czwartek, 20 lutego 2020

Tynki walczące z pleśnią

Największym wrogiem płyt gipsowych jest wilgoć, co skutkuje pojawianiem się pleśni. Czy wiesz, że są inne metody na wykonawczynie ścian, które skutecznie walczą z pleśnią?

Tynki gliniane
Ściany z karton gipsu stały się bardzo popularne nie tylko w Polsce. Są tanie i bardzo proste w montażu. To decydujące argumenty, aby je wybrać. Namawiam jedna k aby przeanalizować także ich wady i możliwości we własnym domu. Największym wrogiem płyt gipsowych jest wilgoć, co skutkuje pojawianiem się pleśni. Ważne aby zadbać także o transport, przechowywanie i montowanie płyt w suchych warunkach.

Dziś krótko omówię wam rodzaje tynków wewnętrznych.


Tynki gipsowe


Gips to spoiwo na bazie gipsu i wapna, bardzo szybko wiążące, dlatego też jego stosowanie znacznie przyspiesza prace wykończeniowe. Większość tynków gipsowych to tynki maszynowe do nakładania agregatem. Ze względu na szybki czas wiązania materiał musi być nałożony w jednym ciągu roboczym i w odpowiednim czasie rozprowadzony i zatarty. Tynki gipsowe ręczne zawierają dodatki spowalniające wiązanie, co umożliwia ich ręczną obróbkę. Polecane są jedynie do niewielkich powierzchni. Tynki gipsowe zalecane są głównie do pomieszczeń suchych.Tynki cementowo-wapiennicze


Jeszcze przed popularyzacją tynków gipsowych swoja sławą cieszyły się tynki cementowo-wapienne. Są one mocne, wiążą dość szybko, mogą być cienko nakładane. Pod ten rodzaj tynku wymagana jest obrzutka cementowa zwiększająca przyczepność. Można je nakładać w każdym rodzaju pomieszczeń, zarówno suchych, jak i wilgotnych.Wapienno-cementoweOd tynków cementowo-wapiennych różnią się zwiększonym składem wapnia w spoiwie. Tynki wapienno-cementowe cieszyły się mniejszą popularnością ze względu, że są słabsze, bardziej porowate, wiążą dłużej, powinny być nakładane w grubszej warstwie. Warto natomiast przeanalizować atuty samego wapna. Pod ten rodzaj tynku konieczność stosowania obrzutki określa producent. Można je nakładać w każdym rodzaju pomieszczeń, zarówno suchych, jak i wilgotnych.


Tynki cementowo wapienne

Tynki wapienne


Tynki wapienne


Tynki wapienne to spoiwo na bazie wapna hydratyzowanego, inaczej tzw. wapno gaszone. Tynki wapienne mają mniejszą wytrzymałość na uszkodzenia od tynków wapienno-cementowych, ale za to są lekkie i idealnie nadają się do nakładania na inne, stare tynki. Tynk ten jest paroprzepuszczalny i pozwala na naturalną regulację wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Są doskonałym podłożem pod farby mineralne. Zaprawy wapienne bardzo dobrze się urabia i łatwo nadać im żądaną fakturę. Tego rodzaju tynk nie wymaga pośpiechu w czasie jego wykonania. Można je zacierać nawet następnego dnia. Tynki te są odporne na skurcz podczas schnięcia i nie zachodzi ryzyko, że zaraz po ułożeniu popękają (ryzyko skurczu jest typowe dla cementu). Podłoże powinno być czyste suche i nie powinno się kruszyć.
Wapno zalety


Samo wapno wpływa dezynfekująco na podłoże, likwidując pasożyty oraz chorobotwórcze drobnoustroje. Dodatkowo uodparnia pomalowane powierzchnie na rozwój grzybów i pleśni, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Bielenie ścian wapnem można wykonać także na inne tynki wnętrzarskie. Warto wykonać bielenie ścian w piwnicach, oborach, budynkach gospodarczych, no i oczywiście w domostwach. Powstała w ten sposób warstwa ochronna będzie nieścieralna. Wapno wykorzystuje się także w medycynie i w energetyce do odsiarczania spalin.


Tynki gliniane

Tynki gliniane


Glina to jedyne spoiwo, które nie ma zamkniętego czasu wiązania. Tynki te to spoiwo gliny i piasku. Są ekologiczne, a po zmoczeniu ich wodą wracają do stanu plastycznego i można je powtórnie obrabiać nawet po latach. Glina jest paroprzepuszczalna, reguluje wilgotność powietrza (szybko przyjmuje i oddaje wodę) a także inne zapachy np. dym papierosowy) , tworząc zdrowy klimat.

Wskutek odparowywania wody zarobowej, która jest konieczna do wymieszania i zaktywizowania lepkości gliny, następuje powstają pęknięcia oraz rysy skurczowe. Skurcz można znacząco zredukować poprzez optymalizację uziarnienia.

Tynki gliniane to materiał ciężki (prawie 17 kg/m2 przy grubości 10 mm, a zalecane jest nawet 20 mm), dlatego nie można go kłaść na niektóre podłoże bez poprzedniego przygotowania np. wzmocnienia siatką.
Bez problemów można stosować na tradycyjne mury ze spoinami, ceglane lub z ceramiki poryzowanej. Tynki produkowane na bazie gliny są odporne na pleśnie i grzyby.Glina zalety


Glina jest neutralna i naturalna, dlatego doskonale nadaje się do tynkowania pokoi alergików, szczególnie dzieci. Glina reguluje wilgotność powietrza - potrafi dość szybko wchłaniać wilgoć oraz ją oddawać. Wpływa w ten sposób na zdrowy klimat wnętrza. Glina magazynuje ciepło , dzięki czemu oszczędzamy energię. Do przygotowania gliny potrzebna jest bardzo mała ilość energii (nie jak do wapna czy betonu) stąd też jest proekologiczna i zmniejsza zanieczyszczenie środowiska. Nadaje się do ponownego wykorzystania, absorbuje substancje szkodliwe - przede wszystkim związki siarki i fosforu, chroni przed promieniowaniem.

My w swoim mieszkaniu wykorzystaliśmy tynki gipsowe. Niestety z czasem widać spękania i pojawiającą się wilgoć. Następnym razem wybiorę coś innego. Najbardziej ciekawy dla mnie wydaje się tynk wapienny.  
A dla was?Pozdrawiam,
PatrycjaŹródło:
14 komentarzy:

 1. glina na pewno dodaje wiele uroku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy artykuł i wbrew pozorom, bardzo istotny.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Tynki gliniane prezentują się bardzo fajnie. Bardzo lubię ciekawe tyki we wnętrzach. U siebie w kuchni i łazience mam farbę strukturalną, daje podobny efekt.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo pomocny i uświadamiający wpis, :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No właśnie... dlaczego ja mam w jednym jedynym miejscu położone karton gips i jest to zimna łazienka? Jak to się stało?

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze wiedzieć, które wybierać

  OdpowiedzUsuń
 7. będziemy teraz wybierać tynk, dobrze że trafiłam na taki artykuł :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Warto wiedzieć, nawet nie wiedziałam że takie są

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znałam różnic, na przyszłość dobrze wiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tynki walczące z pleśnią? Hm ciekawa sprawa. Do przemyślenia temat. Ale jak pleśń jest to jest i wilgoć i od osuszania zaczynamy. Warto się zgłosić do https://optimal-osuszanie.pl/ . Oni zlokalizują przyczynę, zajmą się osuszaniem a nawet remontem.

  OdpowiedzUsuń
 11. ja zamiast tynku mam elastyczną deskę elewacyjną która nie spleśnieje, nie zgnije, ani nic się z nią nie robi, jest bardzo odporna na działanie wilgoci i słońca, więc to był dobry wybór :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny tekst! Od roku nie czytałam tak wartościowego i fajnego artykułu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajny wpis. Podoba mi się

  OdpowiedzUsuń