Dom pasywny to dom energooszczędny, ale dom energooszczędny to nie jest dom pasywny. Czy znacie różnice? Zauważam, że dookoła wirują te pojęcia, ale często są niezrozumiałe, a nawet naciągane. Chciałabym opowiedzieć dzisiaj o budynkach pasywnych i energooszczędnych, o tym czy są jakieś przepisy je określające i o tym jak naciągają nas deweloperzy…
Na obrazkach dam kilka przykładów.
Czy powyższy dom mógłby być pasywny? Może, bo pokazuje to okolica. Za to oceniając jego powierzchnię użytkową... jest ona zbyt duża. Dużo łatwiej ograniczyć straty ciepła w małych domkach. źródło
Dom pasywny
Najprościej jest zapamiętać, że dom pasywny to dom, który
nie potrzebuje ogrzewania. Jest w nim wystarczająco ciepło zarówno w lecie jak
i w zimie, że pomieszczenia nie potrzebują ani dogrzewania pomieszczeń, ani
klimatyzowania. Jak to możliwe, że budynek nie potrzebuje instalacji grzewczej?
Ciepło zwyczajnie zaopatruje się z energii słonecznej, mechanicznej wentylacji
z odzyskiem ciepła, a nawet bierze pod uwagę energię cieplną wytwarzaną przez
domowników i używane urządzenia.Dobra rekuperacja powietrza dobrze wentyluje pomieszczenia, ogrzewa powietrze napływające i usuwa zanieczyszczone.
Dom pasywny wymaga także specjalnej lokalizacji. Nie postawimy go sobie byle gdzie. Do najważniejszych wymagań należy nasłonecznienie terenu, odsłonięcie inwestycji od strony południowej i przysłonięcie od strony północnej, np wzniesieniem terenu lub lasem.
Ważne jest także rozmieszczenie pomieszczeń wewnątrz budynku i usytuowanie okien. Jedną z ważniejszych zasad jest unikanie przeszkleń od strony północnej. Wodę ciepłą zapewnia instalacja z kolektorów słonecznych lub pompa ciepła.
Domy pasywne ograniczają całkowicie straty ciepła, dzięki czemu dom nie potrzebuje ogrzewania. źródło
Dom energooszczędny
Jaki jest więc dom energooszczędny? Możliwe, że zastanawiasz się już czy jest dużo gorszy od domu pasywnego. Ano nie wiadomo, bo nie określają tego żadne przepisy.
Dom energooszczędny powinien wpływać na oszczędzanie zasobów energetycznych. Powinien wiec korzystać choć z jednego alternatywnego źródła energii. Od strony inwestorów wygląda to jednak inaczej, ano tak, że będą oni zużywać mniej energii i płacić mniejsze rachunki.
Pojęcie domów energooszczędnych pojawia się więc często, ale czy to faktycznie są domu energooszczędne? Jeśli by tak było, to każdy nowopowstający obiekt byłby już budynkiem energooszczędnym, a to dlatego, że przez ostatnie lata zmienia się bardzo współczynnik przenikania ciepła przez przegrody. Nie chce wykładać tutaj fizyki budowli, ale tak tylko napomknę, że jest to współczynnik, na podstawie którego dobiera się warstwy przegród, np. ścian. W latach 70. XX wieku wynosił on 0,6 W/mK, 10 lat temu 0,3 W/mK, aktualnie 0,25 W/mK, a od stycznia będzie już 0,2 W/mK. Jak widać mobilizuje to projektantów do projektowania „cieplejszych” przegród i zapobiegania mostkom termicznym, czyli miejscom, gdzie ciepło z domu ucieka. Zaostrzanie wartości współczynnika przenikania ciepła ma na celu ograniczyć ogrzewanie w naszych domach, gdyż często ogrzewamy domy korzystając z wyczerpywalnych źródeł energii, (w Polce nawet elektrownie są na węgiel...), co ma wpływ na dużą emisję CO2 do atmosfery.
Domy pasywne są domami ekologicznymi, ważne są tutaj
oszczędność zużycia energii oraz sposób i jakość użytych materiałów. Domy energooszczędne
aktualnie nie muszą być ekologiczne. Nazwałabym je budynkami dobrze opakowanymi w styropian. Z mojej strony to ironiczny komentarz, ale żeby się o tym
dowiedzieć przeczytaj artykuł kryjący się pod linkiem, jego kontynuację znajdziecie Tutaj.
Domy energooszczędne deweloperów
Często słyszymy teraz, że deweloperzy stawiają energooszczędne budownictwo. Czasami nawet określają je pasywnym. Nie jest to do końca prawdą, gdyż tak jak wspomniałam wcześniej współczynnik przenikania ciepła przez przegrody ulega zmianie. Wiąże się to z tym, że nowe budynki muszą być dostosowane do tych wymagań technicznych i faktycznie mają być duże lepsze od tych stawianych jeszcze kilka lat temu wstecz. Jednak zauważ, że deweloper, któremu przeszedł projekt przez urząd w tym roku jest zobowiązany postawić domy na współczynniku 0,25 W/mK, ktoś w nich może zamiesza dopiero w 2022 roku, a wtedy już od 2 lat będzie obowiązywać nowy współczynnik 0,2 W/mK. Jest to więc tylko nakręcanie marketingu poprzez niewiedzę potencjalnych klientów. Warto tutaj także wspomnieć o błędach wykonawczych, poprzez które najczęściej dochodzi do nieodpowiedniej wentylacji powietrza wewnątrz budynków, mostków termicznych przy źle zamocowanych okach, przeciekach, czy złemu osadzaniu się budynków – wszystko ma wspływ na jakość obiektu.
Dlatego myślę, że możemy spokojnie dzielić obiekty dzisiaj na:
Domy pasywne – ciężkie do zrealizowania, ale w 100% ograniczające zużycie energii ze źródeł nieodnawialnych.
Domy energooszczędne – które mają na celu raczej zmniejszyć
rachunki domowników, w myśl potocznej idei inwestorów
Domy ekologiczne – stawiane rozsądnie z dbaniem o środowisko. Pisałam o nich ostatnio Tutaj, i będę pisała jeszcze nie raz. Myślę, że ważna jest tutaj po prostu nasza świadomość i wiedza. Te domy są energooszczędne i przyjazne środowisku. To domy zrównoważone.
A teraz test:
Jak myślicie ile jest domów pasywnych w Polsce?
;)
Pozdrawiam,
Patrycja
Nie mam pojęcia ile jest domów pasywnych w Polsce, ale wydaje mi się, że z dnia na dzień pojawia się ich coraz więcej ;)
OdpowiedzUsuńWyglądają ciekaiwe
OdpowiedzUsuńPrzyznam, że nie słyszałam wcześniej o domach pasywnych, ciekawe. :)
OdpowiedzUsuńDomy tego typu są bardzo przyszłościowe
OdpowiedzUsuńTaki dom to marzenie :)) może za kilka lat będę taki miała.
OdpowiedzUsuńPomimo tego, że szukam domu w Hiszpanii, to i tak chcę, aby był on energooszczędny. Dlatego inwestuję w panele fotowoltaiczne, idealnie sprawdzą się w słonecznych miejscach.
OdpowiedzUsuńBudując od zera na pewno zainwestowałabym w energooszczędność.
OdpowiedzUsuńJa teraz buduję dom i staram się, aby był jak najbardziej ekologiczny i pasywny. Długa droga przede mną. W tym momencie osuszam ściany po tynkowaniu.
OdpowiedzUsuńJa zamierzam wybudować dom pasywny. Chcę zużywać jak najmniej energii i tracić mało ciepła. Dodatkowo latem zamierzam korzystać z klimatyzacji. W przeciwnym wypadku byłoby strasznie duszno i gorąco.
OdpowiedzUsuńTakie budownictwo staje się coraz bardziej popularne
OdpowiedzUsuńMój dom jest energooszczędny i ekologiczny dzięki panelom fotowoltaicznym. Mam dom w dobrej, słonecznej lokalizacji, więc chętnie skorzystałem z takiej inwestycji.
OdpowiedzUsuńA jaki jest mniej więcej koszt takiego domku? Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem.
OdpowiedzUsuńhttps://www.wyslijkwiaty.com
Super artykuł i pomocne informacje.
OdpowiedzUsuńChciałbym, aby mój dom był pasywny i energooszczędny i będę do tego dążyć. Dopiero rozpoczęła się budowa domu, a za jakiś czas będę się przeprowadzać.
OdpowiedzUsuńDobrze, że trend na domy energooszczędne dotarł wreszcie do Polski :)
OdpowiedzUsuńJak życie pozwoli to taki właśnie dom bym budowała
OdpowiedzUsuńW przyszłości mam zamiar wybudować właśnie taki dom
OdpowiedzUsuńPrzydatny artykuł.
OdpowiedzUsuńW artykule można znaleźć same przydatne informacje. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńZdecydowanie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem
OdpowiedzUsuńjak dla mnie trzeba przede wszystkim stawiać na trwałe materiały, które nie szkodzą środowisku, wtedy nie trzeba martwić się o remonty i odpady budowlane np. kostka brukowa jest lepsza na ścieżki i taras niż drewno, bo się nie niszczy
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł. Dzięki. Agent Nieruchomości nie miałby raczej problemu ze sprzedażą takiego domu, ale - jakby nie patrzeć - są to wciąż nieruchomości typu Premium. Sprzedaż i wynajem takiego domu to jednak niełatwe zadanie.
OdpowiedzUsuńWszystkie informacje jak najbardziej przydatne. Warto było tutaj zajrzeć.
OdpowiedzUsuńSuper wpis. Warto zastanowić się nad budową takiego domu
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis. Pomocne informacje
OdpowiedzUsuńSuper wpis. Taki dom to świetne rozwiązanie
OdpowiedzUsuńCenne informacje i wskazówki. Warto było tutaj zajrzeć
OdpowiedzUsuńWitam wszystkich zainteresowanych tematem, ponieważ chciałbym Wam polecić pewną oferte. Na stronie https://sobianek.pl/ znajdziecie ofertę materiałów budowlanych, kompleksowe zaopatrzenie dla rolnictwa, a także wysokiej jakości węgiel.
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem warto zainteresować się instalacjami fotowoltaicznymi, gdyż jest to niezwykle oszczędne rozwiązanie. Gdyby ktoś martwił się wydajnością to tutaj https://glos24.pl/20-wiecej-pradu-z-fotowoltaiki-to-mozliwe-z-bilansowaniem-1-1 znajdziecie odpowiedź na swoje wątpliwości
OdpowiedzUsuńZdecydowanie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem
OdpowiedzUsuńprojektowanie domów nowoczesnych, które są pasywne lub energooszczędne to wielkie wyzwanie, ale dobrze że architekci i klienci zaczynają się tym interesować
OdpowiedzUsuńczęsto takie domy są budowane w stylu smart, czyli mają czujniki otwarcia drzwi i okien, pompy ciepła które ustawia się na pożądaną temperaturę co do jednego stopnia, fotowoltaikę czy też domofony z funkcją wideo
OdpowiedzUsuńz pewnością taki dom musi mieć doskonałe instalacje elektryczne, alarmowe i sterujące (np. rolety, brama garażowa)
OdpowiedzUsuńCiekawie napisane. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa tematyka. Dom pasywny posiada bardzo dobre parametry izolacyjne, dzięki czemu ma zminimalizowane zapotrzebowanie na energię. Jestem ciekawa jakie są koszty budowy takiego domu i jakie oszczędności generuje ;)
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńostatnio coraz bardziej interesuje mnie ta tematyka bo zastanawiamy się sami nad budową domu i na tyle nowoczesnych rozwiązań jakie obecnie są proponowane to naprawdę głowa rośnie co tu wybrać aby było naprawdę dobrze...
