środa, 30 września 2020

Jak stawiać ekologiczny dom

 Ekologia staje się coraz bardziej powszechna, a to wszystko dzięki temu, że można ją nazwać naszą świadomością ekologiczną. Dzięki naszej świadomości zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, skutków i efektów a małymi krokami chcemy zapobiegać ociepleniu klimatu. Nasza wiedza i działania to głównie branża odzieżowa, spożywanie posiłków, wybieranie materiałów naturalnych, odpowiedni wybór urządzeń elektrycznych i pojazdów służących do przemieszczenia się. Ale co z domem? Wnętrza możemy urządzać ekologicznie, ale CZY SAM DOM JEST EKOLOGICZNY?

Dzisiaj chcę wam napisać o czym warto pomyśleć już na samym początku, przy wyborze działki czy na etapie projektowania, a żeby uczynić dom ekologicznym, trzeba także wiedzieć o co należy zadbać i o tym chcę wam dziś powiedzieć.

 


 

Nie ważne czy we własnym domu czy poza nim, ale jednak w budynkach spędzamy jakieś 90% swojego czasu, dlatego ważne jest jak te obiekty na nas wpływają. Zielony budownictwo zapewnia wysoką jakoś środowiska wewnętrznego poprzez komfort akustyczny, cieplny, dostęp do światła dziennego, doskonała wentylacja i niski poziom zanieczyszczeń powietrza.

Poniżej kilka ogólnych zasad, które się ze sobą przenikają, dzięki którym twoja świadomość o ekologii budownictwa troszkę urośnie. Na start musisz wiedzieć, że to sektor, który wytwarza najwięcej śmieci! Wyprodukowanie wielu materiałów budowlanych emituje wiele CO2 do atmosfery, a sam transport poszczególnych materiałów to kolejna wysoki poziom emisji CO2, którym lepiej się nie chwalić.

Dla wyobrażenia weźmy beton. Beton to sztuczny kamień, posiadający ciekawe właściwości. Można go połączyć ze stalą żebrowaną i dzięki temu mamy jeszcze lepszy sztuczny kamień: żelbet. Rozejrzyj się dookoła: drogi, budynki, gmachy… A recyklingu z tego nie ma, gdzie zutylizować takie ilości gruzu? Oczywiście nie wszystkie budynki idą od razu do demolki, ale przepisy zmieniają się na tyle szybko, że ze starymi budowlami zaczyna być problem z ich dostosowywaniem…. Ale o tym innym razem 😉

 


 

Dobór dobrych materiałów

Dziś w budownictwie mamy prawdziwą różnorodność, powszechnie od domów szkieletowych (drewniane), przez murowane, po betonowe lub żelbetowe.

Dobry wybór może być efektem analizy wad i zalet poszczególnych technologii, ale może być także świadomością o danych materiałach. Planuje każdy z nich opisać w osobnym wpisie, ale już wspomnę: cegła może być z odzysku, drewno to materiał ze źródeł odnawialnych, beton czy żelbet to sztuczna skała wytworzona przez człowieka, która jest największym odpadem świata. Warto także zastanowić się nad samym transportem materiału. Z jak daleka będzie pochodził, jak długa drogę przebędzie jego transport…. Dajmy na to inny materiał: kamień, marmur, granit itp. Mamy blisko zakłady kamieniarskie? Pewnie tak, ale skąd ma go pan kamieniarz? Możliwe, że z jakiejś hurtowni. A skąd hurtownia ma ten materiał? Możliwe, że gdzieś z Włoch. Tak więc ślad węglowy takiego materiału jest dość wysoki, pomimo tego, że nasz dostawca jest z okolicy.

W podobny sposób należy analizować każdy jeden materiał. Nawet kleje i ich szkodliwe substancje. 

 

 

Układ ergonomiczny i funkcjonalny budynku

Czyli projekt. Jestem zdania, ze takie projekty należałoby wykonywać o architektów, a nie kupować bezpośrednio na stronach czy z katalogów gotowych projektów. Architekt jest od tego, aby zadbać o nasze potrzeby. Przeanalizuje działkę i ilość światła, warunki atmosferyczne czy krajobraz wokół domu do naszych oczekiwań i potrzeb. Zrobi to najlepiej jak umie, dlatego jeśli nie chcesz zasypiać w sypialni ogrzanej zachodzącym słońcem, a na tarasie nie chcesz mieć słońca cały dzień, weźmie pod lupkę wszystko co się da i postara się stworzyć dom dla ciebie.

Pomyśl także o metrażu. Czy dla dwóch osób jest potrzebne 100m2? Ale dla czterech może być to za mało. To będzie miało wpływ na analizę już na wstępie rachunków za wodę i prąd, dobór sposobu ogrzewania domu, dobór jakości okien, czerpania energii itd.

 

 

 

Okna na świat i widok za oknem

Ma wpływ na nasz rozwój i pracę umysłu. Jest to ważne w usytuowaniu pomieszczeń do pracy. Drzewa jakie stałyby przed budynkiem od południa mógłby zapewnić doskonały cień dla domu latem, za to zimą kiedy drzewa nie mają liści, udostępnią większą ilość światła docierającą do domu. W dodatku patrzenie w dal poprawia kreatywność, o czym warto pomyśleć jeśli posiadasz kreatywny zawód i choć czasem pracujesz w domu.

 

 

 

Woda, prąd i słońce

Najpierw zastanów się nad czymś co w każdym domu jest czystą oczywistością. Dostęp do wody, prądu, słońca, dom powinien mieć także kanalizację domową i deszczową, ogrzewanie pomieszczeń. Czysta oczywistość. Ale patrząc ekologicznie możesz stworzyć swoją przydomową oczyszczalnię ścieków, czerpać prać z energii odnawialnej, wykorzystywać wodę opadową, ogrzewać dom pompą ciepła, wykonać na swoim ogródku studnię, posiadać własny kompostownik i na pewnoe jeszcze wiele innych się znajdzie…

Chce dać Ci do zrozumienia, że te plany musisz już analizować na etapie doboru odpowiedniego terenu na działkę budowlaną. Dlaczego? Wiele z tych planów jest uzależniona od czegoś. Np. Fotowoltaika od wysokich obiektów dookoła, od usytuowania domu względem stron świata, albo studnia czy kompostownik na działce są objęte dodatkowymi warunkami technicznymi, dzięki którym nie możesz ich wykonać byle gdzie.

 

 

 

 

Sprzęty ciężkie

Wszelkie maszyny wytwarzają do powietrza spora dawkę CO2. Zastępujemy samochody komunikacją miejską lub rowerami, jeździmy w bardziej ekologiczny sposób, wymieniamy sprzęty na te z funkcją oszczędzania prądu, a budując dom? Z jakich sprzętów korzystasz?

Jeśli kopiesz doły pod fundamenty łopatą jesteś bardzo ekologiczny 😉 Ale nie o to chodzi, żebyś się przy tym tak namęczył. Po to są właśnie maszyny ciężkie. Potrzebne koparki, spycharki, walce, wyciągarki i wszelkie inne. A jak to się ma do ekologii? Np. rok produkcji tych urządzeń i ilość emisji spalin do atmosfery. Albo drogę od firmy wykonawczej jaką muszą przebyć do twojego placu budowy (oczywiście na transporcie ciężkim).

Przy wyborze sprzętów mniejszych jak wiertarki i inne – możemy brać pod uwagę klasę zużywania energii elektrycznej.

 

 

 

Odległości do przebycia

Już o nich wspominałam, przy technologii budynku, przy doborze sprzętu budowlanego, ale to dotyczy także jeśli wymieniamy także glebę, jeśli kupujemy jakąś kostkę brukową, dobieramy połać dachową, okna, drzwi i wszystko inne.

Odległości są także ważne przy analizie swojego life stylu. Lokalizacja budynku i bliskość przystanków środków komunikacji miejskiej, zastosowanie udogodnień dla rowerzystów, to wszystko ma znaczenie dla twojego samopoczucia i zdrowia.

 

 

 

Samopoczucie

Zdrowie i dobre samopoczucie : wewnętrzne i zewnętrzne czynniki wpływające na zdrowie i dobre samopoczucie domowników (ilość światła dziennego w pomieszczeniach, temperatura i jakość powietrza, akustyka). Ale na nasze endorfiny i poczucie ciepła ma także wpływ użytych materiałów w domu. Np. przyjazne życiu drewno, ale już nie najlepiej wpłyną na nas użyte szkodliwe farby czy kleje. Stosuj więc materiały pozyskane z legalnych i lokalnych źródeł, posiadających odpowiednie certyfikaty ekologiczne.

 

 


 

Zrównoważone budownictwo

Musisz zapamiętać, że zrównoważone budownictwo, czyli to zielone, ekologiczne budownictwo dba o cały cykl życia wyrobu i obiektu. Przy stawianiu jak najbardziej ekologicznego domu bierz pod uwagę wydobycie i wytworzenie surowców na wyroby, ich transport i produkcję. Zwróć uwagę czy materiały posiadają ekologiczne certyfikaty np. hEn lub CE. Na etapie projektowanie przeanalizuj dokładnie swoje potrzeby i plany na zużycie energii czy wody. Przy wznoszeniu budynku pamiętaj o pobliskim transporcie i instalacjach. Zielone budownictwo to także jego użytkowanie, konserwacja, naprawy, wymiany i odnawianie. Liczy się tutaj zużycie energii i wody. Cyklem życia jest także utylizacja całego obiektu i poszczególnych wyrobów, ponownie ich transport do składowisk odpadów lub do recyklingu i ponownego ich użycia.

Takie stawianie sprawy na analizie i dobrych wyborach ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, zabezpiecza zasoby wody, wykorzystuje energię odnawialną, zachowuje zielony krajobraz, ułatwia użytkownikom kontakt z przyrodą i dostosowuje obiekt do zmiennych warunków.

 

 

 

Niepowodzenia?

