środa, 7 sierpnia 2019

POWRÓT DO KORZENI


Trendy, czyli kierunek w którym podąża rynek, zmienia kurs nierzadko o 180 stopni. Tak jest i tym razem, kiedy to społeczność ukierunkowana na szybki rozwój i podążaniem za zachodnimi krajami, pragnie się zatrzymać i powrócić do korzeni swoich przodków. Zmienia się świadomość człowieka. Powstają informatory i reportaże dokumentujące jak człowiek, który zawładnął światem, kieruje naszą planetę ku końcowi. Chcemy wciąż żyć wygodnie, ale w naszej mentalności i podświadomości zaczynają kierować się wizje spokojnego życia, w którym czerpie się energię z natury. Mamy potrzebę życia EKO i BIO.Chorzów

Na początek prosty przykład zmiany naszej świadomości na przykładzie Eko torby.

Określenia EKO i BIO są już wykorzystywane przez rynek, by skusić nas na nowe produkty. Warto czytać skład produktów, i warto nie jednokrotnie wydać więcej na bio produkty. Eko torby wkradały się do naszych domów przez ostatnią dekadę, ale dopiero kiedy zaczęto wycofywać plastikowe torby ze sklepów (na razie czyniąc je płatnymi), eko torba znalazła się chyba w każdym polskim domu. 

Czy jest nam z tym źle? Chyba nawet rośnie duma, że w prosty sposób możemy przyczynić się do ochrony środowiska. Jest na żal, kiedy podczas zakupów okazuje się, że Eko torba została w domu.

Co jeszcze zaczyna podświadomie rządzić naszymi decyzjami?
   1. Żywność

·         Zwracamy uwagę na skład produktów spożywczych. Głównym założeniem tej decyzji jest dbanie o nasze zdrowie. Wybieramy produkty dostosowane do naszej diety. Staramy się rezyzygnować z jedzenia w proszku, chemicznych dodatków, chipsów i dużej ilości słodyczy. 

·         Rośnie świadomość także tego, że w marketach produkt mimo wszystko nas okłamuje, by zachęcić nas do jego zakupy. Nierzadko więc decydujemy się na produkt z regału „BIO”, albo na zakupy na miejscowych bazarkach i targach.

·          Sami marzymy po kawałku ziemi, na której moglibyśmy czerpać radość z dojrzewających pomidorów, truskawek i innych dobroci ziemi. Udajemy się także do pobliskiej farmy lub wsi po zakup naturalnej żywności.2. Odzież 

 

·         Ekologia wkracza do mody. I nic dziwnego, bo musi. Rynek odzieżowy w  znaczącym procencie niszczy środowisko, bo mikrowłókna nie ulegają degradacji. (Zobacz ciekawy artykuł). Z tej oto krótkiej podświadomej informacji wielu z nas troszczy się o to by znoszony już ciuch trafił nie trafił na śmietnik, a znalazł kolejnego nabywcę. Rozdajemy ciuchy bliskim, wrzucamy do kontenerów na ciuchy. 

·         Zaczynamy także kupować w sekund handach, organizować zbiórki wymiany ciuchami. Kupując w sklepach odzieżowych sprawdzamy skład tkanin i sięgamy po tkaniny naturalne oraz organiczne.3. Rzemiosło 

 

·         Mamy dość powtarzalności. Chcemy żyć oryginalnie i często wydajemy z tego tytułu więcej na produkty unikatowe. Rzemieślników i artystów zdaje się przybywa, bo i my mamy potrzebę korzystania z ich usług nawet na zlecenie. Kreatywność i pomysłowość cechuje prace rzemieślników, ale także naturalne materiały, które również stają się dla nas cenne. 

·         Sami także oddajemy się pracy twórczej. Jest to głęboka potrzeba oderwania się od pracy fizycznej i biurowej, która zaczyna tłamsić nas emocjonalnie. Potrzebujemy wolności i oderwania się od rzeczywistości (oraz technologii), a w tak prosty sposób jesteśmy w stanie to osiągnąć.4. Naturalne materiały

 

·         Powyższy punkt łączy się także z naturalnymi materiałami. Dziękujemy za plastik i sztuczne elementy, a wybieramy metal, szkło i drewno. Odkrywamy cegłę i beton. Dekorujemy roślinami, nie tylko wnętrza, ale i elewacje oraz ogrody. Chcemy unikać syntetyków i trujących chemikaliów. Odwiedzamy skanseny i czerpiemy z nich inspiracje. Cenne stają się również dla nas rodzinne przedmioty i pamiątki.   5. Czas wolny

 

·         Potrzebujemy zwolnić w pędzącym świecie i tak oto dobrym tego przykładem jest cieszący się na rynku hamak i huśtawka (niczym bocianie gniazdo). Częściej też wyjeżdżamy po Polsce, organizujemy biwaki, wolimy ognisko niż grilla, spacerujemy po lasach, poszukujemy wolnej przestrzeni, odludnej, w której można odpocząć. Chcemy odseparować się od technologii, odpocząć od komputera i Internetu.

·         W wolnym czasie uprawiamy sporty, spotykamy się w grupach społecznych, częściej angażujemy się w różne organizacje i fundacje, chcemy spełniać się i być pomocni, chcemy przynależeć. Gdzieś w nas jest potrzeba kontaktu nie tylko z drugim człowiekiem, ale i z przyrodą.   6. Hobby

 

O dziwo do łask powraca harcerstwo. Dzieciom podoba się tworzenie przynależności, która ma wspaniałą historię, jak i sens. Do innych ciekawych hobby należy tworzenie własnych naturalnych produktów, głównie mydełek, kosmetyków i dekoracji.  Zależy nam by wszystko było organiczne, ekologiczne i biodegradowalne.
Nie wiem czy dobrze przedstawiłam dany temat. Miałam już od jakiegoś czasu takie analizy i refleksje i zapragnęłam się z wami nimi podzielić. Wymienione powyżej punkty mają na celu przedstawić wam zmianę kierunku naszego myślenia i podejmowania decyzji. Wyjeżdżamy częściej z miast na wsie, ale wciąż żyjąc komfortowo. Powrót do korzeni, ma także na celu głównie ochronę środowiskową i przynależność do natury. Wybieramy ekologiczne rozwiązania i organiczne produkty.
Powrót do korzeni – moja krótka definicja.


To refleksja na temat życia, powstawania świata, kreowania przez wieki współczesnego komfortu. Jest to także szukanie własnego miejsca na ziemi zgodnego z własnymi oczekiwaniami i sumieniem. Wizjonerska idea, wehikuł czasu i nauka z dawnych lat, która poszła w niepamięć przy rozpędzanych realiach pogoni za pieniądzem. Potrzeba zatrzymania się, analizy, odpoczynku i relacji z naturą.


Czy zauważasz podobne zależności? Może masz inne ciekawe refleksje?Pozdrawiam,
Patrycja26 komentarzy:

 1. Ciekawy wpis. Trendy i style z dawnych czasów wracają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, vintage stało się ostatnio modne, ale świadomość ludzi także musi troszkę bardziej urosnąć. Tak jak pisze Agatek poniżej trzeba chylić głowy natrze :)

   Usuń
 2. Najwyższa pora zwrócić uwagę na naturę i dobro planety a nie tylko skupiać się na sobie. Bardzo dobry tekst a zdjęcia fantastyczne, jak to twoje wnętrze to gratuluję zdolności aranżacyjnych :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No faktycznie patrząc na to wszystko, widać że kiedyś już to było.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wraca sposób życia z lat 80-90, bo wtedy ludzie byli kreatywni i żyli zdrowo. Nie znali określenia bio, ekologia, a wiedzieli jak żyć. Bardzo fajny wpis i super zdjęcia.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie zauważam podobieństwa. Świetny wpis :) Cudowne zdjęcia i miła refleksja :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Stylowe i oryginalne miejsce, pełne klimatu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Po obejrzeniu zdjęć przypomniały mi się dawne czasy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serio? :) A to mój współczesny domek, choć faktycznie inspiracje zdobywałam z "przeszłości" :)

   Usuń
 8. Bardzo ładne zdjęcia jak i same zasady

  OdpowiedzUsuń
 9. Świadomość. Przede wszystkim. Widzę po sobie jak zmienia się postrzeganie być i mieć.

  Krzesła mnie oczarowaly! Bajeczne!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wartościowy wpis. Dużo ciekawych inspiracji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Moim zdaniem wszystko fajnie napisane dziękuje za pomysły :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam styl retro i vintage. Mam w domu mnóstwo mebli po moich dziadkach czy rodzicach, które odnowiłem, przemalowałem i wyglądają jak nowe. Teraz na pewno nie da się takich kupić.

  OdpowiedzUsuń
 13. Super artykuł. Uwielbiam takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń