niedziela, 2 sierpnia 2020

Budownictwo zrównoważone

Niewiele wcześniej pisałam o sobie i kim właściwie jestem. Ale może tego jeszcze nie wiedziałam? W zakładce „O mnie” poczytasz o mnie ogólnie, ale mam za sobą bagaż różnych doświadczeń, a te zawodowe są najbardziej różnorodne. Home staging to dla mnie źródło dodatkowego dochodu. Myślałam, żeby było tym głównym, ale zapotrzebowanie na rynku na to nie wskazuje, tym bardziej, że ludzie podchodzą do HS nieco nie ufnie, a agencje nieruchomości jak dotąd nie widzą w tym potrzeby i nie maja zaangażowania.

Swoje zainteresowania zaczęłam wiązać także z projektowaniem wnętrz. Stylizacje wnętrz miałam na jednym z kursów, w których brałam udział, za to projektowanie… jestem samoukiem i chyba dlatego nie jestem do końca do tego jeszcze przeznaczona.

 

Rok 2020

Rok  2020 jest chyba dla wszystkich kosmiczny, tym bardziej ze nawet życie prywatne wielu z nas się tez kosmicznie pozmieniało. Ja widzę w tym roku jednak jeden pozytyw. (Choć może mnie on kiedyś pogrąży). A mianowicie praca jako projektant konstrukcji. Zaraz po studiach pracowałam przez rok jako asystent projektanta, a potem dość długo nie umiałam znaleźć pracy na tym stanowisku, tym bardziej przecież, że (jak niektórzy z Was wiedzą) wiele lat spędziłam za granicą. W tym roku ponownie pracowałam jako asystent projektanta, ale i konstruktora i architekta – więc  lepiej sobie wymarzyć nie mogłam. Projektów dla architekta nie zrobiłam zbyt wiele, ale dla konstruktora robiłam kilkanaście dość ciekawych i… ogólnie stwierdzam, że to bym chciała właśnie w życiu robić najbardziej. Rysunki techniczne, projektowanie. Ale… znowu szukam pracy…

 

Ekologia 

Cos mi się wydaje, że na takie stanowisko ciężko mi będzie ponownie trafić. Nie ma zbyt wielu ofert w mojej okolicy. Za to swoją przyszłość chciałabym tez wiązać z ekologią. Stała się dla mnie niezmiernie ważna i np. to nią się m.in. kierowałam podczas wyborów 2020. Ekologie promuje już wielu z nas. Dotyczy wciąż zwykłego lifestyle, w postaci żywności czy odzieży. Marki kosmetyczne kładą nacisk na naturalne produkty i wiele blogerek także promuje te rozwiązania.

Jednak zauważam ze branża budowlana jest niestety daleko-daleko. Tzn. jest ekologiczna, oczywiście, że mamy takie rozwiązania, ale samo pojęcie budownictwo zrównoważonego nie jest wystarczająco wypromowane. Wielu z nas zapomina o zwykłych podstawach w ekologii czynnościach i zasadach podczas budowy czy urządzaniu się. W najbliższym czasie chciałbym o tym pisać.

 

Co to jest budownictwo zrównoważone

To inaczej zielone budownictwo. A mianowicie chodzi o to, by całe przedsięwzięcie było właśnie ekologiczne, naturalne, energooszczędne, ale:

już od etapu projektowania, poprzez etap budowy, materiałów budowalanych, maszyn budujących, transportu na budowę, odnawialnych źródeł energii, przenikania ciepła przez przegrody, aktywnego i wygodnego życia wewnątrz, aż po samą utylizację budynku i wszystkich materiałów, z których został on stworzony.

To idea bardzo szeroka, nie ograniczająca się jedynie do naszych przyszłych rachunków za prąd czy wodę. W najbliższym czasie chciałabym rozwinąć wszystkie te tematy dotyczące ekologicznego budowania się, pod względem społecznym, ekonomicznym i ochrony środowiska.

 


Co można zrobić

W skrócie, bo tematyka jest dość obszerna, aby budować się ekologicznie trzeba dużo pogłówkować. Na przykład nie koniecznie robić tak jak się wcześniej wymarzyło nam się i kierować się inspiracją na której są białe marmury carrera. A dlaczego? Bo chodzi o samo jego wydobycie! A także o drogę jaką musi przebyć z Włoch! Dlatego tym przykładem idąc, aby budować się ekologicznie przykładowy marmur carrera zastępujemy innymi materiałami jakie mamy w okolicy.

Po drugie ważne by myśleć przyszłościowo. Dlatego staramy się wykorzystać energie ze światła, wiatru, wodę opadowa, stworzyć własny kompostownik. Tutaj trzeba zacząć wierzyć w ocieplenie klimatu i przygotować się na zmianę całego naszego stylu życia już za kilkadziesiąt lat.

 W tym wpisie zabrnęłam na prawdę bardzo daleko w ekologię, bo oczywiście ktoś sobie może zainwestować w marmury i dalej mieć fajny dom zrównoważony.  Poszczególne tematyki rozbiję na bezpośrednie wpisy, a sami zainteresujecie się konkretnymi rozwiązaniami.

Na razie więcej na moim blogu o ekologii znajdziecie w zakładce z boku OCHRONA ŚRODOWISKOWA. Myślę, ze niebawem pojawi się ona w głównym pasku u góry. To bardzo ważny dla mnie temat. Który chętnie uczę się sama, ale zdobywałabym też doświadczenie zawodowo. Wiec może jednak nie tylko chciałabym być projektantem? Ale właśnie wiązać to wszystko w całość:

Budownictwo, projekty, architekturę, ergonomie, funkcjonalność, styl życiu, ekologie, stosowane materiały, po samą utylizację i ograniczanie emisji CO2 do atmosfery.

 

Jak widzicie to bardzo złożony temat. Żyjemy w czasach gdzie ważne są specjalizacje. Niestety nie zawsze się sprawdzają, bo wtedy każdy „dba jedynie o swój tyłek i portfel”. Myślę, że na świat trzeba spoglądać szerokokątnie. Mieć wiedzę w różnych dziedzinach, a ekologia, antropocentryzm i ochrona środowiska stają się właśnie dziedziną, która powinna łączyć nas wszystkich.

Co o tym sadzicie?

 

Ciekawiłyby was tematy zielonego / zrównoważonego budownictwa?

 

Pozdrawiam,

Patrycja 😊


ZOBACZ WIĘCEJ EKOLOGII W BUDOWNICTWIE: EKOLOGIA


11 komentarzy:

 1. Teraz już czym jest budownictwo zrównoważone

  OdpowiedzUsuń
 2. Cenne informacje. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzeba zdecydowanie iść z duchem czasu.
  Dziękuję za ten wpis.

  OdpowiedzUsuń
 4. Budownictwo cały czas się rozwija

  OdpowiedzUsuń
 5. Według mnie warto postawić na firmę STRABAG – oferują znakomite warunki pracy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Szalenie ciekawy artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Udało się Ci się wszystko naprawdę dobrze opisać

  OdpowiedzUsuń
 8. sądzę, iż projektowanie budynków powinno właśnie zmierzać w stronę zrównoważenia, pasywności, energooszczędności. lubię budynki ekologiczne, które wykorzystują OZE

  OdpowiedzUsuń