W moim odczucia są gwarantowane. Aby dom był postawiony tak bardzo ekologicznie jest bardzo ciężkie do zrealizowania. W sumie… nawet na każdym etapie cyklu życia budynku. Ale można to potraktować jako ciekawe wyzwanie. Słyszeliście już o „budynkach 100 mil”? Czyli domy stawiane z wyrobów znajdujących się w promieniu 100 mil.

 

 

 Ciekawią Was takie tematy? 

Co byłoby dla Was największym wyzwaniem podczas takiej budowy/ analizy?


Pozdrawiam, Patrycja

 

 

49 komentarzy:

 1. Ekologiczny dom to przemyślane rozwiązania

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajnie i ciekawie opisałaś ten temat. Wiele się dowiedziałam. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Ekologia nie jest jak widać taka oczywista, wymaga przemyśleń, analiz i dobrych decyzji, które nie zawsze sa nam przychylne.

   Usuń
 3. Wszystkie porady jak najbardziej pomocne

  OdpowiedzUsuń
 4. Ekologiczny dom bardzo przyjemny :) ale niestety też kosztowny :(
  https://klik-24.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak kosztowny, ale dzisiaj wszystko co eko albo bio ma od razu większą cenę. Nasze powietrze, gleba i woda też powinny być dla nas cenne, są naszym światem, dają nam minerały i niezbędne do życia pierwiastki. Można to rozpatrzeć psychologicznie pod wieloma kątami, ale przyznaję, że ekologiczne rozwiązania są często droższe.
   Można się także bawić w budowanie z odpadów, z materiałów z recyklingu, co powinno zaniżyć koszty, ale wymaga większego skupienia uwagi i organizacji. Może także wydłużyć czas budowy.
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Wygląda pięknie :) Cisza, spokój i jeziorko czego więcej trzeba do przyjemnego życia :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ekologia to bardzo istotna sprawa. W budownictwie również gra ogromną rolę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Budownictwo to sektor, który wytwarza najwięcej odpadów. W najbliższym czasie chcę pisać o tym jak bardzo wpływa także na ocieplenie klimatu i zanieczyszczenia. Domy są nam potrzebne. Nie unikniemy budów, ale musimy znacząć robić to bardziej ekoświadomie.

   Usuń
 7. Budowa ekologicznego domu zaczyna się już od fundamentów. Trzeba zaplanować gdzie będzie pompa ciepła, czy rekuperacja. Ja na razie jestem na etapie wypożyczania szalunków.

  OdpowiedzUsuń
 8. O tak w naszych czasach to bardzo ważna kwestia

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja stawiam na dużo drewna w domu, aby czuć się bliżej natury. Mam mnóstwo drewnianych elementów w domu, w tym wszystkie podłogi.

  OdpowiedzUsuń
 10. W obecnych czasach ekologia to podstawa

  OdpowiedzUsuń
 11. Ekologia w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważna

  OdpowiedzUsuń
 12. można wiele dobrych, w całości wykonywanych w Polsce produktów budowlanych i wykończeniowych, więc nie muszą mieć one dużego śladu węglowego. poza tym wolę kupić kamienne płyty, balustrady stalowe itp. które starczą mi na kilkadziesiąt lat, niż coś tańszego co będę co 5 lat wymieniać, bo to jest bardzo nieekologiczne

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawy wpis! Jestem właśnie na etapie tworzenia projektu domu, więc na pewno będzie to dla mnie duża inspiracja. Zależy mi na ekologicznym i energooszczędnym budownictwie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Artykuł bardzo dobry ! zresztą jak zawsze :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jaki może być szacunkowy czas an zwrot takich inwestycji. Wiem, że są to rzeczy bardzo trudne do wyliczenia, ale prosiłbym o szacunkowe wartości.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeżeli szukasz Elektryka z Gdańska to polecam tą firmę Elektryk Gdańsk www.elektryk24h.com/elektryk-gdansk

  Szukasz dobrego Elektryka 24h z Gdańska, który dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu pomoże Ci w usunięciu usterek lub wykonaniu solidnej instalacji elektrycznej? Nasz Elektryk z Gdańska sprawnie zrealizuje dla Ciebie najpopularniejsze zlecenia – począwszy od podłączenia płyty indukcyjnej, piekarnika oraz naprawy bezpieczników, przez wymianę oświetlenia i gniazdek, kończąc na montażu liczników, a także modernizacji liczników czy okablowania do lamp. Jako firma wykonujemy Pomiary elektryczne i Odbiory instalacji elektrycznej

  folie grzewcze

  OdpowiedzUsuń
 17. Fajnie napisane, ciekawy artykuł

  OdpowiedzUsuń
 18. Na szczęście niedługo nie będzie można postawić nieekologicznego domu. Nowe wymagania odnoścnie świdectw energetycznych budynków stają się coraz bardziej surowe.
  https://students.pl/artykuly/co-to-jest-audyt/

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetny tekst! Od roku nie czytałam tak wartościowego i fajnego artykułu.

  OdpowiedzUsuń
 20. fajny blog! będe częściej tu zaglądać

  OdpowiedzUsuń
 21. Fascynujący wpis. Podoba mi się.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ciekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć

  OdpowiedzUsuń