wtorek, 7 stycznia 2020

Czy kamienice wrócą do łask


Kiedy szukaliśmy mieszkania praktycznie tyko spoglądałam na oferty mieszkań w kamienicach. Od kilku lat mam wielką miłość w tym kierunku. Podoba mi się najbardziej to, że takie budynki mają swoją historię i wewnętrzną duszę, ale także ciekawe rozwiązania i detale, jakich już dzisiaj nikt nie proponuje. Miło mi się robi, kiedy poznaję historię mieszkań i ich wcześniejszych domowników. Cieszą mnie historię, w których mieszkania stały przez wiele lat puste, ale dziś tętni ponownie w nich życie. Z resztą takie same myśli pojawią się w mojej głowie na temat starych mebli i przedmiotów. Okazuje się jednak, że nie tylko ja tak mam!

  

Stąd moje przypuszczenie, że kamienice wracają do łask! Coraz więcej osób się nimi interesuje i zauważa w nich prawdziwy potencjał. Spójrzcie sami na poniższe zdjęcia, zapraszam was serdecznie także na poniższe profile z instagrama. Przedstawiają one prawdziwe piękno dawnych budowli, ich oryginalne detale, niespotykane powierzchnie i jakość materiałów, które przetrwały lata.Co wyróżnia mieszkania w kamienicach?


Przede wszystkim duże powierzchnie pomieszczeń. No trzeba przyznać, że mieszkania w blokach i od współczesnych deweloperów mają niewielkie powierzchniowo izby. Za to w kamienicach na jednej ścianie możemy odnaleźć nawet kilka okien, co prezentuje się zawsze elegancko, dostojnie i pałacowo. Coś co często wyróżni tego typu lokale to wysokie pomieszczenia. Daje to ciekawe możliwości aranżacyjne, a także możliwość stworzenia antresoli. W niektórych kamieniach, głównie w centrach większych miast możemy odnaleźć prawdziwe skarby w postaci wyjątkowej sztukaterii czy nietypowych i niezwykłych pieców kaflowych. W takich mieszkaniach cieszy oko stolarka drzwiowa, a nawet klamki, balkony, wykusze i loggie.Naturalne materiały


Zawsze przepięknie prezentuje się podłoga nawet jeśli nie jest parkietem. Dobrze wyglądają deski, przemalowane czy bejcowane. Przepięknie układane są kafelki. Warto także zwrócić uwagę na klatkę schodową, choć tutaj możemy zastać różnorodny stan. Klatki schodowe na pewno zachwycą nas przestronnością i materiałami położonymi na posadzkach głównie w wielkich miastach, w centrach czy w tych piękniejszych kamienicach. Niestety jeśli kamienica budowana była z myślą o robotnikach, górnikach czy zwykłych przeciętnych ludziach, nie zawiera w sobie ciekawych elementów, ale prawdopodobnie klatka schodowa jest drewniana i zawiera wciąż drewniane poręcze czy drewniane drzwi.Mój mały apel : drzwi, okna, posadzki, detale


Secesja i jej nawiązanie do przyrody oraz Art Deco oraz luksus początku XX wieku przeplatając się nawzajem czy to na elewacji kamienic czy to w postaci stolarki okiennej i drzwiowej. To  jakaś KATASTROFA. Czy my jeszcze zachowujemy takie detale? Większość kamienic posiada dzisiaj „plastikowe” drzwi. Na jednej z ulic bliskiej mogo miejsca zamieszkania są tylko jedne drewniane drzwi – szok! Ja zawsze bardzo ubolewam, kiedy widzę w kamienicach drzwi wymienione na plastikowe. To bardzo smutny widok, kiedy coś pięknego i oryginalnego jest zamieniane bez dbania o tradycję i estetykę tych budynków. Ja się pytam, gdzie w tych sytuacjach był konserwator zabytków? 

Wejdźmy do środka. Najczęściej przez uchylone już drzwi widać „melinę”, miejsca, o które nikt nie chce dbać. Stare odpadające tynki, kurz, brud i pajęczyny. A pośrodku tego całego bałaganu, nierzadko piękne poręcze, słupki i tralki, nie mówiąc już o samych w sobie drewnianych schodach. No i posadzki, nierzadko jednak w bardzo dobrym stanie, tylko z wzorem prehistorycznym, bo z początku XXwieku. A przecież to dobry element do chluby! 😊

Widok zmienionych elewacji, pomniejszonych otworów drzwiowych czy ingerencja w otwory okienne to coś dziwnego. Muszę zrozumieć czyjeś fundusze, że tak na pewno było taniej, ale czy ktoś serio wyrażał na to zgodę?

Szprosy w oknach są dość ciekawym elementem starego budownictwa, z którego rezygnuje nowoczesne budownictwo. Aczkolwiek kamienice nowoczesnym budynkiem nie będę, i jakkolwiek „kosmicznie” się urządzą mieszkańcy w wewnątrz szprosy to element niezbędny w każdej kamieniczce.
Rozwiązanie


Zajmuję się metamorfozami wnętrz i stylizacją, i wiem i jestem pewna, że w ładnych wnętrzach ludzie chcą mieszkać, przebywać w nich i w takich wnętrzach czują się lepiej. Zauważam ten problem w zaniedbanych kamienicach: na przykład w tej, w której mieszkam ja. Mam świetnych sąsiadów, wybitnych ludzi, nie zauważam problemu z alkoholem, ani głośnych i niesmacznych imprez (choć to może sukces grubych ścian). Na klatce schodowej widnieje jednak popiół z papierosów, papierki po cukierkach, śmieci są powciskane w szczeliny w tynku i pomiędzy cegły. 

Nieporządek widać także na podwórzu i przy śmietnikach. Ewidentnie widać, że część  mieszkańców nie dba o to miejsce, nie chce tu mieszkać, nie podoba im się tutaj. Jestem jednak pewna, że w pięknej przestrzeni zachowują się ludzie inaczej: lepiej, cieszą się, że ich dom, ostoja bezpieczeństwa, prezentuje się dobrze i zaczynają o to dbać.Otacza nas stare budownictwo, którego stan różni się w zależności od właściciela. Rewitalizowane są ewentualnie budowle zwrócone główną fasadą w stronę rynków, czy znajdujące się na główniejszych ulicach miast, ale przecież każdy z tych starych budynków przedstawia sobą jakąś ciekawą historię. Zaobserwować także można, że mieszkańcy starego budownictwa kojarzą się źle, jako najbiedniejsi, patologiczni i skłonni do alkoholizmu. Nie warto jednak wrzucać wszystkich do jednej szufladki. Łatwo za to zauważyć, że wszyscy ci mieszkalny mieszkają w miejscach, o które nie chcą dbać właściciele budynków w tym głównie spółdzielnie mieszkaniowe.Co wy sądzicie o Kamienicach? Jakie macie uczucia co do niech? 

Budynki , ich elewacje, zagospodarowanie, teren wokół to najłatwiejsza droga do zrozumienia własnych korzeni. Do odczytania historii miasta i naszych przodków, o której nie uczymy się w szkole. O zinterpretowaniu kultury i tradycji, historii społeczeństwa miasta / wsi, województwa czy całego kraju.

Pozdrawiam,
Patrycja


21 komentarzy:

 1. Tylko z wyglądu mi się podobają kamienice, ale pod względem praktycznym przynajmniej na Śląsku jest ciężko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa dlaczego tak uważasz. ja nie widzę różnicy czy śląskie czy w innej części Polski.

   Usuń
 2. Mam nadzieję, że wrócą do łask, bo mają swój urok i klimat. Uwielbiam stare kamienice i mogłabym w takiej mieszkać.
  Wszystkiego dobrego dla ciebie w Nowym Roku !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Również wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 3. Wynajmowałam kiedyś pokoik w kamienicy, na szczęście w miarę zadbanej. Choć były pewne wady, to klimat lubiłam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja wolę nowsze budownictwo. Niestety w moim mieście nie ma ładnych kamienic.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja myślę, że te kamienice są właśnie ładne, a nawet piękne. Ale zdecydowanie zaniedbane i nieremontowane od dziesiątek lat. I takie kamienice są jeszcze w każdej innej miejscowości. Niewiele kamienic szczyci się zaszczytem renowacji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wychowałam się w kamienicy. Mieszkanie było także z piecami. Mimo pewnych minusów uwielbiam. Mój dom ma chyba ze sto lat i pewnie drugie tyle postoi, czego nie da się powiedzieć z pewnością o nowym budownictwie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kamienice mają swój wyjątkowy urok. Nie każdy lubi takie klimaty, ale jak dla mnie są przepiękne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja zdecydowanie wolę nowe budownictwo.Znalazłem bardzo ładne mieszkanie na milanówku i rozważam jego zakup.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mieszkania w kamienicach mają niepowtarzalny klimat.
  ładowarki renault

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że teraz jest większy popyt na nowe mieszkania. Sam kupiłem nowe mieszkanie za pomocą biura nieruchomości w Kołobrzegu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Super inspiracje. Kamienice cały czas mają swoich fanów

  OdpowiedzUsuń
 12. No nie wiem. Ja nie mam zbyt dobrych wspomnień co do mieszkania w kamienicy, ale to może moje negatywne doświadczenia, więc nie będę tego roztrząsać. Na pewno zgadzam się z faktem, że bardzo dużo zależy od wystroju. Przecież wstawiając chociażby takie łóżka jak https://www.filo-shop.pl/sklep/dla-dzieci/lozka-dzieciece/lozko-domek/lozko-domek-krzywy-daszek-albi do pokoju dziecięcego, będziecie w stanie uzyskać świetne efekty.

  OdpowiedzUsuń
 13. Brawa dla autora tego tekstu !

  OdpowiedzUsuń
 14. fajnie tu u Ciebie! blog warty polecenia :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubię czytać takie wątki! miło spędzam czas na tym blogu!

  OdpowiedzUsuń
 16. warto było zajrzec na tego bloga

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.


  OdpowiedzUsuń
 18. Udało się Ci się wszystko naprawdę dobrze opisać

  OdpowiedzUsuń
 19. Przyznam ze zaciekawił mnie ten wpis.

  OdpowiedzUsuń