poniedziałek, 2 listopada 2020

Dom pasywny i energooszczędny

 Dom pasywny to dom energooszczędny, ale dom energooszczędny to nie jest dom pasywny. Czy znacie różnice? Zauważam, że dookoła wirują te pojęcia, ale często są niezrozumiałe, a nawet naciągane. Chciałabym opowiedzieć dzisiaj o budynkach pasywnych i energooszczędnych, o tym czy są jakieś przepisy je określające i o tym jak naciągają nas deweloperzy…

 

Na obrazkach dam kilka przykładów.
Czy powyższy dom mógłby być pasywny? Może, bo pokazuje to okolica. Za to oceniając jego powierzchnię użytkową... jest ona zbyt duża. Dużo łatwiej ograniczyć straty ciepła w małych domkach. źródło

Dom pasywny 

 Najprościej jest zapamiętać, że dom pasywny to dom, który nie potrzebuje ogrzewania. Jest w nim wystarczająco ciepło zarówno w lecie jak i w zimie, że pomieszczenia nie potrzebują ani dogrzewania pomieszczeń, ani klimatyzowania. Jak to możliwe, że budynek nie potrzebuje instalacji grzewczej? Ciepło zwyczajnie zaopatruje się z energii słonecznej, mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła, a nawet bierze pod uwagę energię cieplną wytwarzaną przez domowników i używane urządzenia.Dobra rekuperacja powietrza dobrze wentyluje pomieszczenia, ogrzewa powietrze napływające i usuwa zanieczyszczone.

Dom pasywny wymaga także specjalnej lokalizacji. Nie postawimy go sobie byle gdzie. Do najważniejszych wymagań należy nasłonecznienie terenu, odsłonięcie inwestycji od strony południowej i przysłonięcie od strony północnej, np wzniesieniem terenu lub lasem.

Ważne jest także rozmieszczenie pomieszczeń wewnątrz budynku i usytuowanie okien. Jedną z ważniejszych zasad jest unikanie przeszkleń od strony północnej. Wodę ciepłą zapewnia instalacja z kolektorów słonecznych lub pompa ciepła.

 

Domy pasywne ograniczają całkowicie straty ciepła, dzięki czemu dom nie potrzebuje ogrzewania. źródłoDom energooszczędny

 Jaki jest więc dom energooszczędny? Możliwe, że zastanawiasz się już czy jest dużo gorszy od domu pasywnego. Ano nie wiadomo, bo nie określają tego żadne przepisy.

Dom energooszczędny powinien wpływać na oszczędzanie zasobów energetycznych. Powinien wiec korzystać choć z jednego alternatywnego źródła energii. Od strony inwestorów wygląda to jednak inaczej, ano tak, że będą oni zużywać mniej energii i płacić mniejsze rachunki.

Pojęcie domów energooszczędnych pojawia się więc często, ale czy to faktycznie są domu energooszczędne? Jeśli by tak było, to każdy nowopowstający obiekt byłby już budynkiem energooszczędnym, a to dlatego, że przez ostatnie lata zmienia się bardzo współczynnik przenikania ciepła przez przegrody. Nie chce wykładać tutaj fizyki budowli, ale tak tylko napomknę, że jest to współczynnik, na podstawie którego dobiera się warstwy przegród, np. ścian. W latach 70. XX wieku wynosił on 0,6 W/mK, 10 lat temu 0,3 W/mK, aktualnie 0,25 W/mK, a od stycznia będzie już 0,2 W/mK. Jak widać mobilizuje to projektantów do projektowania „cieplejszych” przegród i zapobiegania mostkom termicznym, czyli miejscom, gdzie ciepło z domu ucieka. Zaostrzanie wartości współczynnika przenikania ciepła ma na celu ograniczyć ogrzewanie w naszych domach, gdyż często ogrzewamy domy korzystając z wyczerpywalnych źródeł energii, (w Polce nawet elektrownie są na węgiel...), co ma wpływ na dużą emisję CO2 do atmosfery. 


 

Domy pasywne są domami ekologicznymi, ważne są tutaj oszczędność zużycia energii oraz sposób i jakość użytych materiałów. Domy energooszczędne aktualnie nie muszą być ekologiczne. Nazwałabym je budynkami dobrze opakowanymi w styropian. Z mojej strony to ironiczny komentarz, ale żeby się o tym dowiedzieć przeczytaj artykuł kryjący się pod linkiem, jego kontynuację znajdziecie Tutaj.

 

Dom pasywny R.Koniecznego

 

Dom pasywny R.Koniecznego

 

Domy energooszczędne deweloperów

Często słyszymy teraz, że deweloperzy stawiają energooszczędne budownictwo. Czasami nawet określają je pasywnym. Nie jest to do końca prawdą, gdyż tak jak wspomniałam wcześniej współczynnik przenikania ciepła przez przegrody ulega zmianie. Wiąże się to z tym, że nowe budynki muszą być dostosowane do tych wymagań technicznych i faktycznie mają być duże lepsze od tych stawianych jeszcze kilka lat temu wstecz. Jednak zauważ, że deweloper, któremu przeszedł projekt przez urząd w tym roku jest zobowiązany postawić domy na współczynniku 0,25 W/mK, ktoś w nich może zamiesza dopiero w 2022 roku, a wtedy już od 2 lat będzie obowiązywać nowy współczynnik 0,2 W/mK. Jest to więc tylko nakręcanie marketingu poprzez niewiedzę potencjalnych klientów. Warto tutaj także wspomnieć o błędach wykonawczych, poprzez które najczęściej dochodzi do nieodpowiedniej wentylacji powietrza wewnątrz budynków, mostków termicznych przy źle zamocowanych okach, przeciekach, czy złemu osadzaniu się budynków – wszystko ma wspływ na jakość obiektu.

 

Dlatego myślę, że możemy spokojnie dzielić obiekty dzisiaj na:

Domy pasywne – ciężkie do zrealizowania, ale w 100% ograniczające zużycie energii ze źródeł nieodnawialnych.

Domy energooszczędne – które mają na celu raczej zmniejszyć rachunki domowników, w myśl potocznej idei inwestorów

Domy ekologiczne – stawiane rozsądnie z dbaniem o środowisko. Pisałam o nich ostatnio Tutaj, i będę pisała jeszcze nie raz. Myślę, że ważna jest tutaj po prostu nasza świadomość i wiedza. Te domy są energooszczędne i przyjazne środowisku. To domy zrównoważone

 

 

A teraz test:

Jak myślicie ile jest domów pasywnych w Polsce?

;)

 

Pozdrawiam,

Patrycja

 

93 komentarze:

 1. Nie mam pojęcia ile jest domów pasywnych w Polsce, ale wydaje mi się, że z dnia na dzień pojawia się ich coraz więcej ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że nie słyszałam wcześniej o domach pasywnych, ciekawe. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Domy tego typu są bardzo przyszłościowe

  OdpowiedzUsuń
 4. Taki dom to marzenie :)) może za kilka lat będę taki miała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomimo tego, że szukam domu w Hiszpanii, to i tak chcę, aby był on energooszczędny. Dlatego inwestuję w panele fotowoltaiczne, idealnie sprawdzą się w słonecznych miejscach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Budując od zera na pewno zainwestowałabym w energooszczędność.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja teraz buduję dom i staram się, aby był jak najbardziej ekologiczny i pasywny. Długa droga przede mną. W tym momencie osuszam ściany po tynkowaniu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja zamierzam wybudować dom pasywny. Chcę zużywać jak najmniej energii i tracić mało ciepła. Dodatkowo latem zamierzam korzystać z klimatyzacji. W przeciwnym wypadku byłoby strasznie duszno i gorąco.

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie budownictwo staje się coraz bardziej popularne

  OdpowiedzUsuń
 10. Mój dom jest energooszczędny i ekologiczny dzięki panelom fotowoltaicznym. Mam dom w dobrej, słonecznej lokalizacji, więc chętnie skorzystałem z takiej inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 11. A jaki jest mniej więcej koszt takiego domku? Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem.
  https://www.wyslijkwiaty.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Super artykuł i pomocne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 13. Chciałbym, aby mój dom był pasywny i energooszczędny i będę do tego dążyć. Dopiero rozpoczęła się budowa domu, a za jakiś czas będę się przeprowadzać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dobrze, że trend na domy energooszczędne dotarł wreszcie do Polski :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak życie pozwoli to taki właśnie dom bym budowała

  OdpowiedzUsuń
 16. W artykule można znaleźć same przydatne informacje. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Zdecydowanie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem

  OdpowiedzUsuń
 18. jak dla mnie trzeba przede wszystkim stawiać na trwałe materiały, które nie szkodzą środowisku, wtedy nie trzeba martwić się o remonty i odpady budowlane np. kostka brukowa jest lepsza na ścieżki i taras niż drewno, bo się nie niszczy

  OdpowiedzUsuń
 19. Ciekawy artykuł. Dzięki. Agent Nieruchomości nie miałby raczej problemu ze sprzedażą takiego domu, ale - jakby nie patrzeć - są to wciąż nieruchomości typu Premium. Sprzedaż i wynajem takiego domu to jednak niełatwe zadanie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Wszystkie informacje jak najbardziej przydatne. Warto było tutaj zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 21. Super wpis. Warto zastanowić się nad budową takiego domu

  OdpowiedzUsuń
 22. Cenne informacje i wskazówki. Warto było tutaj zajrzeć

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam wszystkich zainteresowanych tematem, ponieważ chciałbym Wam polecić pewną oferte. Na stronie https://sobianek.pl/ znajdziecie ofertę materiałów budowlanych, kompleksowe zaopatrzenie dla rolnictwa, a także wysokiej jakości węgiel.

