piątek, 30 sierpnia 2019

Co będzie kiczem za 10 lat. A może już jest?

Dawniej boazeria albo kolorowe umywalki w łazience, nie chcemy także meblościanek, a na meble typowe dla prl decydują się jedynie Ci, którzy widzą w tym nowy trend (zauważam, że jakoś wciąż nie są to chciane meble). Od tamtego urządzenia wnętrz minęło już pół wieku i dziś remontujemy się całkiem inaczej. Co będzie kiczem za kolejne 20-30 lat? A może już jest? Oto moje propozycje. Masz je u siebie w domu?



Podwieszane sufity

Płyty gipsowo kartonowe mają mimo wszystko wiele swoich minusów i je także zakwalifikowałabym do elementów, które będą kiedyś „kiczem”, ale o ile ich zastosowanie jest różnorakie i ułatwiają one życie, tak podwieszanie nimi sufitów i kreowanie nimi różnych kształtów w życiu jakoś nie przydaje. Kanciaste lub obłe w dodatku są podświetlone  taśmami LED oraz zawierają zbyt dużą ilość podtynkowych halogenów. Kosmos.


Światła taśmowe LED

Je kwalifikuje osobno, gdyż pomimo tego, że kiczowato wyglądają na sufitach to są stosowane także jako oświetlenie nablatowe w kuchni czy w witrynach, szafach i innych meblach. Chodzi mi głównie o przesyt, bo taśmy choć wciąż modne, to często są używane bezmyślnie i układne w sposób nie przemyślany. Wnętrza z dużą ilością taśm LED stają się chłodne, mało domowe i śmieszne. Nie wspomnę już o kolorowych taśmach!

 

 

Szafy comandor i indeko

To masywny kolos, który ma być wciśnięty gdzieś w kąt, we wnękę, który ma być mało widoczny. Na fronty stosujemy często śmieszne materiały jak laykobel, laminat czy fototapetę. To daje często nie fajny efekt na dłuższy czas, nudzi nam się, przestanie pasować do wnętrza, a duża ilość (masywnych) złączeń i listw zmniejsza optycznie pomieszczenia i uwypukla szafę.

 

Drzwi wewnętrzne

Bardzo dawno drewniane, potem typowe ze szkłam dla PRL, a dziś z pustych płyt w różnych kształtach i formach. Temat starej pradawnej stolarki drzwiowej powraca. Przyjdzie czas na stolarkę drzwiową z PRL, a ta współczesna pogna do przodu. Aktualne drzwi wewnętrzne w twoim domu czy mieszkaniu są lub będą zaraz kiczem.


Odkryty materiał

Po latach boazeria powraca do łask w nieco innej formie. Wolimy drewno przemalowane i dostosowane. Lubimy także formę naturalnych odkrytych materiałów jak cegła czy beton. To się jednak kiedyś znudzi. Mimo to są to elementy do zatynkowania. Gorzej ze ścianami, które zostały obłożone płytami gresowymi imitującymi beton, płytkami klinkierowymi czy licówkami, a nawet i kamieniem. Wszystko ma sens jeśli jest robione z głową i z pomysłem, niestety często remontujemy się bezmyślnie.


Niektóre lampy

Zbyt często  powtarzają się w naszych domostwach niektóre modele lamp przejdą kiedyś na stronę „kiczy początku XX wieku”. Z moich obserwacji wynika, że o ile zadecydujemy się na wymianę umeblowania, to nie przykładamy takiej uwagi do oświetlenia, a to głównie one kreuje nasz dom, bo jest biżuterią i ozdobą pomieszczeń.



Otwarte kuchnie

Cieszą się wielkim powodzeniem, ale czy nie usłyszeliście już chociaż z raz, że nie jest to wygodne rozwiązanie? Ja usłyszałam, ze należy otworzyć kuchnię na salon, „bo to jest modne”, a skoro jest moda, to jasne, że się skończy. Szczerze mówiąc, uważam, że to rozwiązanie nie jest dla wszystkich, dlatego w niektórych nieruchomościach, albo w niektórych rodzinach się to nie sprawdzi i będzie męczyć.


Otwarte łazienki i domy

Na pewno słyszeliście o szklanych domach, gdzie niemal z wszystkich stron do środka wpada przyroda do środka natura. Jest to ciekawe, ale na dłuższą metę powoduje w człowieku brak poczucia bezpieczeństwa i schronienia. Podobnie jest z otwartymi łazienkami na sypialnie – nie sprawdzą się każdorazowo. Ten przykład nie jest czymś powszechnym, jednakże w mojej ocenie kiedyś będzie uważany za kicz – dom w którym nie chce nikt zamieszkać. Podobnie jak dom Bilbo Bagginsa! Kto się zdecyduje na taki dom? Im bardziej udziwniony wizerunek domu z zewnątrz, tym mniej się będzie podobać.






Podsumowanie

Najkrócej mówiąc kiczem będzie (jest) to co więcej kosztuje,a  montaż zajmuje wiele czasu oraz to co nie jest łatwe do zdemontowania. Wszelkie udziwnienia materiałowe, kominki, elewacje, kształty, a nawet kolorystyczny misz masz, nie będą estetycznie uszczęśliwiać nas na zawsze.
Dobrze jest urządzać się prosto i z głową. Warto współpracować z projektantami i architektami. Nie polecałabym pytać o radę sprzedawców i ekspertów w sklepach – oni mają w tym inny cel.


Co dorzucicie do listy?
Pozdrawiam, 
Pati







45 komentarzy:

 1. Interesujący wpis. Mocno się zastanawiałam co może za kilkadziesiąt lat okazać się kluczem... z chęcią poczytam komentarze. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny artykuł. Warto zastanowić się kilka razy zanim coś zmienimy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja bardzo lubię otwartą przestrzeń, choć fajnie jak każdy znajdzie miejsc dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. w większości się zgadzam, ale jestem za otwartą kuchnią i komandorem, to dla mnie bardzo praktyczne rozwiązania, a lampy nowoczesne też lubię, ale to wszystko zależy od konkretnego modelu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię duże przeszklenia w domu, oczywiście z umiarem. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Moda przemija i wraca, dlatego czasem warto trzymać się klasycznych rozwiązań.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy wpis, wszystko się powraca :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny artykuł. Dużo przydatnej wiedzy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dużo ciekawych postów publikujesz na tym blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Inspirujący artykuł. Aranżując swój dom warto kilka razy przemyśleć różne rozwiązania.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zgadam się, to co teraz jest modne, kiedyś może być kiczem, tak jak właśnie boazeria. Mam nadzieję, że ramki wiszące na ścianach zawsze będą modne, ponieważ uwielbiam patrzeć na zdjęcia mojej rodziny, czy z podróży.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zgadzam się, to co teraz jest modne w wystroju wnętrz kiedyś może być passe. Nie da się przewidzieć nowych trendów, dlatego warto urządzić mieszkanie tak, jak nam się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że urządzając swoje mieszkanie zdecydowanie nie należy kierować się tym, co jest aktualnie modne, bo, jak słusznie zauważyłaś, moda przemija. Ze stworzonej przez Ciebie listy ja osobiście lubię taśmy ledowe, ale w niedużej ilości, jako podkreślenie jakiegoś elementu wnętrza, np. lustra.

