poniedziałek, 9 września 2019

Domy opakowane w styropianJako fanka starego budownictwa, patrzę ze smutkiem jak inni je niszczą, nawet kiedy myślą, że je chronią. Stare budownictwo to budynki, z których ciężko będzie stworzyć dom pasywny, a nawet energooszczędny. Nie oszukujmy się, normy jakie dzisiaj budynek musi spełnić przewyższają znacznie tamtejsze czasy (budynki w ogóle powstawały wg jakiś norm?).
Elewacja budynków

Osobiście lubię budowle ceglane, które często figurują jako „bez elewacji”. Serio? Bez elewacji? To tak jakby powiedzieć, ze ktoś nie ma twarzy!  Elewacją takiego budynku jest „elewacja ceglana” i tyle w tym temacie. Ważniejszą rolą dla społeczeństwa i każdej jednostki z osobna jest poprawianie swojego komfortu życia i dbanie o pozytywny wynik świadectwa energetycznego. Wiedza w inetrencie łatwo się rozpowszechnia i każdy już z pewnością słyszał o mostkach termicznych, uciekającym cieple itd. Dzięki temu powstają rożne sposoby rozwiązywania takich problemów i kierowania się w stronę nowych inwestycji dla swojego domu. Inwestycje te mają ograniczyć nasze wydatki w przyszłości, ale łatwo także zauważyć  jak wiele osób wykonuje takie prace nie konsultując się z żadnym specjalistą i ucząc się na własnych błędach (kosztownych).Podążanie na ślepo

Choć lubię ceglane elewacje to zdaję sobie sprawę z mostków termicznych, wilgoci w budynku i małego komfortu użyteczności takiego lokalu. Nie mniej jednak podążanie ślepo „za sąsiadem” jest głupie. W Polsce wszyscy na ogromną skalę zaczęli wymieniać okna na plastikowe. Jest to już jakiś must have każdego mieszkania czy domu. Jednak niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że takie lokale zostają uszczelnione aż za bardzo i że pomieszczenia należy wietrzyć. Brak wietrzenia, mikrouchyłów czy specjalnych nawiewek spowoduje więcej strat niż korzyści. Drugą niezmiernie pilną sprawą do wykonania jest konieczność opakowanie domu w styropian. Czy rozsądnie?Komfort życia

Mieszkańcy uważają, że ocieplenie domu poprawi ich komfort życia, obniży rachunki, ale nie posiadają w takim momencie refleksji globalnej i kulturowej. Bardzo często opakowany budynek w styropian zostaje po prostu zniszczony. Traci „cenną elewację”, która była symbolem i informatorem o zamożnych latach naszych przodków, o ich stylu życia , kulturze i tradycji. Mam na myśli, że dziś wszystko musi być wymienione ze starego na nowe, bo ludzie dzisiaj srają pieniędzmi , trzeba pokazywać swoją wielmożność i to że nas stać. 

Przykład: piękna STARA posadzka na klatce schodowej pewnej kamienicy, pyłki cementowe, żadna nie jest pęknięta, o pięknym, ale nienowoczesnym wzorze i remont klatki schodowej… No to i taką posadzkę, trzeba zastąpić jakimiś szarymi gresowymi kafelkami, no bo jak!Pozytywy styropianu

Postanawiam poczytać nieco więcej o styropianie. Takie „ocieplone elewacje”, nieprzemyślane, straszą potem przechodniów. Z okien robią się oczodoły. Jak wiemy styropian jest „nadmuchanym plastikiem”. Przyznam, że szukałam jego minusów i spodziewałam się jakieś okrutnej prawdy. Okazuje się jednak, że styropian powstaje jednak w sposób chroniący środowisko, aczkolwiek wykorzystujący aż 4% rocznie wydobytej ropy naftowej. 

