niedziela, 12 grudnia 2021

Stare budownictwo jest skazane na ekologiczną porażkę

 Ostatnio często wpadają mi w oko krótkie informatory dotyczące ochrony środowiska oraz obiektów budowlanych. Przyznaję ten temat interesuje mnie od dłuższego czau. Wspieram go sercem, obserwuję i zastanawiam się nad nim. Działania dotyczące ocieplenia klimatu powiązanego z branżą budowlaną dotyczy to głownie odejścia od źródeł kopalnianych, jak węgiel. Wiele statystyk i podejmowanych działań przedstawia Polskę w końcowym rankingu.

 Ale ja nie o tym. Chcę wspomnieć o starym budownictwie i jego ekologicznym skazaniu na porażkę. 

 
Siemianowice Śląskie

 

STARE BUDOWNICTWO

Chciałabym się przyjrzeć budynkom wielomieszkaniowym, kamienicom, obiektom, które mają zarządcę. Odpowiedzialność ekologiczna spada w całym procesie na mieszkańców i zarządców. O ile mieszkańcy mogą posiadać własne fundusze na wszelkie ekologiczne zamiany, mają także czesto możliwości (natomiast skorzystania z pomp ciepła czy fotowoltaiki). Natomiast  zarządcy obiektów nie do końca wywiązują się ze swoich obowiązków samego kontrolowania stanu technicznego obiektów, a obiekty wielomieszkaniowe nie maja często możliwości skorzystania z ekologicznych rozwiązań.

Jeśli chodzi o zmianę energetyczną Polski i całościowe odejście od źródeł kopalnych (jestem za oczywiście!) to domy, głownie kamienice, budynki wielomieszkaniowe, są skazane na porażkę przez zarządy i ustawy. Największa odpowiedzialność na razie spada na mieszkańców i teraz to oni są najbardziej winni posiadanego ogrzewania swoich lokali mieszkaniowych. Nie dotarłam do statystyk, ale możecie sobie wyobrazić  powierzchownie ile z nieruchomości nie jest w ogóle podłączona do sieci gazowej? Dla ogrzewania starych nieruchomości pozostaje jedynie ogrzewanie źródłami kopalnianymi oraz ogrzewanie elektryczne, a do tych drugich wciąż niewiele osób się nie przekonuje.

 

TEMPERATURA WEWNĘTRZNA

Po drugie takie stare nieruchomości są przygotowane na temperatury wewnętrzne pochodzące z ogrzewania z paliw kopalnych, gdyż temperatura wewnątrz wzrasta na tyle by wysuszać mury i nie doprowadzać do wilgoci oraz pojawiania się grzybów na przegrodach. Ogrzewanie elektryczne nie nagrzeje wnętrz do tak wysokich temperatur, a jeśli wszystkie mieszkania byłyby ogrzewane tym sposobem to całość nieruchomości byłaby najprościej mówiąc „zimna”. Jest to także spowodowane często brakiem termomodernizacji obiektów, ale nie wszędzie jest ona możliwa.

Brak termomodernizacji obiektów jest spowodowane  np. detalami architektonicznymi, czy dziedzictwem kulturowym architektury danego regionu. Choć najczęściej także kosztami i utrudnieniami ustawowymi związanymi z remontem starych obiektów. Takie błędne koło właśnie skazuje te obiekty na porażkę. 

 

Ruda Śląska

TERMOMODERNIZACJA

Z reszta termomodernizacja styropianem mnie osobiście nie przekonuje, a dziś patrzy się jedynie na koszty i tylko taka termomodernizacja wchodzi w grę. Styropian „szybciej się psuje” w porównaniu do wełny i wymaga częstszej wymiany. Szerzej pisałam o nim tutaj i tutaj. Dla porównania o wełnie poczytacie tutaj.

Czy zauważyliście ze niektóre bloki się termomodernizowanie już po 20 latach ponownie? Kiedy inne obiekty nie zostały ani razu?  Styropian kiepsko tez wypada pod względem przeciwpożarowym. Osobiście nie podobałoby mi się opakowywanie wszystkich budników w styropian, bo nie jest to materiał długotrwały, styropian z elewacji nie nadaje się do recyklingu, a jego produkcja przyczynia się do wytarzania około 4% CO2 do atmosfery. Dziedzictwo kulturowe architektury elewacji jest także ważne.

 

Na rynku pojawiają się inne materiały termomodernizacyjne jak izolacje transparentne, ale z badan o których mi wiadomo (nie przytoczę żadnego, gdyż czytałam o tym początkiem tego roku) dogrzewają wnętrza i latem dochodzi do przegrzania, w takich nieruchomościach często wymagana jest klimatyzacja. A jak wiadomo z uwagi na ocieplenie klimatu chcemy unikać wszelkich sprzętów elektronicznych przyczyniających się do zwiększania globalnej temperatury (tak klimatyzatory, chłodzą temperaturę wewnątrz, ale ich produkcja i praca wytwarza ciepło na zewnątrz).

 

Nottingham, Anglia (najstarszy pub w Europie)


NOWE PRZEPISY

Ale jedna z głównych przyczyn to:

Nowe zasady projektowania i remontów pogrążają stare nieruchomości i ciężko jest sprostać nowym zasadom, stąd wiele z nich nie jest odnawianych, remontowanych, a nawet czyszczonych. Nie trafiłam na źródło, ale wiem od mojego promotora, że samo czyszczenie elewacji to czyszczenie budynków z różnych szkodliwych związków chemicznych. Nie mogą one trafić do kanalizacji sanitarnej, ani deszczowej. Brak specyficznej kanalizacji blokuje prace na elewacjach kamienic.