  OdpowiedzUsuń
 14. Myślę, że nie należy podążać ślepo za moda, ale nie zaszkodzi też trochę zaczerpnąć. Najważniejsze, aby dobrze czuć się we własnym domu. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Myślę, że taśmy led nie wyjdą z mody. Bardzo łatwo je ukryć i w większości miejsc są tak schowane, że widać tylko samo światło. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, poświata wygląda bardzo subtelnie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Myślę, że kiczem niedługo będzie tapeta, a raczej już jest. Ostatnio hitem są farby dekoracyjne, oraz sztukateria. Delikatna dekoracja, a zmienia bardzo dużo. Wystarczą drobne zmiany w mieszkaniu, aby wyglądało inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ciekawy artykuł. Świetnie napisany. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Urządzając mieszkanie warto zwrócić uwagę na to co nam się podoba i w jakim wnętrzu się dobrze czujemy. To my będziemy tam spędzać większość swojego życia. Więc w sumie nie ważne czy coś jest modne, było lub będzie. Ważne jest, aby żyć w zgodzie z samym sobą i stawiać swoje potrzeby na pierwszym planie, a nie opinie innych. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie warto ślepo podążać za aktualną modą przy urządzaniu wnętrza. Lepiej wykorzystać rozwiązania, które nam się podobają i będą cieszyć oko przez długie lata.

  OdpowiedzUsuń
 20. Wbudowane szafy są praktyczne, tyle, że nie podobaja mi się drzwi z płyty meblowej. Wszechobecna imitacja cegły dziwnie kładziona w fantazyjne schodki, okropieństwo dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Według mnie tego typu rozwiązania już są kiczowate.

  OdpowiedzUsuń
 22. Myślę, że wystrój wnętrza jest kwestią gustu osoby, która w nim mieszka.

  OdpowiedzUsuń
 23. Myślę, że każdy z wymienionych powyżej elementów wystroju wnętrza może wyglądać bardzo korzystanie i elegancko przez długie lata, pod warunkiem, że zostanie wykonany przez profesjonalistów.
  remonty domow warszawa

  OdpowiedzUsuń
 24. Swego czasu tapety były niemodne, ale teraz fototapety królują w mieszkaniach i domach. Ilość wzorów i pomysłów jest ogromna, a dużym plusem jest to, że można mieć swoje zdjęcie jako fototapetę.

  OdpowiedzUsuń
 25. WOW! extra pomysły i interesujący blog !

  OdpowiedzUsuń
 26. Jeden z lepszych wpisów jakie czytałem

  OdpowiedzUsuń
 27. Moim zdecydowanym faworytem są podwieszane sufity ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Ciekawy artykuł i spostrzeżenia autora, z pewnością polecę witrynę dla kolegów, którzy także absorbują się podobnymi tematami.

  OdpowiedzUsuń
 29. Piękny drewniany pakiet zawsze był, jest i będzie bardzo modny.
  https://podlogi24.net/

  OdpowiedzUsuń
 30. Ciekawe spostrzeżenia, warto zwrócić uwagę na ten wpis

  OdpowiedzUsuń
 31. Interesujące spostrzeżenia. Chociaż uważam, że już w tym momencie niektóre meble z epoki PRL są uważana ze klasyczne i ładne. W prawie każdym domu z wielkiej płyty obecne były charakterystyczne drewniane fotele. Podobne do leżaków. Nieraz je widziałem na osiedlowym śmietniku porzucone i przeznaczone do wyrzucenia. Teraz dostępne w Ikei za 1000zł. Ratowanie i odnawianie takich mebli jest bardzo dobrym biznesem, mogę poświadczyć z własnego doświadczenia. https://szybkoinwestycje.pl

  OdpowiedzUsuń
 32. Faktycznie za kilka- kilkanaście lat wiele rzeczy będzie niemodnych, dlatego starannie trzeba sobie dobierać artykuły wykończeniowe etc. Niektóre takie artykuły, jak taka https://www.vintagewall.pl/plytki-ceglane-podlogowe ceglana podłoga będzie ponad czasowe. Cegły, płytki ceglane już długi czas nam towarzyszą.

  OdpowiedzUsuń
 33. Ciekawie napisane. Pomocne informacje

  OdpowiedzUsuń
 34. Jak dla mnie tylko ten kolorowy dywan zmieniła bym na pewno.

  OdpowiedzUsuń