środa, 30 października 2019

Styropian to zło!


Co do przedostatniego wpisu: a jednak znalazłam! Styropian to zło! Dziś krótko o tym dlaczego.

Zaczęło się o zgłębiania tematyki budownictwa zrównoważonego oraz analizy poszczególnych jego części i zależności niezbędnych do otrzymania cenionych certyfikatów (np. LEED i BREEAM). I tak o to natrafiłam na zdanie: „Prawdopodobnie więc należy się spodziewać wprowadzenia ograniczeń w użyciu odpadowego polistyrenu”.


Ale zacznę od początku…

Pewnie słyszałeś/słyszałaś już o badaniach energetycznych budownictwa. Sprawdzania mostków termicznych, domach pasywnych i energooszczędnych. Temat obszerny i potrzebny. Temat, dzięki któremu oszczędzasz środowisko i pieniądze w swojej kieszeni.

Ale czy na pewno oszczędzasz środowisko?Coś więcej: budownictwo zrównoważone


O ile temat np. domów pasywnych, czyli takich o niskim zapotrzebowaniu na energię grzewczą, jest dość obszerny, szeroki i ciężki do zrealizowania, o tyle budownictwo zrównoważone certyfikowane ma jeszcze szerszy zakres cech, jakim należy sprostać. Budynek zrównoważony ma być przede wszystkim przyjazdy człowiekowi i środowisku, dzięki temu przy jego projektowaniu należy brać pod uwagę komfort cieplny, komfort akustyczny, komfort wizualny jak i wysoką jakość powietrza. Budynki zielone, bo tak są potocznie nazywane wykorzystują energię odnawialną, materiały z recyklingu, regionalne materiały, wodę opadową, minimalizuje produkcję odpadów, a maksymalizuje ponowne ich zużycie.


W skrócie można powiedzieć, że takie budynki mają swój pełny cykl życia. Trzeba je przeanalizować pod kątem ochrony środowiska już od momentu produkcji materiałów, z których powstają, poprzez budowę, użytkowanie, rozwój, renowacje, aż po rozbiórkę i ponowne wykorzystanie wszelkich materiałów.


Odpady w budownictwie


Zrównoważony budynek musi mieć odpowiednio dobrane materiały budowlane i wykończeniowe. Nawet do projektowania wnętrz należy ostrożnie dobierać materiały np. te bezwzględnie nieemitujące LZO (lotnych związków organicznych), produkty lokalne (a nie z drugiego krańca świata), jak i ich skład chemiczny (np. kleje spełniające normy ochrony środowiska).

Budynek jest olbrzymim źródłem odpadów w całym cyklu życia. O ile odpady można dobrze segregować to odpady generowane na budowie i podczas rozbiórki są często bardzo zanieczyszczone i niebezpieczne, przez co nadające się jedynie do utylizacji. A może cześć  z nich oczyścić  i ponownie wykorzystać?

Sektor budownictwa TO JEDNA TRZECIA globalnej emisji gazów cieplarnianych i  PONAD POŁOWA ogółu wytwarzanych odpadów na całym świecie. Dlatego przepisy unijne stawiają znaczące ograniczenia na powstawanie odpadów, na ponowne ich wykorzystanie oraz na recykling.
Styropian w budownictwie


Odpady powstające ze styropiany zaczynają być coraz większym problemem. Jak pisałam ostatnio przy jego produkcji wykorzystane jest około 4% rocznie wydobywanej ropy naftowej i o ile styropian powstaje po to by ograniczyć ocieplenie klimatu przy budowie domów energooszczędnych i zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło w starym budownictwie to już widać, że to nieco błędne koło.

W dodatku znalazłam konkretne informacje o tym, ze styropian może być szkodliwy:

 • ·     HBCDD – heksabromo-cyklododekan – rodzaj substancji przeciwpalnej stosowanej w styropianie w ilości 1,5% - 10% - dlatego „prawdopodobie więc należy się spodziewać wprowadzenia ograniczeń w użyciu odpadowego polistyrenu”,
 • ·    zawiera ilość nie większą niż 0,1% kadmu w materiale z recyklingu. Kadm jest uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych substancji na świecie, obok azbestu, ołowiu i HBCDD.