Dostosowanie starych obiektów mieszkalnictwa zbiorowego do przepisów przeciwpożarowych i warunków technicznych jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane, często jest niemożliwe, wymaga odstęp od przepisów techniczno-budowlanych. 

 

STAN TECHNICZNY

Brak sprawdzania stanu technicznego obiektów to już rutyna.

Niestety zarządcy inwestują cięgle w jedne i te same budynki. Spotykana jest często w Polsce niechęć do zajmowania się własnymi budynkami, zarządcy nie czują w tym całkowicie odpowiedzialności. Sama mogłabym opisać wam wiele budynków z Siemianowic Śląskich pokazać na fotkach i stan – może także poświęcę na to czas i udostępnię moją pracę. Na razie czekam na wszelką informację / odpowiedź na mój list z Urzędu Miasta.

Proszę o zwrócenie uwagi na całościowy stan techniczny budynków. Czy kontrole okresowe i coroczne są wykonywane odpowiednio? Czy w wizerunek miast jak i estetykę obiektów budowlanych wewnątrz dba odpowiednio konserwator zabytków?

Ja wiem że kamienice to budynki, które kosztować będą bardzo dużo pieniędzy, bo są zaniedbane  od wielu lat, od dziesiątek lat. Od dziesiątek lat nikt w nich nic nie remontuje. Wiem ze przepisy się zmieniają, że ciężko jest remontować stare obiekty i dostosować się do aktualnych przepisów. Aczkolwiek to nie zmienia faktu, ze stan techniczny obiektów powinien być kontrolowany, a co za tym idzie także estetyka obiektu budowlanego oraz jego otoczenie (wg Prawa Budowlanego art. 62).

 MOSTKI TERMICZNE W STARYM BUDOWNICTWIE

Kiedyś poświęcę jeszcze więcej czasu i napiszę dla was wpis o mostkach cieplnych a także przenikaniu ciepła przez przegrody. Społeczeństwo już coraz częściej wie co to jest, ale niestety źle to interpretuje. Dłuższy temat na inny czas 😉

 

 

Jestem ciekawa co sami o tym sądzicie. Moze macie propozycje ciekawych ekorozwiązań dla starego budownictwa?

Pozdrawiam,

Patrycja

 

 

 

22 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy materiał. Stare budownictwo ma trudną drogę do pokonania, ponieważ faktycznie jest skazane na "porażkę"...

  OdpowiedzUsuń
 2. to prawda - wiele się pozmieniało zarówno w przepisach, wymaganiach jak i po prostu w rodzajach materiałów, jakie w tych czasach lepiej służą. ciężka droga ale nikt nie powiedział, że nierealna małymi krokami ale do przodu

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy post i przydatne informacje

  OdpowiedzUsuń
 4. te stare budynki naprawdę są w słabej kondycji, materiały i metody wykonania kiedyś były gorsze, rozwiązania związane z ociepleniem, ogrzewaniem itd. również także w dzisiejszych czasach aby takie stare budynki mogły odżyć trzeba naprawdę użyć ogromnych nakładów finansowych

  OdpowiedzUsuń
 5. a ja uważam, że teraz niektóre budynki są tak słabo robione żeby tylko uniknąć kosztów, że nie wiem czy te stare mimo upływu lat nie trzymają się lepiej i nie są solidniejsze. nie mówię o wszystkich ale uważam, że wiele takich jest obecnie. ludzie szukają oszczędności

  OdpowiedzUsuń
 6. a ja czekam na nowe wpisy :) tak często zaglądam na tego bloga, zawsze zaglądałam a tu cisza i cisza :) koniecznie się trzeba poprawić! ;) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. nowoczesne budownictwo jest zdecydowanie lepsze :D lubię zdobycze techniki, klimatyzację, elektryczne karnisze, czy zmywarki. nie wyobrażam sobie mieszkania w jakimś starym bloku z wielkiej płyty

  OdpowiedzUsuń
 8. Wydarzenia online13 marca 2022 11:16

  Nowe budynki muszą spełniać szereg nowych standardów, jeśli chodzi o ekologię. Najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczą przede wszystkim izolacyjności termicznej przegród.
  https://www.onestream.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. zawsze można zmienić stare budownictwo na nowoczesne, w końcu od czego są remonty ;) zamienić brzydki stary parkiet na nowe deski podłogowe białe, zedrzeć tapetę i pomalować ściany na ładny kolor. wyrzucić zniszczone meble i wziąć nowsze, nowocześniejsze - brzmi jak dobry plan :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny wpis! Muszę przyznać, że można znaleźć u Ciebie masę cennych informacji

  OdpowiedzUsuń
 11. Fascynujący wpis. Podoba mi się.

  OdpowiedzUsuń
 12. bardzo fajny opisany problem, będę częściej tu zaglądać

  OdpowiedzUsuń
 13. A jaką firmę polecasz w kwestii budowania dróg? Ja zastanawiam się właśnie nad http://www.bet-pol.com/ Jest to firma ze śląska.

  OdpowiedzUsuń
 14. nie tylko firmy budowlane, ale także producenci mebli, dekoracji, a nawet ogrodnicy muszą się dostosować do nowej rzeczywistości i stawiać na ekologiczne, nowoczesne rozwiązania. nie można stać w miejscu, trzeba się rozwijać by nie tracić klientów

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten wpis jest bardzo ciekawy

  OdpowiedzUsuń
 16. mi się marzy w nowym domu wielka luksusowa wanna z opcją wodnego masażu. taka w której można swobodnie, wygodnie się rozsiąść, nalać dużo płynu do kąpieli dającej mnóstwo piany i tak się wygrzewać przynajmniej przez pół godzinki :D

  OdpowiedzUsuń