OdpowiedzUsuńSame przydatne informacje można tutaj znaleźć
OdpowiedzUsuńżeby dom był pasywny i energooszczędny to trzeba kupić szczelne okna, drzwi i bramy garażowe segmentowe drewniane, tak by ciepło nie uciekało przez nie, inaczej nasza praca pójdzie na marne
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł.
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł.
OdpowiedzUsuńInteresujące projekty i rozwiązania, ciekawy post
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis
OdpowiedzUsuńMyślę, że każda możliwość zainstalowania sposobu na oszczędności jest bardzo warta uwagi.
OdpowiedzUsuńCiekawie napisane. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńPomysł wart uwagi muszę przyznać
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe projekty.
OdpowiedzUsuńŚwietny tekst
OdpowiedzUsuńCiekawe rozwiązanie, świetny wpis :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy projekt
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisany tekst
OdpowiedzUsuńCiekawy post
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie napisany tekst
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł
OdpowiedzUsuńSuper artykuł, ciekawie napisane
OdpowiedzUsuńWartościowy wpis
OdpowiedzUsuńSuper artykuł. Wszystkie informacje jak najbardziej przydatne
OdpowiedzUsuńniesamowicie piękne fotografie nieruchomości, każdy domek ma w sobie ,,to coś" :D od razu chciałabym zamieszkać w każdym z nich, bardzo lubię takie ekologiczne projekty i domy otoczone zielenią a nie betonem i brukiem :)
OdpowiedzUsuńwspaniale prowadzony blog
OdpowiedzUsuńartykuł na 6!
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis
OdpowiedzUsuńŚwietne rozwiązania. Design idealny :)
OdpowiedzUsuńCiekawe porównanie, wypunktowałaś najistotniejsze szczegóły. Świetnie się czyta twojego bloga.
OdpowiedzUsuńPowstaje coraz więcej domów pasywnych. To dobra zmiana. Warto dbać o środowisko również w budownictwie.
OdpowiedzUsuń----------------------------------------------------------
https://nos-to.pl/
jeśli ktoś chciałby mieć taką piękną elewację, ale nie chce wykorzystywać drewna to polecam imitację deski elewacyjnej :) wygląd ten sam, a nie trzeba było ścinać drzew, więc jest bardziej eko, szczególnie, że taka deska ma wieloletnią gwarancję :)
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć
OdpowiedzUsuńPiękne nowoczesne rozwiązanie.
OdpowiedzUsuńPodoba mi się bardzo Twój styl pisania
OdpowiedzUsuńŚwietny blog
OdpowiedzUsuńNiesamowite projekty domów.
OdpowiedzUsuńNowe mieszkania w Chorzowie, Zweika
OdpowiedzUsuńZobacz więcej <a href="https://i3n.pl> Nowe mieszkania Śląsk </a>
Szukasz nowego domu w Gliwicach? Sprawdź Kozielska 199 w Gliwicach
OdpowiedzUsuńCiekawym rozwiązaniem będzie również nowe osiedle <a href="https://tylkonowe.pl/properties/zielona-ostropa-gliwice/> Zielona Ostropa w Gliwicach</a>
OdpowiedzUsuńCiekawym rozwiązaniem będzie również nowe osiedle Zielona Ostropa w Gliwicach
OdpowiedzUsuńBardzo wartościowy artykuł
OdpowiedzUsuńCiekawie napisane
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis! Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu budując dom.
OdpowiedzUsuńNowinki budowlane to już nie wymysł, a raczej potrzeba nowoczesnych czasów, aby chronić zniszczone środowisko, by służyło przyszłym pokoleniem, więc każdy taki pomysł jest na wagę złota :)
OdpowiedzUsuńCiekawe rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę
OdpowiedzUsuńBardzo wartościowy artykuł
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł
OdpowiedzUsuńDom pasywny fajna sprawa !
OdpowiedzUsuńNiesamowite pomysły
OdpowiedzUsuń