsowe 3D – cena panelu jest przystępna myślę dla każdego i świetnie nam się sprawdzają już 3 rok.

    OdpowiedzUsuń
  34. U nas niemal w całym mieszkaniu, poza łazienką, położone mamy panele laminowane model Kasztan Tawny, który świetnie imituje drewnianą, starą podłogę. Taki styl bardzo nam się podoba, a panele mimo intensywnego użytkowania są bardzo wytrzymałe. Co do paneli winylowych, to sami od jakiegoś czasu przymierzamy się do położenia ich w łazience na starych kafelkach. Pozwoli nam to nieco odnowić wnętrze bez konieczności skuwania płytek.

    OdpowiedzUsuń
  35. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  36. Panele nadają bardzo przyjemnego charakteru każdemu wnętrzu!

    OdpowiedzUsuń
  37. U mnie padł wybór na panele pergo i jestem bardzo zadowolona. Strzał w dziesiątkę!

    OdpowiedzUsuń
  38. Chciałbym Wam polecić stronę https://venifloor.com , na której znajdziecie rozbudowaną oferte najróżniejszych drewnianych paneli podłogowych. Oferta na stronie jest bardzo rozbudowana, dlatego uważam, że każdy zainteresowany na pewno wybierze coś dla siebie.

    OdpowiedzUsuń
  39. Ładnie, ładnie... Ja tam lubię sobie przeglądać takie strony, porady, bo zawsze jakieś pojawiają się fajne pomysły na zmiany. Co prawda, ja teraz znalazłam firmę https://www.abrys.net, która zajmuje się profesjonalnie projektowaniem wnętrz. Ale to zawsze można im powiedzieć, jak mniej więcej chcemy mieć zaaranżowane wnętrza.

    OdpowiedzUsuń
  40. Powiem szczerze, że wybór podłogi to wbrew pozorom wybór trudny, albo i bardzo trudny. W końcu to zakup na wiele lat bo nie często wymienia się takie wyposażenie. Ja zdecydowałam się na panele winylowe Rocko: https://strefaplyt.pl/p/wykonczenie-wnetrz-panele-podlogowe-winylowe-rocko,135 i jestem bardzo zadowolona. Wyglądają super i są wykonane z bardzo dobrej jakości surowców. Mam nadzieję, że posłużą bardzo długo.

    OdpowiedzUsuń
  41. Przyznam szczerze, że te panele prezentują sie naprawdę okazale. Mnie ostatnio wpadły w oko classen panele i stwierdziłam, że będą idealnie pasowały do wnętrza mojego mieszkania. Myślicie, że to dobry wybór? Mam nadzieje, że posłużą mi na wiele lat.

    OdpowiedzUsuń
  42. Wybór odpowiedniego materiału na podłogi jest bardzo ważny

    OdpowiedzUsuń
  43. Wybór odpowiednich podłóg jest bardzo ważny, ja zawsze korzystam ze strony podlogi24.net

    OdpowiedzUsuń
  44. Ja natomiast dostałam namiar ostatnio na firmę https://vipparkiet.pl i zastanawiam się właśnie czy do nich się nie zgłosić... Bo nie ukrywam też rozważam zakup paneli winylowych u siebie, ewentualnie postawię na podłogę drewnianą.

    OdpowiedzUsuń
  45. Bardzo ładne wnętrza na zdjęciach.

    OdpowiedzUsuń
  46. Super blog :) Sterowniki do ogrzewania podłogowego polecam z
    https://www.techsterowniki.pl/ :)
    Warto zapoznać się z ich pełną ofertą na stronie internetowej :)

    Ciekawy wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  47. Bardzo kreatywne pomysły. Podoba mi się ten tok myślenia.

    OdpowiedzUsuń
  48. Te informacje są niezwykle interesujące.

    OdpowiedzUsuń
  49. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń