piątek, 8 maja 2020

Jak segregować śmieci – recykling opcja złożona

Chyba każdy to wie jak segregować śmieci: na plastik, szkło i karton. Ewentualnie BIO. No ale niezupełnie. I dzisiaj o tym właśnie o czym często zapominamy. Z wpisu dowiesz się, co to jest recykling i czy jest potrzebny oraz o  zagrożeniach, z których nie zdajemy sobie sprawy. Wspomnę także o innych śmieciach, które warto selekcjonować, a nie mamy w Polsce na nie aktualnie pojemników.

 


Większość z nas śmieci segreguje. Niektórzy, (mam nadzieję, że większość) chcą segregować, inni uważają, że muszą. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego warto to robić? Czy faktycznie chodzi o to, że z 35 plastikowych butelek powstanie jeden polar? Wytworzenie jednego polaru wciąż wytwarza zagrażającą ilość syntetyków do wód i oceanów a to zagraża życiu wielu podwodnym roślinom i zwierzętom.

 

W mojej ocenie temat ochrony środowiska i segregowania śmieci jest w Polsce niewystarczający. Wciąż wiemy zbyt mało i przez to nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia jakie sami na siebie sprowadzamy. Nie chodzi mi tutaj jedynie o śmieci:

Plastik – pojemnik żółty

Karton – pojemnik niebieski

Szkło – pojemni zielony

Bio – pojemnik brązowy

Odpady zmieszane – pojemnik czarny

Ale także o całą resztę odpadów – czy wiesz już, o które mi chodzi?

Wciąż nie wiemy gdzie wrzucać kartonik po mleku czy żarówkę, a co dopiero  gdzie wynieść stare radio, leki i czy wyciągnąć baterie ze starej dziecięcej zabawki. Tym wpisem chcę cię z czymś uświadomić. Choć… na pewno znasz przecież ten temat. Wiesz, że śmieci się selekcjonuje, ale mimo wszystko wydaje mi się, że dowiesz się tutaj czegoś nowego.

W tym artykule chciałam zawrzeć także informację o tym, jak segregują śmieci inne kraje. Ta część pokazałaby Wam ile poświęcają na to czasu. Niestety tekst byłby zbyt długi, dlatego za kilka dni pojawi się jego druga część.

 

Najpierw o tym czym jest recykling

Recykling to taki system, w którym materiał idzie w obieg. Mamy COŚ, co użytkujemy, kiedy jest nam już niepotrzebne, odpad selekcjonujemy, odpad trafia ponownie do produkcji i znowu mamy COŚ.

 

Recykling a zero waste!

Minusem tego systemu jest to, że wciąż mamy odpad i wciąż mamy produkcję, która często wytwarza szkodliwą emisję substancji do powietrza, do wody i gleby. Popularne ostatnio „zero waste” to styl życia i takiego obiegu materiału, gdzie jest jak najmniej odpadu. Czyli kupujemy np. jabłka, bez opakowania. Żywność zjadamy, a do śmietnika trafiają tylko ogryzki lub skórka (pojemnik brązowy, kompostownik)

 

 

SEGREGACJA

Wg mnie śmieci powinno się selekcjonować w sposób bardziej złożony niż to robimy. Postaram się wytłumaczyć wam dlaczego. Zacznę jednak od podstawowych pięciu pojemników na recykling, później wspomnę o innych i  o zagrożeniach jakie stwarzają.

 

SZKŁO

Szkło białe (przeźroczyste) – czyli słoiki czy butelki. Z białego (przeźroczystego)  szkła można odtworzyć w hutach szkła białe szkło jak i kolorowe. A z kolorowego już tylko kolorowe. W sklepach spożywczych na półkach zauważysz białe szklane pojemniki, więc stąd rozdzielenie tej selekcji – bez niej nie recyklingujemy na nowo kupowanych szklanych pojemników.

Szkło kolorowe – jak w powyższym punkcie, w recyklingu może powstać z niego jedynie szkło kolorowe, czyli na przykład brązowe butelki na alkohol, oliwy i leki, czy zielone butelki na alkohol. Niektóre gminy już oddzielają te dwa kolory szkła.

Do pojemnika na szkło wrzucamy: butelki, szklane opakowania po napojach i żywności, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach, inne opakowania szklane

Nie wrzucamy: szkła stołowego, porcelany, ceramiki, szyb, luster, szkła żaroodpornego, żarówek, lamp, szkła okularów, szkła zbrojonego,

 

PAPIER

Inaczej makulatura, ale okazuje się jednak, że wiele produktów trafia tutaj nieodpowiednio. Dzisiaj papier potrafi być lakierowany, woskowany czy wzbogacany na tyle, by nie był materiałem łatwopalnym. Kartonik po mleku nie jest papierowy, pomimo tego, że nazywa się "kartonik”. Okazuje, się, że pojemnik ten przyprawia nam wiele kłopotu.

Do pojemnika na papier wrzucamy: papier szkolny, biurowy, książki o miękkich okładkach, torebki i worki papierowe, tekturę, kartony, papier pakunkowy, gazety i czasopisma

Jednak lepiej każdy odpad ocenić z osobna, bo może być powlekanym papierem...

Nie wrzucamy: papierów zatłuszczonych i brudnych, papieru z folią, kartonów po napojach, mleku i innych produktach spożywczych, tapet, zdjęć, papieru woskowanego jak katalogi czy ulotki reklamowe.

Mam jednak pytanie…. co z kartonem, na którym znajduje się taśma klejąca? Okazuje się, że zalecane jest jej odklejanie. Mam jednak nieco do tego wątpliwości. Bo z butelek szklanych zaleca się odkręcać nakrętki. Ludzie jednak tego nie robią. A ponieważ wiem, że na liniach przy recyklingu szkła jest separator oddzielający nakrętki i selekcjonujący oddzielny kod odpadu, przypuszczam, że i tutaj ta popularna taśma klejąca przy kartonach zostanie oddzielona. Nie mniej jednak  najlepiej odklejać taśmę.

 

PLASTIK

Plastik i metale to pojemnik, który mam zawsze wrażenie najszybciej się uzupełnia.

Do pojemnika na plastik wrzucamy: puste butelki po różnych napojach, puszki po napojach, plastikowe opakowania po chemii gospodarczej, kosmetykach i środkach czystości, opakowania po żywności, folie i torebki z tworzyw sztucznych, kapsle, nakrętki od słoików, metalowe korki.

Nie wrzucamy: butelek i pojemników po olejach, opakowań po lekarstwach, zabawek, sprzętu AGD, styropianu, puszek po farbach, pojemników po aerozolach.

Czy wiesz, że butelki powinny być odkręcone?

 


BIO

BIO, czyli najprościej mówiąc to co pochodzi z roślin plus skorupki jajek. Nie wrzucamy produktów pochodzenia zwierzęcego, ani przygotowanych posiłków, jak naleśniki, kluski itp.

Jeśli bioodpady są dobrze posegregowane, trafiają do kompostowni, gdzie są szczepione bakteriami, które mają wspomóc ich rozkład. Przy tej okazji tworzy się metan, który jest dobrym źródłem energii i trafia do sieci energetycznych. Z masy, która powstanie, produkuje się nawóz, który znajduje zastosowanie w rolnictwie. Takie działanie wszystkim się opłaca.

Odpadów nie należy wrzucać w foliowych opakowaniach.

Do pojemnika BIO wrzucamy: owoce, warzywa - surowe, jak i gotowane, skorupki jajek, łupiny orzechów, fusy po kawie i herbatę wraz z filtrem papierowym, chleb, makaron, trawa, siano, liście, chwasty.

Nie wrzucamy: resztek jedzenia w płynie (zupy, oleje), produktów mięsnych i mlecznych, drewna, piasku, kamieni, padliny, chemicznie skażonych roślin i gleby, odchodów zwierząt.

 

ODPADY ZMIESZANE

Czyli wszystko co nie nadaje się do pozostałych grup, ale podkreślę, że pudełko kartonowe, z plastikowym okienkiem także tutaj. Choć możemy się pokusić o oddzielenie dwóch materiałów od siebie i wrzucenie do dwóch różnych pojemników. O dziwo tutaj także trafiają stłuczone szklanki i kieliszki. Jest to inny rodzaj szkła, który nie nadaje się do recyklingu. Tutaj także wyrzucajcie porcelanę, czyli stłuczone talerze itp. Tutaj  trafią zabawki po dzieciach, ale pamiętaj: zawsze wyciągnij z nich baterie.

 

 

Powyższe pojemniki są dość dyskusyjne. Dlatego najlepiej upewnić się co do nich w swojej gminie lub mieście. Pod TYM LINKIEM sprawdzisz co gdzie wyrzucać (Warszawa)

Pod TYM LINKIEM sprawdzisz sam siebie (Warszawa)

 

Odpadów mamy jednak więcej:

 


TKANINY

Odzież i tkaniny to dla mnie bardzo ważny punkt i nie wiadomo w sumie gdzie wyrzucać niepotrzebne tkaniny. Branża odzieżowa i obuwnicza 8% odpowiada za wytwarzanie CO2 do powietrza, a tym samym ociepla klimat. Dzieje się tak ze względu na zawarte w tkaninach poliestry i poliamidy, czy inne mieszanki.  Na razie pozostaje wrzucanie starych ciuchów do kontenerów czerwonym krzyżem i innych tego typu.

Ale co z ciuchami uszkodzonymi? Albo resztkami tkanin pochodzącymi z szycia? Czy na pewno tak powinno być? Słyszałam dwie opinie o tym czy wrzucać tkaniny do tych kontenerów.

 • Nie bo przecież nie będą w tym już chodzić ludzie,
 • Tak, bo jeśli nie trafią te ciuchy do ludzi to trafią do odpowiedniej selekcji na recykling.

Ale:

W niektórych sklepach, jak w Reserved, pojawiły się także małe kontenery na używane ciuchy. Tutaj chyba bardziej zaufałabym opcji, że zniszczona odzież trafi do recyklingu. Akcja ta rozrasta się na inne sklepy odzieżowe.

Źródło 1, Źródło 2

ŻródłoELEKTROŚMIECI

Nie powinny one trafiać na śmietniki, ani tym bardziej bezpośrednio na glebę ze wglądu na pierwiastki jakie się w nich zawierają. Elektrośmieci posiadają silniki, oleje, baterie,  także cynk, miedź i inne substancje, które są szkodliwe dla gleby i dla zwierząt. Selekcjonujemy je oddzielnie wywożąc na PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) albo SORCIK itd. Swoją drogą wszystkie sklepy sprzedające sprzęty elektroniczne powinny mieć też ofertę przyjmowania elektrośmieci, gdyż w ten sposób odpady zostaną najlepiej zrecyklingowane.

 


BATERIE

Baterie  są niezmiernie niebezpieczne i koniecznie muszą być składowane oddzielnie. W bateriach zawierają się toksyczne pierwiastki i metale ciężkie stanowiące zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka, m.in.: ołów, kadm, rtęć, nikiel, lit. W bateriach i akumulatorach znajdują się także  kwasy bądź zasady tworzące elektrolit, które mają właściwości żrące i korozyjne. Na razie baterie możemy selekcjonować przy niektórych sklepach, czasami w Lidlu, albo przy Media Markt. Dlaczego warto? Oto odpowiedź:

 

Czy wiesz, że 1 mała bateria guzikowa może skazić 1 m3 gleby i zatruć 400 l wody ?

Źródło

 

 

LEKI

Leki to substancje, które jeśli przedostaną się do gleby i wód zagrażają środowisku. Leki to substancje fizykochemiczne, a w środowisku pod wpływem mikroflory tylko w niewielkim stopniu ulegają procesowi rozkładu. Źródło

Do tej pory zaobserwowałam selekcję leków jedynie w aptekach, ale powiedzieć muszę, że jest z tym coś nie tak. Do tej selekcji mają trafiać tylko leki suche, jak tabletki. A co z syropami? Aptekarka poinformowała mnie, że mam je wylać do toalety, a buteleczka ma trafić do pojemnika na szkło. Podobne historie słyszałam od znajomych i czytałam w intrenecie. Więc?! Leki i szkodliwe substancje trafiają bezpośrednio do kanalizacji a z nią do środowiska….

 


WIELKOGABARYTY

Meble i duże gabaryty to dla mnie bardzo dyskusyjny temat. Bo z doświadczenia już wiem, że każdy sobie interpretuje duże gabaryty po swojemu. Żeby nie wchodzić emocjonalnie na temat to najprościej pokaże to tak:

Duże gabaryty to:

 • meble
 • materace
 • dywany
 • wózki dziecięce
 • stara stolarka okienna
 • suszarki na pranie
 • deski do prasowania
 • rowery
 • duże zabawki

Duże gabaryty to nie są:

 • stare sprzęty elektryczne
 •  odpady pobudowlane, takie jak deski drewniane, belki, panele, ramy okienne, drzwi czy płoty.
 •  odpady poremontowe: wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki czy płytki.
 • części samochodowe, motorowery i kosiarki spalinowe to również sprzęty codziennego użytku, które nie są odpadami wielkogabarytowymi, ale grupowane są na osobne kategorie.

 

 

PSZOK

Wszystko czego nie możemy zostawić w swoich pojemnikach na śmieci lub obok nich, czego nie pozostawimy w lokalnych sklepikach czy aptekach powinniśmy sami wywozić na PSZOK. PSZOK czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przyjmuje odpady takie jak:

 • stare sprzęty elektryczne
 •  odpady pobudowlane, takie jak deski drewniane, belki, panele, ramy okienne, drzwi czy płoty.
 •  panele, kafelki.
 •  odpady poremontowe: wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki czy płytki.
 •  części samochodowe, motorowery i kosiarki spalinowe
 • baterie, leki, żarówki, świetlówki, LED

Pozostawianie odpadów w PSZOKU jest bezpłatne.