Styropian ma wiele atutów, jest lekki, łatwo się układa, a w dodatku (o czym przyznam się nie wiedziałam i wciąż ciężko mi w to uwierzyć) jest biodegradowalny. Celem styropianu w budownictwie jest ograniczenie ilości uciekającego ciepła zimą oraz utrzymania chłodu w lecie. Takie działania mają na celu ograniczyć ilość wytwarzanej w naszych piecykach energii, a dzięki temu emisji  CO2 do środowiska, dbając również o nasze finanse. Można więc zakwalifikować styropian do najlepszego tworzywa sztucznego na świecie.
Domy opakowane w styropian

Nie mniej jednak trzeba mieć głowę i przemyśleć swoje poczynania. Może nawet najpierw przeanalizować wszystkie rozwiązania. Czasami nawet (!) zapytać specjalisty, wykorzystać specjalistyczny sprzęt, a i poradzić się kilku prawdziwych znawców, a nie szwagra… Bo najgorsze w tym wszystkim jest to, ze nawet wiele firm z góry założy, ze dom trzeba ocieplić. Mamy takie narodowe myślenie, ze dom musi mieć plastikowe okna i być oklejony styropian, a na pewno będzie dobrze. Ale czy serio zaoszczędzisz pieniądze? I czy twój dom będzie piękniejszy? Przeanalizuj:Inne propozycje

 • Mostki termiczne, wykorzystując w tym celu specjalistę z kamerą termowizyjną.
 • Przeanalizuj system ogrzewania w twoim domu, biorąc pod uwagę ochronę środowiska i dostępne na rynku dofinansowania z UE. Tak ogrzewanie piecykowe wyjdzie prawdopodobnie najtaniej, dlatego przeanalizuj także komfort twojego życia. Może nie wyjdzie cie o dużo drożej inny system ogrzewania, dzięki któremu będziesz tylko używać pilota do automatyzacji?
 • Przeanalizuj historię twojego budynku. Może jest on cenny kulturowo? Dopytaj o ocieplenie budynku od wewnątrz.
 • Przeanalizuj potrzeby twoich sąsiadów jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym. Możesz też przeanalizować ich rozwiązania, które możliwe, że się sprawdziły lub ucz się na ich błędach.
 • Nie zapomnij o estetyce całości i funkcjonalności. W pięknych domach mieszka się lepiej!
 • Zastanów się czy chcesz zimą biegać w majtkach po domu, czy może nie jest dla ciebie problemem ubrać po prostu spodnie i sweterek.Podsumowanie

Z mojej analizy wynika, ze styropian to materiał, który ma same pozytywy, począwszy od produkcji, która jest minimalnie szkodliwa dla środowiska, a która nawet ma wpływa na zmniejszenie efektu cieplarnianego na całym świecie. Poprzez użytkowanie i wykorzystywania go w codzienności, kończąc na prostym recyklingu i składowaniu odpadu. Nie mniej jednak do jego produkcji wykorzystywane jest około 4% wydobytej ropy naftowej (błędne koło?)

Z moich obserwacji zaś wynika , że działania ludzkie są często nie przemyślane i kopiowane od innych. Głupie rozwiązania niszczące estetykę naszych domów i miast. Niszczenie naszega  samopoczucia, ograniczanie dostępu ilości światła do naszych wnętrz.  A za tym wszystkim wciąż stoi symbol dolara odbity w ludzkich oczach.

W najbliższym czasie możecie się spodziewać wielu wpisów na temat budownictwa i urządzania wnętrz z podtekstem ochrony środowiska i nawiązywania do myślenia globalnego ;)Co sądzicie o styropianie i o domach w niego opakowanych? Czy takie otynkowane elewacje są lepsze? Jak można je upiększyć?


Pozdrawiam ciepło,
Patrycja


Źródła:
własna wiedza i spostrzeżenia


7 komentarzy:

 1. Poruszyłaś bardzo ciekawy temat. Z tym styropianem w naszym budownictwie jest lekka przesada, zwłaszcza w ocieplaniu bloków. U mnie w bloku trzy lata temu był remont elewacji i zastosowano tyle grubego styropianu, że balkon się zmniejszył o 30 cm. Minus jest też taki, że zimą okna zaczynają się skraplać i zaczyna się problem z grzybem.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tym samym pomyślałam... Sami zapakowaliśmy nasz dom w styropian, ale z głową... Co za dużo, to nie zdrowo.

   Usuń
 2. O tym styropianie to wiem że ma ocieplać domy bloki ale z byt gruba warstwa jest nie potrzebna

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny artykuł, na prawdę dużo ciekawych informacji.

  OdpowiedzUsuń