środa, 24 lipca 2019

Zamek w Mosznie, czy warto zwiedzić?


To miejsce z pewnością zapadło wam w pamięci, jeśli kiedyś przebieraliście w zdjęciach ślubnych swoich znajomych, albo poszukiwaliście ślubnego fotografa. Ten zamek jest piękny, urokliwy, niczym wprost z disneyowskiej bajki, gdzie wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Czy faktycznie jest tam pięknie i czy warto go zwiedzić. Dzisiaj krótko o tym czy nie rozczarujecie się odwiedzając zamek oraz o wnętrzach, wieżach i komnatach Hrabiego von Tiele-Winckler.
 

Krótki zarys historyczny


O szczegółowej historii zamku możecie poczytać pod tym Linkiem, albo usłyszeć wybierając zwiedzanie komnat zamku z przewodnikiem. Zwiedzanie oraz cały zespół muzealny zostaje powołany do życia w 2013 roku przez Urząd Marszałkowski. Wcześniej przez ponad 40 lat znajdował się w zamku Ośrodek Profilaktyczno-Sanatoryjny. Choć już wtedy na teren zamku można było się dostać, to z pewnością nie można było zwiedzać wszystkich komnat, które robią ogromne wrażenie.


 Największy kominek w zamku i ponad 200 letnia ceramiczna posadzka:


Moje wrażenia


Obawiałam się, że zamek jest przereklamowany i nie wiele będzie można w nim zobaczyć. Nie wiedziałam natomiast, ze nie ma w nim już leczniczego ośrodka, a całość jest świetnie przystosowana dla turystów. Zamek robi wrażenie, jak i komnaty. Na obrazach znajdziecie wiele zdjęć z wcześniejszych okresów. Koniecznie zwróćcie uwagę, że w innych pomieszczeniach wciąż znajdują się niektóre ze starych mebli. 

Pani przewodnik opowiadała ciekawe historie o rodzinie Hrabiego Huberta, a także o wnętrzach zamku. Wszystkich komnat jest 365, w tym nawet jedno do którego trzeba wchodzić po drabinie. Zamek zamieszkiwała 6 osobowa rodzina, której służyła 150 osobowa załoga. Wokół zamku znajduje się piękny ogród, a dawne budynki gospodarcze należą do osób prywatnych i nie podlegają zwiedzaniu. Brakowało mi jedynie opisów, gdzie dawniej się co znajdowało…

Zamek wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Byłam miło zaskoczona. Był to świetny czas spędzony z rodziną.


Rodzina von Tiele-Winkler:


Ceny


Wejście na teren parku to koszt 22 za dwóje dorosłych i dziecko (dzieci do lat trzech nie płacą). Za zwiedzanie komnat z przewodnikiem oraz wejście na dwie wierze zapłaciliśmy 59 zł za dwoje dorosłych i dziecko. Obiad zjedliśmy na terenie parku. Ceny były znośne, a najlepszym atutem tego wyboru był brak oczekiwania na obiad. Od razu po zamówieniu obiad był nakładany na talerze.


Fotorelacja:

  


Polecam w szczególności w wakacyjny czas i piekne weekendy. Zamek znajduje się w województwie opolskim, które jakoś ginie w tle innych jako najmniej ciekawe. Jest to jednak zupełnie nieprawda. Znajduje się tam wiele miast z pałacami, zamkami i rezydencjami, które warto zobaczyć, a na południu parki krajobrazowe.

Pozdrawiam, 
Patrycja


13 komentarzy:

 1. Byłam dwa tygodnie temu! Polecam. Podłoga zachwyciła mnie zanim się dowiedziałam, że ma prawie 300 lat. Ogromny teren zielony gdzie można wypocząć, pochodzić, dzieciaki mogą się wyszleć. Jedyny minus- brakło mi drogowskazu na groby w parku. Doszliśmy do monumentu, na którym stał pomnik na końcu alei Lipowej i zawróciliśmy. :/ A to było zaraz za mostkiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może się gdzieś mijałyśmy, bo też byłam właśnie dwa tygodnie temu :D Spotkaliśmy tam znajomego, który nam zdradził tajemnicę, że grobów nigdzie nie ma...

   Usuń
 2. No i szkoda, że w sali lustrzanej nie ma luster

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy tam nie byłam i mi się podoba, lubię takie miejsca. Architektura zamku robi wrażenie.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią odwiedziłabym to miejsce, Zamek i te rejony :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę się tam kiedyś wybrać na wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię zwiedzać takie perełki architektury. Kiedyś to dopiero budowali piękne obiekty :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chętnie odwiedziłabym to miejsce. Dusza tego budynku już na zdjęciach się ujawnia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Byłam tam, przepiękny zamek. Mam milion zdjęć stąd :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za cudowną wycieczkę. Piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo podoba Mi się twój blog :)

  OdpowiedzUsuń