Dawniej do produkcji PCV polichlorek winylu, z którego wytwarzany między innymi styropian, rury, kształtki, powłoki kabli, profile okienne, wykładziny ścienne, używano kadmu i ołowiu jako stabilizatorów. Dopiewo w latach 90. XX wieku kiedy udowodniono znaczną szkodliwość tych substancji  zaczęto je wycofywać z produkcji.

Nastąpiło to w 2007 dla kadmu i w 2015 dla ołowiu   (?!).


PCV podlega recyklingowi (w Polsce Recovinyl). Recykling styropianu jest coraz bardziej potrzebny, ponieważ jego odpady stają się palącym problem: rozpada się on na maleńkie trudno wychwytywalne cząstki.Czy wełna jest lepsza?


Mogę o tym napisać innym razem jeśli tylko chcecie. Wełna powstaje z mikrowłókien, które w mojej opinie źle wpływają na zdrowie, w szczególności kiedy przy jej produkcji i aplikacji nie zakłada się masek na usta i nos. Wełna z rozbiórki nadaje się do recyklingu. Zostaje zmielona i wykorzystana jako materiał do wdmuchiwania lub konglomerat, jeśli jest czysta. Zanieczyszczona wełna trafia do utylizacji. Producenci wełny nie mają jednak obowiązku odbierania jej od użytkowników jako odpad.


Co o tym sądzicie?

Zobaczcie mój pierwszy wpis o styropianie tutaj: Domy opakowane w styropian.

Tam także przeczytanie o pozytywach styropianu.


Patrycja


19 komentarzy:

 1. Bardzo ważne i cenne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ważny temat. Z jednej strony styropian jest tańszy, ale z drugiej jest mniej ekologiczny. Wełna jest droższa i trzeba zachować przy niej odpowiednie środki ostrożności, ale nie jest aż tak szkodliwa dla środowiska. Lepiej wybrać wełnę, ale wszystko zależy od możliwości finansowych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że częściej wykorzystywany jest styropian. Jest przede wszystkim tańszy, ale i lżejszy. Łatwiej go zamontować, przetransportować. Jest też łatwiejszy w obsłudze, fachowcy na pewno częściej ocieplają styropianem niż wełną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o ma ciut lepszy współczynnik przewodzenia ciepła

   Usuń
 4. Według mnie wełna będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż styropian.

  OdpowiedzUsuń
 5. Styropian jest tańszy,a powiedzmy sobie szczerze polacy nie mają milionów :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Piszesz prawdę, poruszyłaś dobry temat. Ale ludzie i tak będą sięgać po ten material

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo przydatny i mądry wpis. Zgadzam się z Tobą, ale ludzie i tak będą sięgać po styropian.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nawet budownictwo zrównoważone go potrzebuje. Ale ważna jest nasza świadomość - wtedy będziemy ostrożniejsi przy jego wykorzystywaniu oraz utylizacji.

   Usuń
 8. Wszystko ma swoje wady i zalety, Przyznam, że u siebie też mam styropian.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo interesujący wpis. Zdecydowanie warto wybrać wełnę, która ma wiele pozytywnych zalet.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja wolę ekologiczne sposoby na ogrzewanie domu. Zainwestowałem w montaż pompy ciepła w Warszawie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Użyłem styropianu do budowy domu, ale zainwestowałem w wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła. Jest to bardzo ekologiczny i energooszczędny sposób.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawy artykuł. Aktualnie jest wiele ekologicznych i bardzo zaawansowanych rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetny wpis. Obecnie odpady to jeden z głównych problemów. Mimo wszystko myślę, że przez długi czas nadal tak będzie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja niedawno ocieplałem poddasze pianką i jestem bardzo zadowolony.

  OdpowiedzUsuń
 15. Przed budową domu najlepiej porozmawiać z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie budowlanym i wytłumaczy nam wszystko prostym językiem.

  OdpowiedzUsuń