  OdpowiedzUsuń
 24. Moim zdaniem warto zainteresować się instalacjami fotowoltaicznymi, gdyż jest to niezwykle oszczędne rozwiązanie. Gdyby ktoś martwił się wydajnością to tutaj https://glos24.pl/20-wiecej-pradu-z-fotowoltaiki-to-mozliwe-z-bilansowaniem-1-1 znajdziecie odpowiedź na swoje wątpliwości

  OdpowiedzUsuń
 25. Zdecydowanie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem

  OdpowiedzUsuń
 26. projektowanie domów nowoczesnych, które są pasywne lub energooszczędne to wielkie wyzwanie, ale dobrze że architekci i klienci zaczynają się tym interesować

  OdpowiedzUsuń
 27. często takie domy są budowane w stylu smart, czyli mają czujniki otwarcia drzwi i okien, pompy ciepła które ustawia się na pożądaną temperaturę co do jednego stopnia, fotowoltaikę czy też domofony z funkcją wideo

  OdpowiedzUsuń
 28. z pewnością taki dom musi mieć doskonałe instalacje elektryczne, alarmowe i sterujące (np. rolety, brama garażowa)

  OdpowiedzUsuń
 29. Ciekawie napisane. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo ciekawa tematyka. Dom pasywny posiada bardzo dobre parametry izolacyjne, dzięki czemu ma zminimalizowane zapotrzebowanie na energię. Jestem ciekawa jakie są koszty budowy takiego domu i jakie oszczędności generuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 31. ostatnio coraz bardziej interesuje mnie ta tematyka bo zastanawiamy się sami nad budową domu i na tyle nowoczesnych rozwiązań jakie obecnie są proponowane to naprawdę głowa rośnie co tu wybrać aby było naprawdę dobrze...

  OdpowiedzUsuń
 32. Same przydatne informacje można tutaj znaleźć

  OdpowiedzUsuń
 33. żeby dom był pasywny i energooszczędny to trzeba kupić szczelne okna, drzwi i bramy garażowe segmentowe drewniane, tak by ciepło nie uciekało przez nie, inaczej nasza praca pójdzie na marne

  OdpowiedzUsuń
 34. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 35. Interesujące projekty i rozwiązania, ciekawy post

  OdpowiedzUsuń
 36. Myślę, że każda możliwość zainstalowania sposobu na oszczędności jest bardzo warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 37. Super artykuł, ciekawie napisane

  OdpowiedzUsuń
 38. Super artykuł. Wszystkie informacje jak najbardziej przydatne

  OdpowiedzUsuń
 39. niesamowicie piękne fotografie nieruchomości, każdy domek ma w sobie ,,to coś" :D od razu chciałabym zamieszkać w każdym z nich, bardzo lubię takie ekologiczne projekty i domy otoczone zielenią a nie betonem i brukiem :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Świetne rozwiązania. Design idealny :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Ciekawe porównanie, wypunktowałaś najistotniejsze szczegóły. Świetnie się czyta twojego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 42. Powstaje coraz więcej domów pasywnych. To dobra zmiana. Warto dbać o środowisko również w budownictwie.
  ----------------------------------------------------------
  https://nos-to.pl/

  OdpowiedzUsuń
 43. jeśli ktoś chciałby mieć taką piękną elewację, ale nie chce wykorzystywać drewna to polecam imitację deski elewacyjnej :) wygląd ten sam, a nie trzeba było ścinać drzew, więc jest bardziej eko, szczególnie, że taka deska ma wieloletnią gwarancję :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Ciekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć

  OdpowiedzUsuń
 45. Podoba mi się bardzo Twój styl pisania

  OdpowiedzUsuń
 46. Niesamowite projekty domów.

  OdpowiedzUsuń
 47. Nowe mieszkania w Chorzowie, Zweika

  Zobacz więcej <a href="https://i3n.pl> Nowe mieszkania Śląsk </a>

  OdpowiedzUsuń
 48. Ciekawym rozwiązaniem będzie również nowe osiedle <a href="https://tylkonowe.pl/properties/zielona-ostropa-gliwice/> Zielona Ostropa w Gliwicach</a>

  OdpowiedzUsuń
 49. Ciekawym rozwiązaniem będzie również nowe osiedle Zielona Ostropa w Gliwicach

  OdpowiedzUsuń
 50. Bardzo wartościowy artykuł

  OdpowiedzUsuń
 51. Świetny wpis! Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu budując dom.

  OdpowiedzUsuń
 52. Nowinki budowlane to już nie wymysł, a raczej potrzeba nowoczesnych czasów, aby chronić zniszczone środowisko, by służyło przyszłym pokoleniem, więc każdy taki pomysł jest na wagę złota :)

  OdpowiedzUsuń
 53. Ciekawe rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę

  OdpowiedzUsuń
 54. Zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Sama planuję fotowoltaika wielkopolska bo zbyt długo z tym zwlekałam.

  OdpowiedzUsuń
 55. Bardzo mi się wszystko podoba

  OdpowiedzUsuń