Tutaj wspomnę o żarówkach. Niby taki mały zwykły przedmiot. Dawniej żarówki żarnikowe stanowiły główne źródło światła i były stosunkowo niegroźne dla środowiska. Ale za to już świetlówki zawierają rtęć i inne niebezpieczne substancje. Należy unikać ich uszkodzenia, a jeśli takie uszkodzenie powstanie należy dotykać jej kawałków w rękawiczkach. Uszkodzone źródła światła pakujemy do woreczka i w możliwy sposób opisujemy co znajduje się wewnątrz. Żarówki LED nie zawierają szkodliwych substancji, możemy je pozostawić w specjalnych pojemnikach przy elektrośmieciach albo wymieniać w niektórych sklepach kupując nowe. Źródło.

 

 

Jak to jest w innych krajach

Chciałabym jeszcze poruszyć ten aspekt, bo to pokaże jak daleko jesteśmy za innymi krajami. Ale ten wpis byłby zbyt obszerny, więc podlinkuję wam tutaj niebawem kolejny tekst, a w nim poruszę temat jak segreguje się odpady w takich krajach jak: Wielka. Brytania, Szwajcaria, Norwegia, Finlandia.

 

 

Jak to jest w Polsce

Niestety wciąż powątpiewam w dobrą selekcję śmieci w Polsce, a to dlatego, że nie ma dobrej edukacji społeczeństwa. Ludzie wrzucają kartonik po mleku do niebieskiego pojemnika na kartony, ale ten karton powinien trafiać do plastikowych odpadków. Po drugie, ludzie nie chcą selekcjonować śmieci, bo „to i tak trafia zmieszane na jedną ciężarówkę”. Może jedynie mam takie wrażenie i  takie poczucie wyszło z miejsca, w którym mieszkam. Spółdzielnia, pod którą przynależny jest mój budynek bardzo bagatelizuje problem, jak i potrzeby mieszkańców.

Ale najważniejsze: nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń elektrośmieci, leków czy baterii.

 

 

Dlaczego poruszam ten temat?

A to dlatego, że my domownicy, pojedyncze jednostki jesteśmy w znacznym stopniu odpowiedzialni za czystość i zdrowie naszej planety. Wiem… powiecie, nie zatruwamy środowiska, bo robią to duże fabryki i przedsiębiorstwa, USA i Chiny. Mimo wszystko jednak to wszystko robią dla nas, bo wymagamy jako ludzie wciąż większego komfortu. Możemy więc chociaż selekcjonować odpowiednio odpady. Wiecie, że w Niemczech już w latach 90. odpadową ziemię oddzielano od kamieni, gruzu i śmieci? W Polsce wciąż jeżdżą takie transporty zmieszane, w wyniku czego brak odpowiedniego recyklingu.

Mam nadzieję, że temat odpowiedniej selekcji śmieci w Polsce zacznie być coraz bardziej znany i motywujący do działania. Kiedyś usłyszałam od jednej (w spółdzielni mojej ulubionej) pani „Tu są ludzie nieedukowalni” i chyba wszyscy wiemy, że to jest nie prawda. Poprzez odpowiednią edukację będziemy zdawać sobie sprawę z zagrożeń dla środowiska jakie sami stwarzamy.

Co uważam za dobrą edukację? - Wystarczyłyby ulotki, informatory czy plakaty, które trafiłby do naszych skrzynek na listy, na klatki schodowe czy słupy informacyjne na osiedlu.

 

Na koniec chcę wam podsunąć kilka pomysłów na segregację domową:

 

 

Wykonane ze sztywnej tektury, kolorowe ramki do torebek
zatrzaskowych są wykonane z tworzywa sztucznego.
Dzięki spec. otworom w kartonie można je łączyć ze sobą.
Źródło

 

 

Można je układać na sobie, albo obok siebie.
Źródło

 

Trzy w jednym.
Źródło

 
Jak to jest w waszych domach?

Jakie macie podejście do ochrony środowiska? Jesteście proekologiczni, czy uważacie, że nie jest jeszcze źle? Co uważacie o segregacji leków, baterii i elektrośmieci? Może macie jakieś propozycje

 

 

Pozdrowieńka!

Patrycja

7 komentarzy:

 1. Bardzo fajny i przydatny post. Nie każdy wie i potrafi segregować właściwie śmieci. Przydałby się na osiedlach pojemniki na odpady niebezpieczne jak puszki po farbach, klejach itp.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację! Z takimi drobnymi śmieciami nie chce się jechać aż na pszok, a nie ma gdzie ich zostawiać.

   Usuń
 2. Super wpis! Ja myślałam, że osobno się wkłada szkło białe, a osobno kolorowe, bo np. zielonych butelek nie skupują, a brązowe tak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, że w Twojej okolicy szkło się rozdziela :) To bardzo dobrze słyszeć :) niestety nie zawsze gminy i miasta rozdzielają komunalne szkło.

   Usuń
 3. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo wartościowy artykuł

  OdpowiedzUsuń
 5. Dużo przydatnych informacji

  OdpowiedzUsuń